شخصیت شناسی ورزشی

بدن انسان

چه ورزشی با طبع شما سازگار است؟

آیا تا به‌حال فکر کرده‌اید دلیل این‌که از ورزش کردن خوش‌تان نمی‌آید این است که ورزشی که تا به‌حال انجام می‌دادید با شخصیت‌تان سازگار نبوده است؟

و اما شرح این قضیه:

شنا، دوچرخه‌سواری، بستکتبال یا تنیس، باید بفهمید طبق مزاج و طبع شما، کدام ورزش مناسب‌تان است!

مزاج گرم و تر یا دموی

سرزنده، اجتماعی و متعادل، این افراد می‌توانند به هرکسی که دوروبرشان است احساس بهتری بدهند، و برای همین همه دوست دارند با آنها باشند. این ویژگی‌ها گاهی می‌تواند موجب بیش از واقعیت جلوه دادن‌شان شود.

ورزش مناسب این افراد

اگر شما یک دموی هستید، توصیه می‌شود ورزش‌های تیمی را انتخاب کنید تا بتوانید با هم‌تیمی‌های خود در تعامل باشید. همچنین، ورزش‌های چالش‌برانگیز هم برای شما عالی هستند: کوه‌پیمایی، شیرجه و اسکی، ورزش‌هایی هستند که نیاز به شجاعت و کنترل زیادی دارند، و همزمان باعث احساس رضایت از زمان، اعتماد به‌نفس و حفظ تناسب اندام می‌شوند.

چون شما از یکنواختی و فعالیت‌هایی که چالش‌برانگیز نیستند بیزارید، پیاده‌روی، ایروبیک، یا ژیمناستیک برای شما ورزش‌هایی کسل‌کننده بوده و برای مدت طولانی به آنها پایبند نخواهید ماند.

مزاج گرم و خشک یا صفراوی

افرادی که طبیعت صفراوی دارند، پر شور و احساسند اما در مقایسه با دموی‌ها چندان متعادل نیستند.

مضطربند و همیشه در جستجوی چیزی جدید و چالش‌برانگیزند، این افراد اگر چیزی انتظارات آنها را برآورده نکند، ناگهان خواست و منش‌شان را تغییر می‌دهند.

ورزش مناسب این افراد

اگر طبیعت شما صفراوی است، به چیزی نیاز دارید که بدون نیاز به تلاش بدنی زیاد، همزمان فعال و پویا نگه‌تان دارد. فعالیت‌های بیرون از خانه به شما توصیه می‌شوند، مانند تنیس، رقص، اسکی یا پیاده‌روی‌های طولانی. این تحرک‌ها، فعال نگه‌تان داشته و تاثیری آرام‌بخش بر روح و روان‌تان دارند.

برای افراد صفراوی، تداوم تمرینات سخت در باشگاه یا ورزش‌هایی که نیاز به انظباط و اصول جدی دارند، دشوار است.

 

مزاج سرد و تر یا بلغمی

آرام و صبور، افرادی که طبیعت بلغمی دارند، بیشتر احتمال دارد کاری را که شروع کرده‌اند، بدون تلاش چندانی به پایان برسانند. آنها سکوت و بی‌حرفی را به آشوب و فعالیت ترجیح می‌دهند.

ورزش مناسب این افراد

بلغمی‌ها معمولا ورزش‌هایی را دوست دارند که نیاز به صبر، دیسیپلین فردی و خودکنترلی دارد. ورزش‌هایی که به این افراد پیشنهاد می‌شود؛ شطرنج، بیلیارد، ماهیگیری یا فیتنس است. اگر یک بلغمی، ورزشی را انجام دهد که با طبعش سازگار نباشد، کج‌خلق و نامتعادل شده و برایش ثبات‌قدم و پشتکار در این فعالیت دشوار خواهد بود.

مزاج سرد و خشک یا سوداوی

افراد سوداوی به‌خاطر حساسیت زیادشان، مایلند نسبت به هر اتفاقی که پیرامون‌شان روی می‌دهد، واکنش احساسی نشان دهند. آنها برای پیداکردن تعادل درونی، باید از چیزی که برای‌شان جذابیتی ندارد دور بمانند و چیزهایی را انتخاب کنند که برای‌شان سودمند است.

ورزش مناسب این افراد

بهترین انتخاب برای این اشخاص، ورزش‌های دونفره است مانند رقص یا اسکیت روی یخ. تعلیم سگ هم به این افراد توصیه می‌شود چون فعالیتی راضی‌کننده است که هرگز ناامیدشان نمی‌کند.

البته، هیچ‌چیزی تحمیلی و قطعی نیست و شما می‌توانید هر ورزشی را که برای‌تان جاذبه دارد انتخاب کنید و هرکاری را که شادتان می‌کند انجام دهید و به سلامت‌تان کمک نمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *