آیا آب سرد مزایای درمانی دارد؟

داشتن پوستی سالم

دوش

درمان با آب سرد که غوطه‌وری در آب سرد نیز نامیده می‌شود، به معنی غوطه‌ور شدن در آب سرد است به نحوی که دمای بدن افت کند.

غوطه‌وری در آب سرد انواع مختلفی دارد و دوش آب یخ، استفاده از وان یا استخر آب یخ، شنا در دریاچه‌ها و برکه‌های آب یخ و حتی قدم زدن در هوای سردِ بیرون را نیز شامل می‌شود. پرسش اینجاست که مزایای غوطه‌وری در آب یخ چیست؟

فعال شدن سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی از آلوده شدن بدن به ویروس‌های مختلف جلوگیری می‌کند. بسیاری از مردم با مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌ها تلاش می‌کنند تا سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنند.

با این حال نتایجی که از پیاده‌روی در سرما و یا حمام آب یخ به‌دست می‌آید بیشتر از دیگر روش‌ها است. گلبول‌های سفید که وظیفه‌ی مقابله با عفونت‌ها را بر عهده دارند، در زمانی که بدن در معرض هوای سرد باشد با سرعت بیشتری درون بدن به گردش درمی‌آیند. علاوه بر این، قرار گرفتن بدن در معرض سرما باعث می‌شود سیستم ایمنی بتواند سلول‌های دیگری مانند سلول‌های T و دیگر پادتن‌ها را بسازد.

چرا این اتفاق می‌افتد؟

قرار گرفتن در معرض سرما باعث افزایش نرخ سوخت و ساز در بدن می‌شود و آزاد شدن ترکیبات خاصی در سیستم عصبی را در پی دارد و به این ترتیب سیستم ایمنی فعال می‌شود. تحقیقات نشان داده است که هم قدم زدن در هوای سرد و هم حمام آب سرد می‌توانند باعث افزایش فعالیت سیستم ایمنی بدن شوند.

مدیریت استرس و افسردگی

استرس، پاسخ طبیعی بدن به چالش‌های زندگی است. بدن انسان به این ترتیب نشان می‌دهد که باید به یک موضوع خاص واکنش داشته باشد و برای آن شرایط خود را آماده کند. زمانی که بدن به مدت طولانی تحت استرس باشد و یا به دفعات متعدد دچار استرس شود، قابلیت مدیریت کردن این شرایط برای بدن سخت می‌شود و اثرات مخربی بر روی بدن باقی می‌ماند.

برخی از افرادی که زیاد دچار استرس می‌شوند، در اثر آن دچار افسردگی نیز می‌شوند. دانشمندان در مطالعه‌ای جدید نشان داده‌اند که دو بار حمام آب سرد در روز می‌تواند علائم افسردگی را از بین ببرد.

علاوه بر موارد مطرح شده، غوطه‌وری در آب یخ می‌تواند با افزایش مصرف کالری باعث کاهش وزن نیز شود. از طرف دیگر هوای سرد باعث بیشتر شدن حساسیت به انسولین شده و باز هم کاهش وزن را در پی دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *