جراحی زیبایی بینی و پاسخ به تمام سوالاتی که در ذهن دارید!

چسب زدن به بینی

جراحی زیبایی

در این مقاله می‌خوانید:

چرا جراحی زیبایی بینی؟

جراحی زیبایی بینی می‌تواند هیجان انگیز باشد. در حقیقت، بینی جدید می‌تواند اعتماد به نفس بیش‌تری به شما بدهد، اعضای صورت شما را با یکدیگر هماهنگ کند و ظاهر شما را به طرز ظریفانه‌ای تغییر دهد.

عمل زیبایی بینی یک روش جراحی معمول است که توسط متخصص جراحی پلاستیک و متخصص جراحی گوش و حلق و بینی انجام می‌شود. شما می‌توانید صبح عمل بینی انجام دهید و تا بعد از ظهر به خانه برگردید. در حین جراحی زیبایی بینی بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد. به همین دلیل، فرد هیچ دردی در حین جراحی زیبایی بینی احساس نمی‌کند. اما بعد از آن چطور؟

بیماران در مورد جراحی بینی سوالات زیادی دارند. آن‌ها نه تنها در مورد آنچه در حین جراحی اتفاق می‌افتد سوال دارند، بلکه در مورد روزهای بعد از عمل نیز سوال می‌کنند. داشتن اطلاعات واضح در مورد روند بهبودی پس از جراحی زیبایی بینی و اقدامات لازم برای به حداقل رساندن درد و ناراحتی به سپری کردن دوران نقاهت کمک می‌کند.

آیا جراحی بینی انواع مختلفی دارد؟

استخوان‌های صورت و بینی قبل از انجام عمل زیبایی بینی باید کاملا بالغ شوند. جراحی زیبایی بینی برای بهبود ظاهر یا بازسازی بینی انجام می‌شود و می‌تواند اندازه‌ی بینی و همچنین طول و عرض آن را تغییر دهد. نوک بینی، سوراخ‌های بینی و تقارن بینی نیز ممکن است تغییر کنند. گاهی ممکن است در طی جراحی برای تقویت ساختار بینی از غضروف‌های پیوندی از مناطق دیگر بدن مثل گوش یا دنده استفاده شود.

راینوپلاستی

قسمت فوقانی ساختار بینی استخوانی و قسمت پایین آن غضروفی است. جراحی زیبایی بینی می‌تواند باعث تغییر استخوان، غضروف، پوست یا هر سه مورد شود. روش‌های مختلفی برای جراحی زیبایی بینی وجود دارد اما رایج‌ترین روش، شامل یک برش کوچک روی ریشه‌ی تیغه‌ی بینی و در بین سوراخ‌های بینی است. این برش به جراح اجازه می‌دهد پوست را از استخوان‌های زیرین و غضروف آزاد کرده و سپس تغییرات لازم را در استخوان و غضروف‌ بینی ایجاد کند. پس از پایان عمل می‌توان پوست را در جای خود قرار داد.

ترمیم شکستگی‌های بینی

جراحی زیبایی بینی برای ترمیم شکستگی‌های بینی انجام می‌شود. هدف از ترمیم شکستگی‌ها بازیابی ظاهر بینی در زمان قبل از آسیب دیدگی است.

سپتورینوپلاستی

این روش برای بیمارانی استفاده می‌شود که انسداد یا انحراف تیغه‌ی بینی دارند. سپتورینوپلاستی نه تنها ظاهر بینی را بهبود می‌بخشد، بلکه انسداد داخلی را برطرف کرده و ساختارهایی را که مانع تنفس می‌شوند برطرف می‌کند.

ارزیابی‌های اولیه و نکات قبل از جراحی زیبایی بینی

قبل از عمل زیبایی بینی،‌ در مورد انتظارات و نگرانی‌هایتان با پزشک صحبت کنید. چند روز قبل از انجام جراحی باید به برخی موضوعات رسیدگی کنید که در جراحی نقش مهمی دارند. در زیر به بررسی نکات قبل از عمل می‌پردازیم:

عکس‌های قبل از عمل

عکس‌های قبل از جراحی که باید بدون آرایش باشند، برای کمک به برنامه ریزی قبل و بعد از جراحی و همچنین برای ثبت نتایج بعد از عمل تهیه می‌شوند.

ویزیت متخصص بیهوشی

یک متخصص بیهوشی برای نظارت بر عملکردهای حیاتی در تمام مراحل عمل بالای سر بیمار خواهد بود. معمولا متخصص بیهوشی قبل از عمل، سابقه‌ی پزشکی شما را بررسی می‌کند.

مطالعات آزمایشگاهی قبل از عمل باید چند روز قبل انجام شوند.

معده چند ساعت قبل از عمل باید خالی باشد؟

به مدت ۶ ساعت قبل از شروع جراحی، هیچ ماده‌ی غذایی یا مایعی نباید مصرف شود. این موارد حتی شامل آب، آب نبات یا آدامس نیز می‌شود. وجود هر چیزی در معده احتمال عوارض بیهوشی مثل آسپیراسیون (ورود مواد خارجی به مجاری هوایی)‌ را افزایش می‌دهد.

افراد سیگاری مراقب باشند

افراد سیگاری باید تلاش کنند سیگار را ترک کنند یا حداقل تعداد سیگارها را کاهش دهند. ترک سیگار به کاهش سرفه و خونریزی بعد از عمل کمک می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که افراد سیگاری، بعد از عمل جراحی زیبایی بینی دچار مشکل در بهبود بافت می‌شوند.

بیماری‌های زمینه‌ای را به پزشک اطلاع دهید

پزشک سابقه‌ی پزشکی و دارویی شما را بررسی خواهد کرد. هرگونه بیماری زمینه‌ای قبل از روز جراحی باید در اسرع وقت به جراح گزارش شود. اگر به هرگونه اختلال خونریزی مانند هموفیلی مبتلا هستید، ممکن است کاندید جراحی زیبایی بینی نباشید.

اگر بیماری در روز جراحی اتفاق بیفتد، بهتر است طبق برنامه ریزی قبلی به مرکز جراحی مراجعه کرده و برای تصمیم گیری در مورد بی خطر بودن جراحی مورد ارزیابی قرار بگیرید.

در طی جراحی زیبایی بینی چه اتفاقی می‌افتد؟

در اتاق عمل، متخصص بیهوشی از مخلوط گاز بیهوشی و داروی داخل وریدی استفاده می‌کند. در حین عمل، با استفاده از پالس اکسی متری (دستگاهی برای اندازه گیری میزان اشباع اکسیژن در خون) و ECG یا نوار قلب (برای بررسی ریتم قلب) به صورت مداوم بر شرایط حیاتی بیمار نظارت می‌شود. تیم جراحی برای وقوع هرگونه شرایط اضطراری آماده هستند.

علاوه بر جراح و متخصص بیهوشی، یک پرستار و یک تکنسین جراحی نیز در اتاق حضور خواهند داشت.

بسته به نوع جراحی و اقدامات لازم، جراحی ممکن است یک تا چند ساعت طول بکشد.

پس از پایان جراحی، بیمار در اتاق ریکاوری توسط پرستار تحت نظر خواهد بود. این کار معمولا چند ساعت طول می‌کشد.

پس از عمل زیبایی بینی منتظر چه اتفاقاتی باشیم؟

پس از گذشت ۱ هفته از جراحی بینی، پزشک آتل را از بینی شما خارج می‌کند.

بعد از ۲ هفته، تورم صورت فروکش کرده و بیش‌تر کبودی‌ها برطرف می‌شوند.

۳ تا ۴ هفته پس از جراحی می‌توانید فعالیت‌های ورزشی مانند دویدن، شنا و دوچرخه سواری را آغاز کنید.

در هفته‌ی ۶ بعد از عمل، استخوان‌ها پایدار هستند و می‌توانید تمرینات مقاومتی مثل وزنه برداری، عینک زدن و دمیدن در بینی را از سر بگیرید.

بعد از ۳ تا ۶ ماه، بی حسی و احساسات غیر طبیعی در بینی و پوست بینی برطرف خواهد شد.

در نهایت پس از گذشت ۱ سال از عمل جراحی زیبایی بینی، روند بهبودی کامل شده و تورم کاملا فروکش کرده است. شکل جدید بینی نیز کامل خواهد بود.

تورم و کبودی

در طی بهبودی پس از عمل زیبایی بینی، وجود کمی خونریزی جزئی از بینی، تورم و کبودی در بینی، لب بالا، گونه‌ها یا اطراف چشم برای چندین روز پس از جراحی طبیعی است.

قرار دادن یخ روی صورت، پل بینی و چشم‌ها تا حد تحمل، به کاهش کبودی، خونریزی، ادم و درد بعد از عمل کمک می‌کند. به یاد داشته باشید که کمپرس سرد را مستقیما روی بینی خود قرار ندهید و آن را فقط بر روی پیشانی یا گونه خود بگذارید. یخ می‌تواند بر جریان خون پوست تاثیر بگذارد و بهبودی را مختل کند. علاوه بر این، هر فشاری که به بینی وارد شود می‌تواند اثر نامطلوبی داشته باشد.

درد

در مورد درد که ممکن است سوال بسیاری از افراد باشد، بیش‌تر بیماران درد نسبتا خفیفی را گزارش می‌کنند. در واقع عمل بینی خیلی دردناک نیست و در بهبودی پس از جراحی زیبایی بینی، ناراحتی ناشی از گرفتگی بینی مسئله‌ی مهم‌تری است. برای کنترل درد، پزشک ممکن است برخی داروهای مسکن و ضد درد را برای شما تجویز کند. استراحت کردن موثرترین چیزی است که به بهبود شما کمک می‌کند.

گرفتگی بینی

گرفتگی بینی و فشار بر روی سینوس‌ها، همان چیزی است که هنگام بیدار شدن بعد از بیهوشی باید انتظار داشته باشید. به علت وجود پانسمان در مجرای بینی که از جنس گاز آغشته به پماد آنتی بیوتیک است، بینی شما کاملا مسدود خواهد بود و شما مجبور به نفس کشیدن از طریق دهان هستید. انسداد بینی چند روز ادامه خواهد داشت. همچنین در بوییدن نیز با مشکل روبرو خواهید بود. احتمالا در گوش یا شقیقه‌ی خود کمی احساس فشار خواهید کرد. پس از گذشت ۷ روز، این پانسمان را باید از بینی خارج کرد. پل بینی نیز با آتل پوشانده می‌شود. آتل به کاهش تورم بینی و فرم گرفتن بینی کمک می‌کند.

یک راه حل دیگر که برای بهبود گرفتگی بینی پیشنهاد می‌شود، استفاده از یک دستگاه رطوبت ساز یا دستگاه بخور است. می‌توانید دستگاه بخور را هنگام استراحت کنار تخت خود قرار دهید. این کار نه تنها می‌تواند مجاری بینی شما را تسکین دهد، بلکه می‌تواند گلو را نیز آرام کند. در طی چند روز اول پس از عمل به علت گرفتگی بینی و تنفس از طریق دهان، ممکن است مخاط دهان خشک شود. بسیاری از بیماران، خشکی گلو و خشکی لب را به عنوان آزاردهنده‌ترین عوارض جانبی عمل زیبایی بینی مطرح می‌کنند. در این شرایط چای و عسل به نرم کردن گلو کمک می‌کند.

پرهیز از مصرف برخی داروها

طی ۱۰ روز قبل و بعد از عمل جراحی زیبایی بینی، آسپرین یا هر محصول حاوی آسپرین نباید مصرف شود.

طی ۷ روز بعد از جراحی داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) نباید مصرف شوند.

با غذاهای نرم شروع کنید

بهتر است یک غذای سبک، نرم و خنک بخورید که پس از برطرف شدن بیهوشی، تحمل شود. به مدت چند روز از مصرف مایعات گرم خودداری کنید. برای جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ بعد از عمل، بهتر است با کم کم غذا خوردن را شروع کنید. لازم به یادآوری است که رژیم غذایی مناسب و استراحت کافی باعث بهبودی هرچه زودتر می‌شود. مطمئن شوید که مقدار زیادی ویتامین A و ویتامین C از رژیم غذایی خود دریافت می‌کنید.

داروهایی که ممکن است تجویز شوند

برخی بیماران بلافاصله پس از جراحی یک یا دو بار استفراغ می‌کنند. در صورت تداوم تهوع و استفراغ، داروهای ضد تهوع تجویز می‌شوند.

پس از جراحی برای جلوگیری از عفونت‌های احتمالی، آنتی بیوتیک‌ نیز تجویز می‌شود.

مصرف تمام قرص‌هایی که تجویز شده‌اند، طبق دستورالعمل پزشک بسیار مهم است. دوره‌ی مصرف داروها را تا پایان کامل کنید.

واکنش‌های آلرژیک به هر یک از داروها مانند بثورات پوستی باید به محض مشاهده به پزشک گزارش شود.

هیچ دارو دیگری را بدون اطلاع پزشک مصرف نکنید.

توجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

خطرات و عوارض جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی، مانند هر جراحی دیگری، ممکن است خطرات، نتایج ناموفق، عوارض یا آسیب دیدگی غیرقابل پیش بینی را به همراه داشته باشد. از آنجا که پاسخ افراد به جراحی، بیهوشی و نتایج بهبودی متفاوت است، نمی‌توان در مورد نتایج یا عوارض احتمالی پیش بینی دقیقی کرد. برخی عوارض جراحی بینی عبارتند از:

 • انسداد بینی به دلیل صاف نبودن یا انحراف تیغه‌ی بینی، رشد مجدد یا تورم غضروف‌ها یا ساختارهای داخل بینی.
 • عفونت سینوس‌ها، یا عود مشکلات سینوسی.
 • نیاز به جراحی مجدد به علت راضی نبودن بیمار از نظر ظاهر بینی و ویژگی‌های زیبایی.
 • در شرایط نادر، خونریزی شدید از ناحیه‌ی جراحی می‌تواند منجر به نیاز به فرآورده‌های خونی یا انتقال خون شود.
 • ترشح مزمن یا خشکی بیش از حد بینی یا پوسته پوسته شدن بینی.
 • سردردهای مزمن در ناحیه‌ی سینوس‌ها.
 • آسیب به چشم و ساختارهای مرتبط که نادر است.
 • بی حسی دائمی دندان‌های فوقانی، کام یا صورت.
 • واکنش آلرژیک به بخیه، پانسمان یا محلول‌های ضد عفونی کننده.
 • درد طولانی مدت.
 • اختلال در بهبودی که اغلب مربوط به سیگار کشیدن یا دیابت است.
 • سوراخ سپتال یعنی ایجاد سوراخ دائمی بین دو طرف تیغه‌ی داخلی بینی.
 • ضعف یا از دست دادن حس بویایی یا چشایی.
 • تشکیل لخته‌ی خون بزرگ (هماتوم) در زیر محل برش جراحی، که ممکن است به تخلیه نیاز داشته باشد.
 • کلوئیدها و زخم هیپرتروفیک که در واقع ضخیم شدن زخم‌ و محل برش‌های جراحی هستند. کلوئیدها ممکن است خارش دار، آزار دهنده و ناخوشایند باشند اما تهدیدی برای سلامتی نیستند.
 • جدا شدن لبه‌های زخم.
 • حالت تهوع کوتاه مدت بعد از بیهوشی عمومی.

نبایدها بعد از جراحی زیبایی بینی

برای دستیابی به بهترین نتیجه، دستورالعمل‌های بعد از عمل را به دقت دنبال کنید. سه هفته‌ی اول بهبودی پس از جراحی زیبایی بینی بسیار مهم است. هفته‌ی اول بعد از جراحی را به خوبی استراحت کنید و موارد زیر را رعایت کنید:

 • از حرف زدن بیش از حد، لبخند زدن، جویدن غذاهای سفت، فعالیت‌های شدید، بلند کردن اجسام سنگین، فوت کردن در بینی و خم شدن خودداری کنید.
 • هنگام مطالعه یا نوشتن، تا جای ممکن سر خود را پایین نگیرید.
 • تا زمانی که درد و تورم فروکش نکرده است، سعی کنید هنگام نوشیدن مایعات، لیوان را روی پل بینی قرار ندهید.
 • از مصرف الکل و تنباکو خودداری کنید. زیرا ممکن است تورم را افزایش دهد و بهبودی را طولانی‌تر کند.
 • بسیاری از جراحان زیبایی بینی توصیه می‌کنند که در ۳ هفته‌ی اول پس از جراحی، فعالیت جنسی نداشته باشید.
 • تا زمانی که گچ روی بینی شما برداشته شود (حدود ۱ هفته بعد از جراحی)، نباید دوش بگیرید. می‌توانید بقیه‌ی بدن خود را بشویید و با استفاده از پارچه‌ی مرطوب صورت خود را تمیز کنید.
 • در طی روند بهبودی به هیچ عنوان بینی خود را فشار ندهید. بسیار مهم است که ناحیه‌ی جراحی را از هر چیزی که می‌تواند به آن فشار بیاورد یا باعث آسیب شود محافظت کنید.
 • برخی از بیماران، به ویژه خانم‌ها، برای پوشاندن کبودی اطراف بینی و چشم، آرایش می‌کنند. توصیه می‌شود که در چند هفته‌ی اول بعد از جراحی زیبایی بینی از کیف آرایش خود دور باشید.
 • از زور زدن خودداری کنید. در صورت ابتلا به یبوست، از یک نرم کننده‌ی مدفوع یا یک ملین استفاده کنید.
 • از غذاهای پرادویه پرهیز کنید. هرگونه تحریک بینی می‌تواند عوارضی ایجاد کند.
 • توصیه می‌شود برای بهبودی مناسب پس از جراحی زیبایی بینی، تا ۳ هفته بعد از جراحی برای مسافرت برنامه ریزی نکنید.
 • از حرکت ناگهانی یا شدید عضلات صورت در چند هفته‌ی اول خودداری کنید.
 • حداقل یک ماه بعد از جراحی زیبایی بینی از قرار دادن عینک آفتابی روی بینی خودداری کنید تا از ایجاد فشار بر روی بینی شما جلوگیری شود. این امر می‌تواند بر روی بافت نرم بینی و غضروف موجود در آن تاثیر منفی بگذارد.

پیشنهادها

 • پیشنهاد می‌شود که چند روز اول پس از جراحی طوری بخوابید که سرتان در سطحی بالاتر از قلب قرار بگیرد. این کار می‌تواند به شما کمک کند نفس کشیدنتان سریع‌تر به حالت طبیعی بازگردد، ادم و تورم به حداقل برسد و خون رسانی بهبود یابد.
 • توصیه می‌شود بعد از جراحی زیبایی بینی به پشت بخوابید. در طول بهبودی، بینی نرم و شکل پذیر خواهد بود. بنابراین بهتر است به شکم یا پهلو نخوابید، زیرا این امر می‌تواند به بینی فشار وارد کند. این موضوع نه تنها باعث ناراحتی می‌شود بلکه نتایج عمل را به خطر می اندازد.
 • با برطرف شدن ورم چشم و حساسیت به لمس، می‌توانید در صورت نیاز از لنزهای تماسی استفاده کنید.
 • قرار گرفتن در معرض دود و گرد و غبار ممکن است باعث تحریک بینی و ایجاد عفونت شود.
 • نمک، احتباس مایعات را افزایش می‌دهد و باعث تشدید تورم در دوران نقاهت می‌شود. می‌توانید با رعایت رژیم غذایی کم سدیم طی ۲ هفته‌ی اول پس از جراحی، تورم را به حداقل برسانید.
 • برای مسواک زدن دندان‌های فوقانی، مسواک را به آرامی حرکت دهید. همچنین ممکن است برای چند ماه بی حسی دندان‌ها و کام وجود داشته باشد.
 • اگر مشکلی از نظر خونریزی وجود نداشته باشد، می‌توانید ورزش و شنا را پس از ۳ هفته از سر بگیرید. غواصی باید ۲ ماه به تعویق بیفتد.
 • اگر به طور معمول از عینک طبی استفاده می‌کنید، می‌توانید در طول دوره‌ی نقاهت خود گزینه‌های دیگری مانند لنزهای تماسی را انتخاب کنید.
 • در طول دوره‌ی نقاهت هنگام خروج از منزل، همیشه از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر روی بینی خود استفاده کنید. زیرا نور زیاد خورشید باعث ایجاد تغییرات دائمی و نامنظم روی پوست ناحیه‌ی جراحی شده، می‌شود. همین امر برای هر عمل جراحی دیگری نیز صادق است.
 • سعی کنید به جای بینی از طریق دهان عطسه کنید.

موارد زیر را به پزشک خود اطلاع دهید!

اگر پس از عمل زیبایی بینی، موارد زیر را تجربه کردید، به پزشک خود مراجعه کنید:

 • افزایش ناگهانی میزان خونریزی از بینی که با فشار، یخ و بالا آوردن سر برطرف نشود.
 • تب بیش‌تر از ۳۸/۵ درجه‌ی سانتی گراد که علیرغم افزایش مقدار مایعات دریافتی و استفاده از داروی ضد تب همچنان ادامه دارد. درد مداوم و تیزی که با تجویز داروهای مسکن برطرف نمی‌شود.
 • افزایش تورم یا قرمزی در بینی یا چشم‌ها.
 • وقوع مشکلات تنفسی.
 • وقوع علائمی که نشان دهنده‌ی لخته شدن خون در پا یا ترومبوز ورید عمقی هستند. مانند: درد در ساق پا و پشت زانو، درد در ران یا کشاله‌ی ران، قرمزی و تورم در ناحیه‌ی پشت پا یا کشاله‌ی ران.
 • شل شدن بخیه‌ها یا باز شدن برش جراحی.
 • خونریزی از برش جراحی.
 • تخلیه‌ی چرک از محل برش جراحی.

اگر شما هم عمل زیبایی بینی انجام داده‌اید،‌ در مورد تجربیات، مشکلات و راه حل‌های پیشنهادی خودتان در مورد این جراحی برای ما بنویسید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *