استاندارد بین المللی ایزو در صنعت بسته بندی

صنعت بسته بندی مدت طولانی ست که در جهان ما وجود دارد، اما امروزه این صنعت فرم بسیار پیچیده تری به خود گرفته است و نیاز به امنیت و پایداری در عین جذابیت و کاربرد دارد. صدور گواهینامه ایزو در صنایع این بار وارد صنعت بسته بندی شده است و به عنوان یک راهنمای بین المللی به سازمان ها اطمینان می دهد که بسته بندی آن ها با با نیازها و استانداردها و الزامات جهانی و نیز حقوق مصرف کننده هماهنگی دارد.

ایزو همگام با اصول بسته بندی

بعضی از چیزها هرگز تغییر نمی کنند. آیا می دانستید که بطری شیشه ای برای نخستین بار توسط مردم مصر ساخته شد؟ و ما همچنان از چیزی شبیه به آن برای بسته بندی برخی از مواد خوراکی استفاده می کنیم.

استاندارد ایزو در صنعت بسته بندی قصد ندارد اصول بسته بندی سنتی را زیر پا بگذارد، بلکه آن را با نیازهای به روز جامعه ی جهانی و امنیت و بهداشت همگام می سازد.

امروزه بسته بندی باید نه تنها با الزامات قانونی مطابقت داشته باشد، بلکه باید به حقوق مصرف کنندگان نیز کاملا پایبند بوده و به آن ها کمک کند تا انتخاب هایی آگاهانه را انجام دهند.

ISO / IEC Guide ۴۱ در صنعت بسته بندی

ISO / IEC Guide ۴۱ توصیه هایی برای رسیدن به نیازهای مصرف کنندگان در صنعت بسته بندی دارد. این سند بین المللی به طور مشترک توسط سازمان بین المللی ISO و کمیسیون بین المللی IEC منتشر شده است. طراحان محصولات، سازندگان، تنظیم کننده ها، و نمایندگان مصرف کنندگان در تصمیم گیری الزامات بسته بندی حضور داشته اند.

Christin Heemskerk به عنوان هماهنگ کننده ی گروه کاری ISO و نیز رئیس بخش شبکه مصرف کنندگان و BSI و به عنوان یکی از اعضای ایزو می گوید: نسخه ی جدید تجدید نظر شده شامل اطلاعات دقیق تری در ارزیابی ریسک، نیازهای مصرف کنندگان آسیب پذیر، کاهش هزینه های بسته بندی، استفاده از منابع موجود، مناسب بودن و تطابق با هدف مورد نظر و امکان بازیافت می شود.

وی توضیح داد: مصرف کنندگان به صورت مستقیم از این صنعت بهره مند خواهند شد و به همین دلیل بسته بندی مطمئن تر، مناسب تر و قابل اطمینان تر را نیاز داریم.

Sandra Herrera به عنوان هماهنگ کننده و متخصص استاندارد ICONTEC و عضو ایزو از کلمبیا نیز با این نظر موافق بوده و اظهار می دارد: راهنمایی ایزو IEC ۴۱ برای صنعت بسته بندی ما را به سمت ارائه بهترین روش های بین المللی در بسته بندی موثر در حفاظت از محصول، برچسب اطلاعات و تاثیرات زیست محیطی مانند استفاده ی مجدد و بازیافت بهینه می سازد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *