از دنیای شگفت انگیز کلاغ ها بیشتر بدانید

 

کلاغ ها پرنده های باهوشی هستند که در کمتر جایی از جهان مورد استقبال مردم قرار گرفته اند. به خاطر قارقار کردن این پرنده هوشمند در برخی از فرهنگ ها آنرا نشانه ای شوم دانسته و از آن گریزانند. حتی در زمان های گذشته کلاغ را نشانه ای از شیاطین و نیروهای اهریمنی دانسته و از آن می ترسیدند.

اما جالب است بدانید این پرنده بداقبال که همیشه مورد بیزاری اکثریت مردم قرار دارد، از هوش سرشاری برخوردار است و قدرت فریب دادن بشر را نیز دارد.

کلاغ ها برخلاف تصور عام به هیچ عنوان صد سال عمر نمی کنند و مسن ترین کلاغی که تا به امروز در تاریخ مرگ آن به ثبت رسیده، ۵۹ سال داشته. بعضی کلاغ ها ممکن است تا ۲۰ سال عمر کنند و پیرترین کلاغ آمریکایی در طبیعت تقریباً ۳۰ سال عمر کرده است.

باید بدانید که در بین پرندگان، طوطی بزرگ ترین مغز را دارد اما این کلاغ است که از همه پرنده های جهان باهوش تر است. نسبت مغز به جثه کلاغ همانند پستانداران است.

کلاغ ها به لحاظ هوشی همچون شامپانزه ها هستند و چهره کسی را که سبب تهدید یا خطری برایشان شود را حداقل به مدت ۵ سال، فراموش نخواهند کرد. به طور کلی این پرنده ها حافظه دقیقی در مورد چهره انسان ها دارند.

کلاغ ها قادر به تشخیص تفاوت بین یک صورت مهربان و صورت خطرناک و همچنین هشدار وضعیت خطر به همنوع های خود هستند. یعنی این پرندگان وقتی در مخمصه گرفتار می شوند دوستان خود را از وجود خطر با خبر می کنند.

کلاغ ها در هر زیستگاهی از مناطق سرد و یخ زده گرفته تا کوهستان ها، دشت ها، مزارع، علفزارها و حتی شهرها می توانند زندگی کنند. کلاغ ها انواع گوناگونی دارند: زاغ درختی، زاغ کوهی، زاغ خاوری، زاغ فندق شکن، جیجاق زمینی، زاغ حبشی، زاغ شمالی و ده نوع دیگر نشان دهنده بزرگی این گونه است.

قدمت حضور کلاغ ها روی کره زمین به دوره سوم زمین شناسی یعنی حدودا ۱۷ میلیون سال قبل برمی گردد.

کوچک ترین کلاغی که در دنیا وجود دارد، زاغ کبود کوتوله مکزیکی است. نام علمی این پرنده (Aphelocoma nana) است و تنها ۴۰ گرم وزن و ۲۱٫۵ سانتی متر طول دارد.

بزرگ ترین کلاغ ها در دنیا نیز غراب یا کلاغ سیاه معمولی (Corvuscorax) و کلاغ نوک کلفت (Crvuscrassirostris) هستند که هر دو حدود ۱۵۰۰ گرم وزن و ۶۵ سانتی متر طول دارند.

کلاغ ها قدرت برنامه ریزی و توان فریب کاری دارند. بسیاری از کلاغ ها عادت دارند غذا و آذوقه را برای مصرف در آینده، به خصوص در فصل سرما ذخیره کنند. اما گونه به خصوصی از زاغ ها حتی در این مورد یک قدم فراتر می روند. آنها اگر متوجه بشوند که تحت نظر هستند، برای فریب دادن و گیج کردن پرنده های دیگر منقار خود را در زمین فرو می برند بدون آنکه غذا را در آن نقطه قرار داده باشند. سپس ممکن است آنها غذا را در نقطه ای دیگر مخفی کنند.

کلاغ ها جدیدترین گروه از حیواناتی هستند که مشخص شده با مرگ آشنایی دارند و حتی برای مرده خود عزاداری هم می‎کنند. فیل‎ها، زرافه‎ها، شامپانزه‎ها و چندین گونه دیگر از تیره کلاغ‎ها هم در کنار همنوع خود که به تازگی مرده، می مانند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *