نکاتی برای کاربران دستگاه پاروزنی

نحوه  تمرین پاروزنان حرفه ای با این دستگاه به صورتی است که شاید فکر کنید کاری ساده تر از آن وجود ندارد اما واقعیت را پس از نشستن روی دستگاه و زمانی درک می کنید که مجبور به حفظ هماهنگی بین حرکات بدن و دستگاه می شوید.

نکات لازم برای استفاده ی صحیح از دستگاه را می بینیم:

 

  • فقط و فقط به پاها فکر کنید. برای شروع حرکت بیشتر از عضلات کمر، روی عضلات سرینی تمرکز کنید. زانو را کاملا صاف نکنید حتی زمانی که پاها در حالت کشیده هستند زانو نباید قفل باشد.
  • قوز نکنید. گرد کردن پشت باعث کمردرد می شود پس از هر بار کشیدن کابل به طرف خودتان بدن را کامل به عقب خم نکنید. در مناب ترین وضعیت نشستن باید پشت تان با زمین زاویه ای ۴۵ درجه بسازد.
  • دستگیره را به ارامی و پیاپی هل بدهید. در آخرین حد کشش و خمیدگی بدن توقف نکنید.

آیا می توان به کالری شمارها اعتماد کرد؟

 

بسیاری از افراد پس از آگاهی از میزان کالری سوزی در اثر تمرین با دستگاه های قلبی- عروقی دلگرم می شوند. ولی نکته ی مهم دقت و صحت اطلاعات است.

در بیشتر مواقع فرمول های مورد استفاده در محاسبه  میزان کالری ای که می سوزانیم بر ا ساس نتایج حاصل از آزمون های انجام شده در مورد مردان جوان و تندرست استخراج شده اند و در بعضی موارد نیز این ورزشکاران حرفه ای از حداکثر توانشان استفاده کرده اند. پس این نتایج نمی تواند تفسیر دقیقی از تلاش ما و شما به دست دهد. مثلا بعضی از مطالعات نشان داده است که اطلاعات استخراج شده از دستگاه های بدن سازی می تواند میزان کالری سوزی در زنان بیش از حد چاق را بیشتر از واقعیت نشان دهد. مثل ۸۰ کالری در  ازای ۳۰ دقیقه پیاده روی با سرعت متوسط.

طبق یافته های سایر پژوهشگران تکیه دادن بدن روی دستگیره های دستگاه، گرفتن محکم دستگیره یا استقرار بدن روی دستگاه به نحوی که باعث آسان تر شدن حرکت شود همه می تواند در تحریف نتایج موثر باشد. مطالعات دیگری نشان داده است که در محاسبات گاهی احتمال خطا تا ۵۰ درصد وجود دارد.

بعضی اوقات فقط فرمول یا طرز استفاده ی شما از دستگاه نیست که منجر به اشتباه در شمارش کالری می شود بلکه تبلیغات گمراه کننده ی تولید کنندگان هم نقش مهمی در بروز خطا دارد. طبق گفته های یکی از کارشناسان دستگاه های قلبی- عروقی یک شرکت تولید کننده ارقام مربوط به کالری سوزی دستگاه ها تعمدا تا ۳۰ درصد بالا برده می شود تا تولیدات آنها بیشتر از سایر مارک ها به فروش برسد.

شاید بتوان تردمیل و دوچرخه ی ثابت را دقیق ترین دستگاه های قلبی عروقی نامید زیرا قطعات به کار رفته در آنها تحت فرایند کنترل کیفیت دقیق قرار می گیرد. در سال های اخیر سیستم شمارش کالری دستگاه پله پیمایی به نحوی اصولی و بسیار نزدیک تر به واقعیت تنظیم شده است.

حرف آخر:

فراموش نکنید که تمام ارقام مرتبط با کالری سوزی تخمینی هستند. حتی اگر اطلاع از میزان کالری  ای که می سوزانید انگیزه ی بیشتری در شما ایجاد می کند باز هم بهتر است به  این کار وابسته نشوید اعداد و ارقام را معیار ارزیابی میزان تلاش و کوششتان قرار ندهید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *