وقتی که دچار لکنت می شوید چه می کنید؟

زبان بدن

یکی از مهمترین برنامه های هر روش درمانی این است که فرد لکنتی دریابد که به هنگام مواجه شدن با مشکل گویایی و بروز لکنت، دستگاه گویایی او چه وضعیتی داشته و دقیقا چه کنش هایی از او سر می زند.

بنابراین در این برنامه ما می خواهیم بدانیم وقتی که شما دچار لکنت زبان می شوید از دستگاه گویایی شما چه کار غیر طبیعی سر می زند.

هر چقدر بیشتر شا پیرامون ماهیت و چگونگی گیر زبانتان به هنگام ادای بعضی از صداها و یا بیان برخی کلمات مطالعه و موشکافی نمائید، امکان دسترسی به راههای رهایی از آن بدون تقلاهای بیهوده برایتان بیشتر خواهد بود. به عبارت دیگر اگر شما چگونگی گیر یا گرفتگی زبانتان را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید بیشتر قادر خواهید بود که کنترل و اراده خودتان را در جهت اصلاح و یا حذف رفتار غیر طبیعی یا غیر ضروری اعمال نمائید.

ممکن است شما دوست نداشته باشید که حتی فکر ارزیابی لکنت خودتان را بکنید اما باید توجه داشته باشید که این مسئله بسیار مهم و حیاتی است. احتمال دارد که شما فقط یک برداشت مبهم از لکنت خود داشته باشید و نتوانید عملا چنین اختلال گویای را نمایش دهید. تمام آنچه که شما می دانید این است که شما بعضی وقت ها خیلی راحت صحبت می کنید و گاهی هم دچار مشکل شده و گیر می کنید.

در هر حال ما می خواهیم که شما احساس درستی از فعالیت های عضلات دستگاه گویایی تان که به هنگام لکنت، کنترل دهان، لب ها و زبان شما را بر عهده دارد داشته باشید و بتوانید لکنت خودتان را تقلید کنید. (عملا مثل حالت لکنت واقعی لکنت کنید) و فعالیت عضلات گویایی خودتان را در حین لکنت با زمانی که خیلی عادی صحبت می کنید مقایسه نمائید.

تکالیف این برنامه شامل مطالعه دقیق روی کنش های عضلات گویایی به هنگام تلفظ حروف و ادای کلمات در حین لکنت و همچنین مقایسه آن با عملکرد دستگاه گویایی در زمانی که شما بدون هرگونه مشکلی صحبت می نمائید می باشد.

برای انجام این مطالعه از شما خواسته خواهد شد که بعضی وقت ها عمدا لکنت کنید، لکنت واقعی خودتان را تقلید کنید و رفتارتان را به طور دقیق در آئینه مقابل مورد مشاهده و ارزیابی قرار دهید. همچنین دقیقا به نوار صحبت های خودتان با دیگران که دچار لکنت شده اید گوش فرا داده و آن را مورد مطالعه و ارزیابی قرار دهید. این قبیل تکالیف ممکن است به نظر کمی عجیب و ناخوشایند بیاید اما پیشرفت برنامه شما درگرو انجام این مطالعات و مواجه شدن با مشکلات است هر چند که برایتان سخت و نگران کننده باشد. دیگران شما را می بینند و به لکنت شما هم گوش می دهند و بی حوصلگی نمی کنند پس شما خودتان هم این چنین باشید. به نوار صحبت خودتان وقتی که لکنت نموده اید گوش کنید. این کار خیلی هم سخت و بی ربط نیست.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *