خطرات سیستم ورود و استارت بدون کلید

خودرو الکتریکییکی از آپشن های مورد علاقه خریداران خودرو سیستم ورود و استارت بدون کلید است که در بیشتر خودروهای لوکس امروزی دیده می شود. با بهرمندی خودرو از این سیستم دیگر نیازی به همراه داشتن کلید برای ورد یا روشن کردن آن نیست و همه این کارها توسط یک ریموت انجام می گیرند.

اگرچه فناوری روزبه روز بر راحتی انسان می افزاید اما سیستم استارت بدون کلید چندان هم بی خطر نبوده و به گزارش نیویورک تایمز تا کنون این سیستم جان ۲۸ نفر را گرفته است. مرگ این افراد بر اثر تنفس گاز مونوکسید کربن در خودروهای مجهز به سیستم کی لس بوده است.

به طور معمول نیمی از خودرو های بازار آمریکا از چنین سیستمی بهره می برند و بی صدا بودن موتور در خودروهای امروزی باعث می شود که رانندگان فراموش کنند در پارکینگ خودرو را خاموش کنند.

بدین ترتیب شمار زیادی از رانندگان خودرو را در پارکینگ روشن رها می کنند و روشن ماندن موتور برای مدت زیادی موجب تجمع گاز مونوکسید کربن در فضای پارکینگ می شود.

به جز مساله افزایش تلفات این سیستم، متاسفانه خودروسازان نیز تا کنون راهکاری را برای این حوادث ارایه نداده اند تا بتوان از انتشار بی مورد و خطرناک گاز مونوکسید کربن جلوگیری کند. همچنین به گزارش این روزنامه جامعه ی مهندسین خودروی آمریکا پیش از این خواستار این شده بود که سیستم های استارت دکمه ای در زمان روشن بودن خودرو و خارج شدن ریموت از خودرو، رانندگان را با یک آلارم از روشن بودن خودرو مطلع کنند.

این مسائل می تواند موجب شود تا سازمان NHTSA خودروسازان را مجبور کند که یک سیستم هشدار را برای خودروهایی که روشن می مانند طراحی و به بازار عرضه کنند. با این وجود اما بیشتر خودروسازان از حالا به این درخواست جواب رد داده اند.

تنها مدل خودرویی که این مشکل را تا حدودی حل کرده است خودروهای فورد هستند. محصولات این کمپانی در صورت روشن بودن اگر ریموت از ماشین خارج شود به صورت خودکار پس از ۳۰ دقیقه خاموش می شوند. که این کار بسیار مفید است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *