ویروس زیکا به کمک درمان سرطان مغز می آید

بیماری سرطان

ویروس زیکا نامی ست که در تمام جهان پیچیده و با ایجاد بیماری خطرناکی چون میکروسفالی ترس عمومی را برانگیخته بود.
اما تحقیقات روی ویروس زیکا به نتایج جالبی منجر شد که یکی از مهم ترین آن ها کارآیی ویروس زیکا در درمان سرطان مغز می باشد.
بدترین نوع از سرطان مغز گلیبلاستوما نام دارد که در واقع نوع تهاجمی این سرطان بوده و اگر چه با جراحی تومور برداشته شده و شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز با موفقیت انجام شود اما باز هم امکان بازگشت و عود مجدد تومور در مغز وجود دارد.

ویروس زیکا در این نوع از سرطان مغز کارایی داشته و با هدف قرار دادن و حمله به سلول های بنیادی مانع از ایجاد تومور جدید و عود مجدد سرطان می شود.
در واقع عملکرد ویروس زیکا در مغز جنین نیز به همین صورت است و این ویروس با ورود به مغز مانع از رشد سلول های نوروپروجنیتور می شود.
آزمایش ویروس زیکا بر موشی که دارای سرطان مغز بود، نشان داد که نه تنها این ویروس سلول های سرطانی را کوچک کرده و مانع از تولید دوباره ی آن ها می شود بلکه در کنار این هیچ اثری بر سلول های سالم مغز وارد نمی کند.

از آن جایی که ویروس زیکا برای بزرگسالان چندان خطرناک نبوده و آثار خاصی بر جای نمی گذارد، محققان معتقد هستند که وارد کردن ویروس زیکا به مغز می تواند ضمن متوقف کردن سرطان، سلول های سالم را نیز بدون آسیب و مشکل نگه دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *