شیوه های مفید برای کاهش استرس

درمان ترس و اضطراب

استرس

هر بار یک گام بردارید:

یادگیری هر مهارت جدیدی وقت می گیرد. روش صحیح آن است که همه چیز را یک باره انجام ندهید بلکه یادگیری تان را در طی زمان گسترش دهید. به آرامی شروع کنید. خود را خسته نکنید هر روز ۱۵ یا ۲۰ دقیقه از وقت تان را خالی کنید و یکی از روش ها یا تکنیک هایی را که توصیف شده اند تمرین کنید. این کار می تواند هنگام چای عصرانه، ساعت ناهار، وقتی از محل کار به خانه می آیید یا صبح ها در مسیر محل کارتان باشد.

کارهای مختلف:

هیچ دو نفری دقیقا مانند هم نیستند. یک سایز لباس برای همه مناسب نیست.

برای یک نفر تصویر آرامش ایده آل می تواند دراز کشیدن در ساحل دریا با یک کتاب جالب در یک دست و یک نوشیدنی در دست دیگر باشد. برای دیگری ممکن است این سناریو با جمله ی آیا مجبورم…؟ شروع شود.

ایده ی چنین شخصی از یک تعطیلات آرامش بخش می تواند دیدار از هر موزه ای باشد. برخی از مردم مانند خرگوشند و برخی مانند لاک پشت.

آن چه برای یکی مفید است ممکن است برای دیگری به کار نیاید. ایده ی مراقبه به مدت ۲۰ دقیقه شاید برای شما آن قدرها لذت بخش نباشد یا تخیل ذهنی شاید مورد علاقه ی دیگری نباشد.

خوب قانون کلی این است که اگر با یک تکنیک احساس راحتی نمی کنید احتمالا آن را به کار نمی برید و آن را بخشی از زندگی خود نمی کنید. باید بسته ای را فراهم کنید که بیانگر شخصیت و نوع زندگی شماست.

امتحان کنید:

چند روشی که در این جا ارائه شده اند ممکن است در ابتدا به نظر عجیب و ناراحت کننده بیایند با این وجود با کمی تمرین این روش ها ممکن است همان هایی باشند که بعدها به طور منظم انجام می دهید. مثلا ممکن است فکر کنید که تمرین تنفس مورد علاقه ی شما نیست.

اما وقتی می بینید که این تمرین ها به طرز حیرت انگیزی آرامش بخش هستند شگفت زده می شوید. سال ها پیش وقتی برای اولین بار سعی کردم روش های مختلف رفع استرس را پیدا کنم نسبت به مراقبه احساس خوبی نداشتم اما اکنون در مورد آن قسم می خورم. متعصب نباشید هر چیزی را حداقل یک بار امتحان کنید.

کار نیکو کردن از پر کردن است:

بیشتر روش ها و تکنیک هایی که در این صفحات آمده اند نیازمند کمی تمرین هستند تا در آن ها مهارت یابید. گرچه به راحتی می توان آن ها را از نظر کاری درک کرد اما برای آنکه پی به فواید واقعی آن ها ببریم باید وقت صرف تکرار یک تمرین یا تکنیک خاص کنیم تا آنکه به نتیجه ی مطلوب برسیم.

در برخی از تکنیک های نسبتا سریع می توانیم مهارت یابیم. دوچرخه سواری، رانندگی کردن و بازی تنیس همگی زمان می برند. چرا باید یادگیری مدیریت استرس در زندگی ارزش وقت و تلاش کمتری را داشته باشد؟

مکانی آرام پیدا کنید:

به مکانی برای انجام همه ی این تمرین ها نیاز دارید. حداقل برای دوره ی کوتاهی از زمان می توانید محلی پیدا کنید که نسبتا آرام و آرامش بخش باشد. با توجه به واقعیت های زندگی تان محل آرام زندگی شما شاید آن قدرها هم ایده آل نباشد. دفتر کار شما وقتی که دربسته است می تواند مفید باشد. این محل می تواند اتاق خواب تان باشد یا اتومبیل تان، وقتی در ترافیک متوقف شده اید یا در مسیر محل کار.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *