حفظ امنیت در جاده ها: به روز رسانی استانداردهای ایزو

خودرو ۱۰۳اکس که به تازگی توسط رولزرویس معرفی شده لوکس‌ترین خودرو بدون راننده جهان محسوب می شود، منبع عکس سایت رسمی رولز رویس

مجموعه ای از استانداردهای ایمنی ایزو عملکرد الکترونیکی خود در میان خودروها به روز رسانی کرده اند. مشاوره ایزو زمانی در بازار خودرو کارآمد است که بتواند ایمنی و ضریب اطمینان را در سطح بالا و قابل اعتماد نگاه دارد.

در دنیای امروزه که تکنولوژی وسایل نقلیه ی جاده ای در حال پیشرفت و هر روز مثبت تر می باشد، لازم است که ویژگی های جدید همواره ایمن بوده و با سطح ایمنی بالا همراه باشند.

یک سری استانداردهای بین المللی برای ایمنی علمکرد سیستم های الکترونیکی در وسایل نقلیه ی جاده ای به روز شده اند که صنعت خودرو را بیش از پیش سبز نگاه می دارند.

اتومبیل ها و وسایل نقلیه از دورن موتورهای احتراق داخلی یعنی چیزی نزدیک به یک قرن پیش و یا حتی پنجره هایی که با دست بالا و پایین داده می شدند، بارها پیشرفته و تر ساده تر شده اند. موتورهای امروزی و بالا و پایین بردن پنجره با لمس یک دکمه یا حتی فرمان صوتی، تنها گوشه ای کوچک از پیشرفته وسایل نقلیه در عصر حاضر می باشد. همه ی ما می دانیم که تکنولوژی بزرگتری در آینده انتظارمان را می کشد و لازم است که قدم به قدم با این تکنولوژی استانداردهایمان را نیز همسو ساخته و به روز رسانی کنیم.

استاندارد ایزو ۲۶۲۶۲

اما با هر فن آوری قدرتمند، مجموعه ای از خطرات می آید. هدف از استانداردهای سری ISO ۲۶۲۶۲ این است که این ریسک ها را با ارائه دستورالعمل ها و الزامات ایمنی عملکرد سیستم های الکتریکی و الکترونیکی در وسایل نقلیه جاده ای امروزه کاهش دهد.

ISO ۲۶۲۶۲ در ۱۲ جزء جداگانه منتشر شده است و ایمنی عملکرد وسایل نقلیه ی جاده ای را مشمول گشته است. این الزامات در کنار فناوری های جدید و به سرعت در حال تحول، به روز شده اند.

Susumu Akiyama، رئیس کمیته ی فرعی توسعه ی استانداردهای ایزو می گوید: ایمنی عملکرد سیستم های الکتریکی و الکترونیکی در وسایل نقلیه ی جاده ای برای کیفیت کلی و ایمنی محصول و نیز شهرت تولید کننده ضروری می باشد.

وی افزود: بنابراین، مجموعه ای از استانداردهای ISO ۲۶۲۶۲ یک ابزار مفید برای صنعت خودرو و اطمینان از ایمنی وسیله ی نقلیه است و به اندازه ی کافی عمومی است تا بتواند انعطاف پذیری بیشتری برای نوآوری در توسعه ی آن داشته باشد.

تغییرات در نسخه های تازه تجدید نظر شده شامل اضافه کردن الزامات ویژه خاص برای نیمه هادی ها و همچنین الزامات جدید برای موتور سیکلت ها است.

ویژگی های ایمنی عملکرد یک جزء جدایی ناپذیر از فاز توسعه هر محصول خودرو از مشخصات و طراحی تا اجرای، ادغام، تأیید، اعتبارسنجی و در نهایت انتشار تولید است. ایزو ۲۶۲۶۲ ایمنی عملکرد را برای تمام سیستم های مربوط به ایمنی الکترونیکی و الکتریکی خودرو تعریف می کند و تمامی چرخه عمر خود را شامل توسعه، تولید، عملیات، خدمات و انهدام سیستم شامل می شود.

این سری همچنین یک رویکرد مبتنی بر ریسک مربوط به خودرو را برای تعیین کلاسهای خطر شناخته شده به عنوان سطح ایمنی ایمنی خودرو (ASIL) معرفی می کند. ASIL با انجام تجزیه و تحلیل خطر از خطرات بالقوه بر اساس سه متغیر: شدت، احتمال قرار گرفتن در معرض و کنترل توسط راننده ایجاد شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *