استراحت دادن به بدن و ذهن برای تقویت هوشیاری

خواندن ذهن دیگران

استراحت دادن به بدن و ذهن برای تقویت هوشیاری، امری ضروری است. هنگامی که هر یک از فعالیت های آگاهی را تمرین می کنید لحظاتی صرف کنید و مطمئن شوید که آسودن و استراحت را به روش های زیر ترغیب می  کنید:

مکان:

جایی پیدا کنید که به نظرتان خوشایند است. رنگ های آرامش بخش، نمادهای مذهبی یا معنوی و اجسامی که یادآور خاطرات دوست داشتنی هستند همه می توانند موثر باشند.

ارتباط:

یک صندلی انتخاب کنید که به شما امکان ارتباط محکم با زمین را بدهد. معمولا یک صندلی بدون جای دست بهتر است زیرا می توانید دست هایتان را به حالت دلخواه قرار دهید. پاهایتان را محکم روی زمین قرار دهید و کمرتان را طوری تنظیم کنید که به صورت عمودی و در عین حال راحت قرار گیرد. دقت کنید که صندلی و زمین چگونه بدن شما را نگه می دارند.

بدن:

بدنتان را هوشیار نگه دارید یعنی دقت کنید حرکت می کند یا بی قرار است. دست راستتان را در دست چپ تان قرار دهید یا انگشتان شست و میانی خود را به هم بچسبانید.

زمان:

در صورت امکان زمانی از روز را برای تمرین آگاهی انتخاب کنید صبح زود یا عصر زمانی ایده آل است. یک محدوده ی زمانی در نظر بگیرید. برای شروع بیشتر از ده دقیقه را پیشنهاد نمی کنیم. یک زمان سنج می تواند مفید باشد.

لباس:

لباس گشاد و راحت بپوشید. از پوشیدن لباسی که موجب شود بیش از حد گرم یا سردتان شود پرهیز کنید.

اگر احساس می کنید مشغول انجام کارهای بسیار زیادی هستید یا گرفتار وضعیت ناراحت کننده ای می باشید که به سختی می توانید درباره ی آنچه باید انجام دهید تصمیم گیرید کنید آگاهانه زمانی را برای دستیابی به خود نظاره گرتان صرف کنید. این کار می تواند شما را قادر کند درک کنید چه چیزی شما را در وضعیت کنونی حبس می کند.

به اقدامات زیر بپردازید:

  1. آرام باشید و با دم و بازدم تنفستان همسو شوید.
  2. بگذارید ذهنتان آرام شود و بر مشکلتان تمرکز کنید.

به عنوان مثال ممکن است با یک مصاحبه ی شغلی دشوار روبه رو باشید از مرگ عزیزی ناراحت باشید یا تحت فشار اقتصادی باشید.

  1. سوالاتی درباره ی مسئله مطرح کنید و از ذهنتان بخواهید با صدای حکمت ذاتی تان با شما صحبت کند.
  2. ببینید عمیق ترین حکمتتان درباره ی چگونگی واکنشتان نسبت به چالش چه می گوید.

مراقب صداهای شرطی گذشته باشید که ممکن است پیام هایی مانند: باید این کار را انجام بدهی یا بهتر است آن کار را انجام بدهی، بدهد. دقت کنید که واکنش ها و انتخاب هایتان از ندای حقیقی و عمیق ترین حکمت تان برخیزند نداهایی که به شما الهام می بخشند به مفیدترین وجه برای خود و آنهایی که دوستشان دارید عمل کنید.

ندای حقیقی شما می تواند شکل های مختلفی به خود بگیرد ممکن است به صورت دانشی خاموش به نظر برسد یعنی احساس انجام دادن کاری یا نکته ای که شما را به سوی خاصی هدایت کند هر چه بیشتر به ندای حقیق تان گوش فرا دهید این صدا قوی تر می شود و بیشتر می توانید به آن اعتماد کنید.

  1. بدون قضاوت، الگوی وانکشهایتان را نظاره کنید.

به جای در نظر گرفتن نیازهای دیگران شما دارای نیروی بالقوه ی  انتخاب چگونگی عملکردتان بر حسب نیاز خود هستید.

می توانید با استفاده از ترتیب زیر، تمرین آگاهی را انجام دهید:

  1. مکانی راحت بیابید که بتوانید حدود ده دقیقه بدون مزاحمت کسی در آنجا بنشینید.
  2. به تنفستان دقت کنید و هر دم و بازدمتان را دنبال کنید.

در سکوت تعداد دم و بازدم را بشمارید. وقتی به ده تنفس رسیدید دوباره به یک برگردید. به مدت چند دقیقه به این روش تنفس ادامه دهید تا زمانی که ذهنتان آرام شود. این یک مسابقه نیست اگر قبل از آنکه متوجه شوید کجا هستید بیشتر از ده تنفس انجام دادید به سادگی تصمیم گیرید که دفعه ی بعد دقت کنید.

  1. همان طور که ذهنتان در حال آرام شدن است هر فکر، احساس یا حس های بدنی را که ظاهر می شوند در سکوت نام ببرید.

نام بردن این احساسات مهم  است این کار به شما کمک می کند تا متوجه اتفاق تازه ای در جریان هوشیاریتان پیش می آید، شوید.

  1. پس از آنکه یک تجربه را نام بردید آن را رها کنید.

طبیعت زودگذر همه ی تجربیات را تشخیص دهید همان طور که تجربه ی نام بردن را رها می کنید بدانید که هیچ چیز خوب یا بد در زندگی ماندگار نیست.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *