دیافراگم وسیله ای برای جلوگیری از بارداری

 بارداری

بارداری

وسیله ای که از یک پرده با یک لبه ی ضخیم تشکیل شده و درون لبه ی آن حلقه ی فلزی قرار دارد که به شکل گنبدی است و جنس آن از لاستیک می باشد.

این وسیله برای جلوگیری از بارداری داخل واژن زن قرار می گیرد و تقریبا حدود ۶ ساعت قبل از نزدیکی نیز می توان آن را درون واژن قرار داد.

دیافراگم در اندازه ها و انواع مختلفی وجود دارد که بهتر است نوع و اندازه ی آن با معاینه ی آلت تناسلی و به وسیله پزشک تجویز شود. دیافراگم را قبل از نزدیکی و یا حتی قبل از خوابیدن می توان در رحم قرار داد.

ولی باید مطمئن شد که قسمت دایره شکل آن سر رحم را کاملا پوشانده است و بعد از نزدیکی بلافاصله باید آن را خارج کرد و درون رحم را با آب گرم و صابون شستشو داد. دیافراگم دارای مواد اسپرم کش نیز هست.

این وسیله همراه با ماده ی اسپرم کش می تواند از جمله راه های مطمئن جلوگیری محسوب شود که باعث کاهش لذت جنسی نیز نمی شود و اجازه می دهد که آلت زن و مرد به طور مستقیم در تماس باشد. استفاه از دیافراگم همانند کاندوم در جلوگیری از برخی بیماریهای مقاربتی موثر است.

دیافراگم وسیله ای بی خطر است و احتیاج به وقفه و قطع نزدیکی ندارد. در بسیاری از بیماریهای زنان، دیافراگم می تواند کمک به سزایی داشته باشد.

استفاده از این وسیله در پیشگیری از برخی بیماری ها از جمله سرطان رحم و تغییرات حجمی رحم نقش موثری دارد. ولی خانم ها بهتر است که هر چند ماه یک بار به پزشک متخصص مراجعه کنند. خصوصا بعد از زایمان که گاهی ممکن است احتیاج به دیافراگم بزرگتری داشته باشند.

اما هر چند که استفاده از دیافراگم راهی مطمئن برای جلوگیری از بارداری است ولی این طریق نیز همانند راه های دیگر خالی از اشکال نیست. استفاده از دیافراگم در بسیاری از خانم ها باعث ایجاد التهاب و آلرژی می شود حتی در برخی از خانم ها باعث ایجاد خراش در مهبل نیز می شود.

بعضی به ماده ی پلاستیکی آن حساسیت داشته و گروهی به ماده ی اسپرم کش. هم چنین عدم رعایت بهداشت و تمیز نکردن دیافراگم و قرار دادن آن برای مدت زمان طولانی باعث ترشحات عفونی و بدبویی در مهبل می شود. این وسیله تقریبا گران است و امکان خرید آن برای عموم میسر نیست.

گاهی نیز ممکن است که وسیله از جای خود تکان بخورد و جابه جا شود. هم چنین استفاده از دیافراگم و انتخاب نوع آن احتیاج به مشورت و راهنمایی دارد و باید به وسیله ی پزشک تعیین و آموزش داده شود. بعد از هر بار استفاده از دیافراگم باید آن را تمیز کرد و در جای مناسب گذاشت و هنگام فاسد شدن آن را تعویض کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *