بیخوابی تان را با پتوی سنگین درمان کنید!

خواب و خوراک و میل جنسیاگر دقت کرده باشید خوابیدن در پتو یا لحاف های سنگین دلچسب تر است. مخصوصا اینکه هوا هم سرد باشد. این احساس خواب خوش مربوط به گرمایی که این پتو دارد نمی شود بلکه دلیل علمی آن چیز دیگری است.

به گفته پژوهشگران خوابیدن در پتوی سنگین بیخوابی را نیز درمان می کند!

بر اساس پژوهش های انجام شده، وقتی نقاط مختلف بدن فشار ناشی از لحاف سنگین را احساس می کنند سبب افزایش ترشح هورمون خواب می شود که در این صورت خواب سنگینی به سراغتان می آید.

با فعال شدن نقاط فشار بدن که بر اثر سنگینی پتو ایجاد می شود ناخود آگاه حس امنیت در بدن صورت می گیرد که نتیجه آن ترشح دوپامین و سروتونین توسط غدد مربوطه است. این ترکیبات، سیستم عصبی پاراسمپاتیک را فعال می کنند و درنتیجه، احساس استرس، ترس و اضطراب جایش را به ریلکسیشن و احساس امنیت می دهد که این کاهش استرس منجر به افزایش ترشح هورمون خواب و آرامش ملاتونین و سروتونین می شود.

با توجه به این یافته های علمی، پژوهشگران بر این باورند که استفاده از پتو های سنگین برای درمان بی خوابی یا بد خوابی راهکار مناسبی است.

همچنین تحقیقات نشان داده است که فشار ناشی از وزن پتوی سنگین می تواند ترشح هورمون استرس (کورتیزول) را کاهش دهد که این خود دلیلی برای خوابی راحت است.

کارشناسان اعتقاد دارند که پتوی سنگین تداعی کننده آغوش مادر در هر سنی است و به همین خاطر به صورت ناخود آگاه احساس امنیت در مغز شکل می گیرد و ایجاد آرامش می کند.

با این تفاسیر به افرادی که دچار مشکلات خواب هستند توصیه می شود از پتو های سنگین استفاده کنند تا خوابی آسوده تر را تجربه کنند!

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *