استانداردهای ایزو در قیمت گذاری صحیح

شفافیت قیمت یک راه عالی برای به دست آوردن اعتماد مصرف کننده ها می باشد، که باعث می شود انتخاب های خرید آسان تر شوند.

یک استاندارد ایزو از میان استانداردهای جدید ایزو، برای قیمت گذاری محصولات به مصرف کنندگان کمک می کند تا به سرعت و به طور موثر بین تمامی برندها مقایسه ای سازنده داشته باشند.
قیمت گذاری واحد – یا قیمت مقایسه ای – راه برای خرده فروشان برای نشان دادن قیمت کالای مربوط به واحد استاندارد اندازه گیری، مانند کیلوگرم یا لیتر باز می کند. به عنوان مثال، برای یک بسته بندی ۵۰۰ میلی لیتر شیر که در قیمت ۱,۹۵ دلار عرضه می شود، قیمت واحد ۳.۹۰ دلار در هر لیتر خواهد بود.

با این حال، این همیشه در مورد همه ی خرده فروشان یا کلیه ی محصولات سازگار نیست، بلکه در ایجاد یک لایه رویی برای خریداران و اعتماد سازی میان مصرف کننده ها پیش می رود. ایزو ۲۱۰۴۱، راهنمای ارزیابی قیمت واحد، با هدف تعریف سیستم های قیمت گذاری واحد و افزایش شفافیت اطلاعات قیمت گذاری، عدم شفافیت را برطرف می سازد.

در یک مطالعه اخیر که توسط دانشگاه تکنولوژی کوئینزلند استرالیا انجام شد، مصرف کنندگان توانایی قابل توجهی برای پردازش اطلاعات قیمت و اعتماد به نفس بیشتر در قضاوت قیمت خود را زمانی که قیمت واحد در فروشگاه ها به طور مداوم ارائه می شد، گزارش کردند.

علاوه بر این، تحقیق نشان داد که ارائه استاندارد قیمت واحد با نگرش های مطلوب تر نسبت به خرده فروشان ارتباط دارد. John Furbank، رئیس کمیته پروژه ISO که این استاندارد ایزو را توسعه داده می گوید؛ با ساده سازی مقایسه قیمت محصولات، ISO ۲۱۰۴۱ به نفع خرده فروشان و مصرف کنندگان به طور یکسان خواهد بود.

وی ادامه می دهد: “خرید هرگز پیچیده تر از این نبوده است، و نه تنها در حوزه ی انتخاب های وسیع تر، بلکه دامنه وسیع تر در بسته بندی، از لحاظ وزن و اندازه نیز وجود خواهد داشت.

مطالعات کوئینزلند نشان می دهد که اطلاعات واضح و مؤثر بر قیمت واحد ضروری نیست تا به سبب آن مصرف کنندگان بتوانند ارزان ترین محصول را خریداری کنند. بلکه به آنها اجازه می دهند

انتخاب های آگاهانه تر داشته باشند و این نشان دهنده مثبت بودن در حوزه ی خرده فروشی خواهد بود.

“پس از آن، ISO ۲۱۰۴۱ یک ابزار کلیدی برای خرده فروشان است که آنها را قادر می سازد قیمت های واضح و سازگارانه ایجاد کنند و در نهایت ایجاد اعتماد و وفاداری در مشتریان را خواهیم داشت”.

ایزو ۲۱۰۴۱ توسط کمیته ISO ISO / PC ۲۹۴ ، Guidance for pricing unit، که دبیرخانه آن توسط استانداردهای استرالیا برگزار می شود توسعه یافته است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *