ایزو چیست؟

گواهینامه ایزو 9001

اگر قصد دریافت گواهینامه های ایزو را داشته باشید، شاید پیش از هر چیزی بپرسید ایزو چیست؟

ایزو یک سازمان بین المللی می باشد که به هیچ دولت و حکومت خاصی وابستگی ندارد. این سازمان برای نخستین بار در سال ۱۹۴۷ و در تاریخ دقیق ۲۴ام ماه فوریه شکل گرفت و محل فیزیکی آن در شهر ژنو است.

کلمه ی “ایزو” / “ISO”

کلمه ی ایزو به صورت مستقیم از عبارت International Organization for Standardization استخراج شده است. همان طور که مشاهده می کنید معنای ایزو یک سازمان استانداردسازی جهانی ست.

این سازمان برای تدوین استانداردها و گواهینامه های جهانی به وجود آمده است که در زمینه های مختلف از جمله تولید محصولات، ارائه ی خدمات، تکنولوژی، حوزه های مالی، حوزه های مدیریتی، انرژی، محیط زیست و… فعالیت می کند.

استانداردهای ایزو گونه ای از یکپارچگی میان قوانین کیفیت و امنیت کالا و خدمات در سطح جهانی مشترک میان کشورها به وجود می آورند.

در این عصر شرکت های کوچک و یا سازمان های بزرگ برای این که در میدان رقابت با دیگر سازمان ها و شرکت های هم ردیف خود بتوانند در حد و اندازه های قابل توجهی ظاهر شوند، می باید نسبت به اخذ گواهینامه های مرتبط با نوع فعالیت خود اقدام نمایند.

گواهینامه های ایزو، محل اعتماد مصرف کننده و بازار هدف

به خصوص به این علت ویژه که در بازار کنونی گواهینامه ها و استانداردهای ایزو محل اعتماد بازار هدف در هر گروه شده است.

مصرف کننده امروز شناخت بیشتری نسبت به عناوین گواهینامه های ایزو دارد و بدون آن که محصولات و خدمات را به لحاظ داشتن یا نداشتن گواهینامه های مربوطه بسنجد، اقدام به خرید آن کالا یا خدمات نخواهد کرد.

کشورهای عضو سازمان ایزو و اعضای دائمی ایزو در مقاطع مختلف گواهینامه های جدیدی به فهرست استانداردهای خود اضافه می کنند یا گواهینامه های پیشین را مورد بررسی دوباره قرار داده و یک نسخه ی جدید از آن ارائه می کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *