فیلر زیر چشم چیست؟ماندگاری و عوارض آن

سیاهی دور چشم

اختلالات و مشکلات زیادی میتواند منجر به گودی، سیاهی و تیرگی زیر چشم شود. حالتی که صورت شخص را خسته و مریض نشان می دهد. یکی از راهها درمانی مؤثر در زمینه رفع گودی و سیاهی زیر چشم، تزریق فیلر در این بخش حساس از صورت است.

فیلر زیر چشم چیست؟

فیلر زیر چشم را میتوان یک فیلر تزریقی بافت معرفی کرد که از اسید هیالورونیک طبیعی تهیه شده است، که یک مولکول پیچیده کامل طبیعی محسوب می شود که در پوست وجود دارد.

پزشکان از فیلر زیر چشم جهت حجم دادن و بالا آوردن بخش هایی از پوست که فرو رفته اند، قابل انعطاف کردن چروک های عمق دار و ایجاد ظاهر و پوستی جوان و درخشان در بیماران خویش کمک می گیرند.

به چه دلیل بعضی از اشخاص نسبت به بقیه دارای حلقه های تیره تر و گودتری در نزدیکی چشم خود هستند؟

عوامل زیادی برای پدید آمدن حلقه های سیاه در زیر چشم وجود دارد ، یکی از مهم ترین عوامل ژنتیک است. بعضی از اشخاص از بدو تولد دارای چربی کم تری در زیر پوست بدن خویش هستند که این مورد میتواند گودی دور چشم را عمیق تر کند.

همه اشخاص یک گودی طبیعی که بالای لبه استخوان گونه قرار گرفته و چشم را احاطه نموده است ، هستند. این گودی کاملاً طبیعی و نرمال است. ولی بعضی از اشخاص گودی زیر چشم عمیق تری نسبت به بقیه دارند. با این وجود، علاوه بر ژنتیک، گودی و تیرگی زیر چشم میتواند تحت‌تأثیر عواملی مثل قرار گرفتن در معرض نور خورشید، حساسیت ها، کم خوابی، کم‌ابی ، رژیم غذایی ناسالم و خواب ناکافی قرار بگیرد.

مراحل درمان با فیلر، باید و نباید ها

درمان با فیلر در بخش های گوناگون بدن، معمولاً بسیار ساده است و بیمار میتواند در کم تر از یک ساعت، نتیجه شگفت آور این شیوه درمانی را مشاهده کند. فیلر زیر چشم هم معمولاً کم تر از ۳۰ دقیقه زمان می برد.

در ابتدای پزشک متخصص، محل تزریق فیلر را در پوست علامت گذاری می کند. محل تزریق با استفاده از مواد ضدعفونی کننده، پاک می شود تا احتمال عفونت پس از تزریق، به حداقل برسد.

سوزن های استفاده شده برای تزریق فیلر، بسیار نازک هستند و در نتیجه بیمار، درد زیادی را احساس نخواهد کرد. بطور معمول حدود ۵ تزریق برای هر چشم کافی است تا وضعیت کلی زیر چشم بهبود پیدا کند.

بهتر است قبل از درمان فیلر زیر چشم، از استفاده دارو های ضد انعقاد خون مانند آسپرین و هپارین پرهیز کنید. الکل و دخانیات هم، نتیجه درمانی با فیلر را تضعیف می کند. هر مشکل پزشکی و بیماریها گذشته باید به اطلاع پزشک رسانده شوند و لیستی از دارو های مصرفی هم باید بصورت کتبی، در اختیار پزشک مربوطه قرار بگیرد.

۲۴ ساعت پس از درمان با فیلر، از یخ برای کاهش عارضه های اندک این شیوه درمانی استفاده می شود. خودداری از فعالیت های ورزشی سنگین هم باید ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از درمان، ادامه داشته باشد.

آیا تزریق فیلر به زیر چشم عوارض جانبی دارد؟

اگر تزریق به وسیله متخصص پوست، تحت شرایط استریل انجام شود، عارضه های جانبی وجود نخواهد داشت. بعد از درمان امکان دارد در محل تزریق کبودی کم و قرمزی دیده شود. با استفاده از کمپرس یخ، عارضه های تزریق فیلر زیر چشم بسیار کاهش می یابد. امکان دارد علایم آلرژیک به ندرت در بعضی از اشخاص مشاهده شود، در این باره ، متخصص شما با تمام کردن تزریق، اقدامات لازم را انجام می دهد.

دوام نتیجه تزریق فیلر زیر چشم چه قدر است؟

دوام فیلر زیر چشم به عوامل مختلفی بستگی دارد، ولی بطور کلی میتوان انتظار داشت که فیلر های پوستی تزریق شده در حفره هاى زیر چشم بین شش تا نه ماه ماندگاری بیاورند. بعد از گذشت ۶ تا ٩ ماه، فیلر های پوستی توسط بدن شکسته میشوند و اثرات پر کنندگى آن ها هم محو می شود.

استفاده از پرکننده های پوستی یک شیوه دائمى برای رفع حفره های زیر چشم نیست. این درمان باید هر ۶ ماه یا ١٢ ماه یک بار بطور مکرر انجام شود. بهتر است پیش از از بین رفتن اثرات پر کننده حتماً تزریق جدیدى انجام دهید تا نتیجه بهترى بگیرید.

موقع تزریق فیلر زیر چشم، دردی حس می شود؟

تزریق دور چشم با استفاده از یک انژکتور ظریف به وسیله جراح پلاستیک یا متخصص زیبایی انجام می شود. برای کاهش درد، پیش از تزریق به محل موردنظر ، کرم بی حسی اعمال می شود. تغییر فوری بعد از تزریق فیلر، دیده خواهد گردید، ولی نتیجه ی دقیق معمولاً پس از یک هفته بدست می آید.

علایم گودی چشم کدامند؟

شما احتمالا زمانی که در آیینه نگاه می کنید، نخست متوجه گودی چشم ها خواهید شد. در حالیکه ظاهر عینی امکان دارد از شخص به شخص متفاوت باشد، گودی چشم اغلب به شیوه های زیر شرح داده می شود:

گودی زیر چشم ها

یک سایه روی قسمت پائین پلک

سیاهی های زیر چشم

پوست نازک زیر چشم ها

یک ظاهر خسته و کوفته

از آنجایی که تیرگی های زیر چشم عمدتاً ناشی از افزایش سن هستند، اکثر اشخاص در اواخر دهه ۳۰ و ابتدای دهه ۴۰ متوجه گودی و تیرگی خواهند شد.

برای کمک به تسکین گودی زیر چشم، موردهای زیر را امتحان کنید:

– یک برنامه خواب ثابت را حفظ کنید و به اندازه کافی بخوابید تا صبح روز بعد حس سرزندگی داشته باشید.

– روی مرطوب کننده با کرم ضد افتاب سرمایه گذاری کنید.

– از روغن بادام استفاده کنید که مطالعات نشان می دهد ممکن است رنگ چهره و تن و خاصیت کشسانی پوست را بهبود ببخشد.

– کیسه های چای گرم و نمدار را مستقیما زیر چشم قرار دهید؛ چای غنی از آنتی اکسیدان ها و زردینه ها است و سبب افزایش گردش خون می شود.

– دو قطعه از خیار خنک را بردارید و آن ها را به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه روی چشم خویش بگذارید تا سبب کاهش تحریک و رطوبت شود.

– کمپرس های سرد اعمال کنید.

– موقع بیرون آمدن از منزل، از وسایل مراقبت دربرابر خورشید، من جمله کرم های ضد افتاب، عینک آفتابی و کلاه استفاده کنید.

– اندازه کافی آب بنوشید.

– از آشامیدن مقدار زیادی کافئین پرهیز کنید.

– سبزیجات برگ دار سبز تیره بخورید.

– سیگار را ترک کنید.

– موقع استفاده از آرایش مواظب باشید. پیش از استفاده از آرایش، از مرطوب کننده استفاده کنید تا پوست هیدراته شود و اطمینان حاصل شود که آرایشتان حفظ می شود. آنگاه یک کانسیلر با بیس زرد استفاده کنید که یک سایه ی روشن تر از پوست شماست تا بتوانید ناحیه را روشن کنید.

برای تزریق فیلر به چه کسی مراجعه کنیم؟

یکی از مهمترین مسایل در تزریق فیلر زیر چشم، انتخاب یک پزشک متخصص در این زمینه است. نزدیکی محل تزریق به چشم، ریسک تزریق اشتباه را بالا می برد و بهتر است با در نظر گرفتن این مسئله، یک پزشک متخصص و حاذق برای تزریق فیلر در این منطقه انتخاب شود.

بسیاری از مراکز زیبایی، آرایشگاه ها و مجموعه های غیر قوانینی، با قیمت های پائین تر، تزریق فیلر زیر چشم را انجام می دهد. با این حال از نظر قانونی و پزشکی، تنها یک متخصص پوست میتواند تزریق فیلر زیر چشم را به عهده بگیرد.

ارزانی تزریق فیلر در مراکز غیر قانونی، بی سبب نیست و به ماده استفاده شده در فیلر، مرتبط است. یک انتخاب غلط در این مرحله درمانی میتواند عوارضی دائمی را بر پوست شما اعمال کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *