اوشو: مراقبه هیچ هدفی ندارد

اوشو

اوشو

مراقبه یک ماجراجویی است ، بزرگترین ماجراجویی که ذهن انسان می تواند جرات کند. مراقبه صرفاً به معنای بودن است ، نه انجام دادن کاری. هیچ عملی ، هیچ فکری ، هیچ احساسی.

مراقبه چیست

شما فقط هستید و از این بابت بسیار خوشحال هستید. وقتی کاری نمی کنی شادی از کجا می آید؟ از هیچ جا می آید ، از همه جا می آید. هیچ دلیلی وجود ندارد ، زیرا بودن از شادی بیرون آمده است.

وقتی همه انگیزه ها را مرور می کنید و دروغ آنها را می بینید ، مراقبه بوجود می آید. خواهید فهمید که انگیزه ها به جایی نمی رسند ، شما در یک دایره حرکت می کنید و اصلا تغییر نمی کنید.

انگیزه ها می آیند و می روند ، شما را کنترل می کنند ، شما را کنترل می کنند ، خواسته های جدیدی ایجاد می کنند ، اما شما هرگز به نتیجه ای نخواهید رسید. دستان شما هنوز خالی است. وقتی به این نگاه می کنید ، وقتی به زندگی خود نگاه می کنید و می بینید انگیزه های شما چگونه در حال فروپاشی است … هیچ انگیزه ای تاکنون موفق نشده است ، هیچ انگیزه ای به کسی کمک نکرده است. نقوش فقط نوید می دهند اما کالاها هرگز تحویل داده نمی شوند. یک موضوع فرو می ریزد ، یک موضوع دیگر می آید و دوباره چیزی را به شما نوید می دهد … و شما دوباره ناامید می شوید. وقتی بارها و بارها از انگیزه های خود ناامید می شوید ، یک روز ناگهان می بینید – ناگهان به آن پی می برید و این دیدگاه آغاز مراقبه است.

مراقبه انگیزه ای ندارد

 هیچ چیز در آن وجود ندارد ، هیچ انگیزه ای در آن وجود ندارد. اگر برای چیزی مراقبه کنید ، این مراقبه نیست ، بلکه تمرکز است.

چون هنوز در دنیا هستید. ذهن شما هنوز به چیزهای بی اهمیت و ارزان علاقه مند است. تو در دنیا هستی حتی اگر برای رسیدن به خدا مراقبه کنید ، باز هم در دنیا هستید. حتی اگر برای رسیدن به نیروانا مراقبه کنید ، در جهان هستید – زیرا مراقبه هیچ هدفی ندارد. مراقبه این دیدگاه است که همه اهداف نادرست است. مراقبه ، درکی است که خواسته ها به جایی نمی رسند.

نکات مراقبه

۱) نگران کارهای دیگران نباشید

از حرف زدن و شایعه سازی نترسید. شخصی که به آنچه دیگران فکر می کنند هرگز وارد آن نخواهد شد. او آنقدر مشغول آنچه دیگران فکر می کنند یا می گویند خواهد بود.

۲) هر روز

هر روز و در یک زمان در یک مکان مدیتیشن کنید و هم در بدن و هم در ذهن خود گرسنه مراقبه خواهید شد. هر روز در این زمان خاص که برای مدیتیشن در نظر گرفته می شود ، بدن و ذهن شما مدیتیشن را می طلبند.

۳) فضای ویژه برای مراقبه

از گوشه خود فقط برای مراقبه استفاده کنید و نه چیز دیگری. سپس این فضا پر می شود و هر روز در انتظار شما خواهد بود. این گوشه به شما کمک خواهد کرد ، شما یک لرزش خاص و یک فضای خاص ایجاد خواهید کرد که می توانید با آن عمیق و عمیق شوید.

۴) کنترل خود را از دست دهید

نترس ، ترس مانع است. اگر به محافظت از خود ادامه دهید ، چگونه می خواهید ازدواج کنید؟ هر دو برعکس هستند. و به دلیل این تناقض ، تمام تلاش خود را هدر می دهید. شما انرژی خود را صرف مبارزه با خود می کنید.

۵) بازیگوش باشید

از حماقت هایی که از شما سر می زند خوشحال شوید. به او کمک کنید ، از او شاد شوید ، همکاری کنید. وقتی ما به تحقق جنون شما کمک کنیم ، شما بسیار آزاد ، بی وزن و احساس تندی خواهید کرد مانند اینکه بچه هستید.

۶) این فقط یک ترفند است

منیت را کنار بگذارید – بزرگ یا کوچک ، نگران نباشید – فقط ذهن خود را شاهد باشید. صبر کنید و آرام باشید. عجله نکن کشف این ترفند ممکن است چند روز طول بکشد. این یک ترفند است! این هنر نیست!

۷) در لحظه بمانید

هر زمان که متوجه شدید ذهن شما به آینده یا گذشته منتقل شده است ، بلافاصله به عقب برگردید ، به زمان حال برگردید. کاری انجام دهید ، چیزی باشید اما در زمان حال.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *