سرعت سایه بیشتر از نور!

کاهش سرعت نور در خلا شدند

اگر در مورد سریع ترین چیز در جهان سوال شود حتی کودکان هم نور را مثال می زنند. شاید تا کنون تصور بر این بود که هیچ چیز سرعتش به اندازه نور نیست اما تا به حال به سرعت تاریکی یا سایه فکر کرده اید؟

محققان می گویند سایه ها می توانند سریعتر از سرعت نور حرکت کنند! حتی بدون شکستن قانون های بنیادی فیزیک. برای درک این موضوع بهتر است به مثال زیر توجه کنید.

تصور کنید، شما نوری در اختیار دارید که به اندازه کافی برای رسیدن به سیاره مشتری قدرتمند است. این را هم تصور کنید که پرتو مخروطی این نور به اندازه کافی بزرگ است که می تواند کل قطر سیاره مشتری را پوشش دهد.

هنگامی که انگشت خود را از روی لنز عبور می دهید، سایه از کل قطر سیاره عبور می کند، مسافتی حدود ۸۶،۸۸۱ مایل (۱۳۹،۸۲۱ کیلومتر). سرعت نور ۱۸۶،۰۰۰ مایل در هر ثانیه (۲۹۹،۳۳۸ کیلومتر در ثانیه) است.
بنابراین اگر کمتر از نیم ثانیه طول می کشد تا (سایه) دست شما چنین فاصله ای را طی کند (قطر مشتری)، پس این سایه است که سرعت نور را شکسته است.

اما نگران نباشید این موضوع باعث نمی شود که تصور کنید سرعت سایه از نور بیشتر است چراکه سایه چیزی نیست که وجود داشته باشد، واقعیت این است که نبودن نور باعث میشود سایه ببینیم.

سایه ها در نبود چیزی، هستند به ویژه در نبود فوتون و یا ذرات نور. از آنجایی که در واقع هیچ چیزی نیست که این فاصله را طی می کند، تنها چیزی که “سیار” است، یک ناحیه می باشد که در واقع فوتون ها در آنجا نیستند.

تا کنون هیچ اطلاعات علمی مخابره نشده، که چیزی سریعتر از سرعت نور وجود دارد. این ها فقط روشی برای انفجار اطلاعات هستند. این بدان معنی می باشد که نمایش خیمه شب بازی سایه های شما هیچ یک از قانون های فیزیک را نمی شکند!

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud