اصول راه اندازی کافه رستوران کدامند؟

کافه رستوران

برای راه اندازی کافه رستوران نیازمند رعایت اصولی هستیم که ماجرا را کمی با راه اندازی یک کافه یا رستوران به تنهایی، متفاوت می سازد.
کافه رستوران ها ریشه در سنت و فرهنگ ما ایرانی ها دارند و اغلب وقتی حال و هوای حضور در فضایی سنتی به سرمان می زند، دوست داریم به کافه رستوران برویم.

اگر چه سرو قلیان به هیچ وجه توصیه نشده و استفاده از آن نیز برای هیچ قشر و گروه سنی پسندیده نیست، اما در کافه رستوران ها قلیان نیز ارائه می گردد و این را می توان بزرگترین وجه تمایز کافه رستوران ها با رستوران های معمولی دانست.

برای راه اندازی کافه رستوران چه مراحلی را باید طی کرد؟

برای راه اندازی کافه رستوران باید پیش از هر چیزی به فکر یک مکان مناسب باشید. مکانی که پررفت و آمد بوده و برای مشتریان جلب توجه نماید.
سپس در مرحله ی دوم خرید تجهیزات کافه رستوران اهمیت می یابد. تجهیزات کافه رستوران می باید کمی سنتی تر انتخاب شده و با حال و هوایی که برای چنین سالن هایی در نظر داریم، همخوانی داشته باشند.

دکوراسیون داخلی

به طور کلی دکوراسیون داخلی کافه رستوران ها با کاشی کاری های سنتی، لوسترهای آویزدار و تابلوهای دیواری رنگ و بوی خاصی به خود می گیرد.
برای میز و صندلی کافه رستوران ها به سراغ میز و صندلی های چوبی می رویم. میز و صندلی های رستورانی چوبی هماهنگی بیشتری با فضای سنتی داشته و به اصطلاح بهتر در این فضا جای می گیرند.

همین طور شما امکان این را خواهید داشت که در چیدمان داخلی کافه رستوران از نیمکت های چوبی نیز بهره مند شوید. نیمکت های چوبی سازگاری عالی با این فضا خواهند داشت و می توانند درست همان چیزی که انتظارش را داشتیم را به وجود بیاورند.

نورپردازی

پس از آن نوبت نورپردازی خواهد رسید. نورپردازی کافه رستوران را باید حتما دست کاردان و متخصص آن بسپارید. بدون نورپردازی حرفه ای و متناسب با فضا، به چیزی می رسید که نه رستوران مدرن نام می گیرد، نه رستوران سنتی و نه کافه رستوران.

سبک نورپردازی هر یک از رستوران های فوق طبق اصول خاصی بوده و نمی توانیم به سلیقه ی خود از آن ها تخطی کنیم.

موسیقی

استفاده از موسیقی زنده یا پخش موسیقی در کافه رستوران ها نیز می تواند مناسب باشد. مشتریانی که به کافه رستوران می آیند، پس از صرف غذا احتمالا سفارش چای و … خواهند داد و طبیعتا این مشتری ها مدت زمان بیشتری در رستوران و روی صندلی های خود خواهند نشست. همراهی کردن یک موسیقی ملایم یا سنتی که توسط سیستم صوتی پخش شده و یا به وسیله ی گروه موسیقی اجرا شود، می تواند در جذب و نگاه داشتن مشتری بسیار موفق عمل کند.

منو

منوی کافه رستوران ها نیز طبیعتا در بسیاری موارد با رستوران های معمولی تفاوت دارد. سرو چای و قلیان جزء سرویس های ثابت این رستوران ها بوده و سبک غذاها نیز بیشتر به سمت غذاهای سنتی از قبیل انواع کباب ها، دیزی، جوجه و دیگر غذاهای سنتی ایرانی میل پیدا می کند.

تجهیزات آشپزخانه صنعتی

به همین تناسب تجهیزات آشپزخانه کافه رستوران را نیز بر پایه نیازهای متفاوتی خریداری می کنیم. برخی از تجهیزاتی که در رستوران های مدرن یا فست فودها نیاز داریم، در این آشپزخانه صنعتی احتیاجی به آن ها نخواهیم داشت. همین طور برخی دیگر از تجهیزاتی که ممکن است در آشپزخانه صنعتی رستوران های معمولی چندان مورد نیاز نباشند، در کافه رستوران ها به کار می آیند.

برای خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی می توانید با مشاور راه اندازی کافه رستوران در تماس بوده و پس از بررسی های ابتدایی نسبت به خرید وسایل ضروری و مورد نیاز اقدام نمایید. حتی ممکن است شما به سراغ خرید تجهیزات دست دوم آشپزخانه رستوران بروید. این مورد در صورتی که جانب احتیاط را در انتخاب و خرید رعایت نمایید، در مواردی می تواند بسیار مقرون به صرفه نیز باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *