فواید سرد کردن بدن به هنگام ورزش در دوران بارداری

بسیاری از مردم فکر می کنند سرد کردن بدن از آن دسته از تمریناتی است که زمان را بیهوده تلف می کند. در صورتی که تمرینات سرد کردن بدن همانند گرم کردن بخش بسیار مهمی از تمرینات است و شما می توانید برای کاهش خطر آسیب دیدگی و ایجاد تعادل در بدن این تمرینات را انجام دهید.

در حین انجام تمرینات، فیبرهای عضلانی، تاندون ها و لیگامنت ها تحت فشارند همچنین مواد زائد در بدن ساخته می شوند. بعد از تمرین بدن به تصفیه مجدد جریان خون، پراکندگی گرما و کمک به ریکاوری عضلات نیازمند است.

زمانی که ورزش می کنید قلب تحت تاثیر عضلات پاها، جریان خون را در مقابل جاذبه زمین بیشتر پمپ می کند. زمانی که پاها غیر فعال اند سیاهرگ ها با خون پر می شوند. عضلات منقبض در طی تمرینات، سیاهرگ ها را می فشارند و خون را به عقب و بالا به سمت قلب پمپاژ می کنند. بدین طریق انقباض ریلکسیشن های متناوب عضلات پا به بهبود جریان خون بدن و همین طور به کاهش فشار وارده ببر قلب کمک می نماید. این عاملی مهم در بارداری محسوب می شود زیرا افزایش حجم و جریان خون بدن در این دوران سبب کند شدن جریان خون می گردد. زمانی که تمرینات را متوقف می کنید عضلات پا پمپاژ خون را برخلاف جاذبه زمین متوقف می کنند و در نتیجه خون در پاها و زانوها انباشته شده و جذب یک توده خونی می شوند.

توده خونی جریان خون را به سمت ارگان های داخلی ترک کرده و بر روی قلب نوعی فشار ایجاد می نماید و انتقال اکسیژن به مغز و همچنین جنین کاهش می یابد. در دوران بارداری این مسئله سبب ایجاد حس سرگیجه و یا غش و ضعف در فرد شده و حتی ناگهان فرد بی هوش می شود. بدین دلیل از تذکرات مهم ایمنی و ورزش در طی دوران بارداری اجتناب از بی حرکت ماندن طولانی مدت است. تمرینات سرد کردن بدن به تصفیه مجدد جریان خون کمک می کند از ایجاد توده خونی جلوگیری می نماید و اکسیژن و مواد غذایی را به عضلات، تاندون ها و لیگامنت هایی که به ترمیم نیاز دارند منتقل می کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *