آیا واقعاً مصرف قهوه فشار خون را کاهش می‌دهد؟

قهوه

قهوه

تحقیقات جدیدی که در دانشگاه بولونیای ایتالیا انجام شده، نشان داده است افرادی که به صورت منظم قهوه می‌نوشند، نسبت به کسانی که مصرف قهوه ندارند دارای فشار خون کمتری هستند.

البته محققین اذعان دارند که مصرف قهوه تاثیری بر روی سفت شدن عروق خونی ندارد.

 

قهوه یکی از پُرمصرف‌ترین نوشیدنی‌های دنیا است. در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ حدود ۱۶۶ میلیون بسته‌ی ۶۰ کیلوگرمی قهوه در دنیا مصرف شده است. تا کنون مطالعات زیادی در مورد اثر مثبت قهوه برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی، سکته و مرگ و میر انجام شده و به نتایج قابل توجهی رسیده است.

 

در مطالعه‌ی گسترده‌ای که اخیراً انجام شده، محققین اطلاعات مربوط به ۱۲ میلیون نفر را مورد بررسی قرار داده‌اند. از بین این افراد ۳۶،۳۵۲ بیمار مبتلا به بیماری‌های قلب و عروق شناسایی شده‌اند که بررسی دقیق‌تر این افراد نشان داده است که مصرف قهوه، به صورت غیرخطی در جلوگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی اثر دارد.

جزئیات تاثیر قهوه به این صورت است که احتمال بروز بیماری‌های قلبی و عروقی برای کسانی که ۳.۵ فنجان قهوه متوسط در روز می‌نوشند، نسبت به کسانی که قهوه نمی‌نوشند حدود ۸۵ درصد است. در آمریکا نیز اخیراً همین نتایج در مورد نوشیدن قهوه به‌دست آمده است.

 

البته هنوز این اطمینان وجود ندارد که اثر مثبت مشاهده شده واقعاً مربوط به نوشیدن قهوه باشد. در واقع تاثیر قهوه بر روی فشار خون هنوز مورد شک و تردید دانشمندان است، زیرا کافئین می‌تواند بر روی فشار خون اثر منفی داشته باشد. کافئین به‌عنوان ماده‌ای که فشار خون را افزایش می‌دهد، شناخته شده است. شاید این اثر منفی توسط دیگر ترکیبات موجود در قهوه خنثی می‌شود و قهوه در مجموع نقش مثبتی در تنظیم فشار خون ایفا می‌کند.

 

در مطالعات گذشته اثرات مثبت قهوه برای سلامتی، در قهوه‌های بدون کافئین نیز مشاهده شده است. بنابراین احتمالاً اثر مثبت قهوه بر روی فشار خون نیز به خاطر یکی دیگر از ترکیباتی است که در قهوه وجود دارد.

 

دانشمندان اخیراً ۱۵۰۰ زن و مرد ایتالیایی را تحت مطالعه‌ی جدی قرار داده‌اند تا اثر قهوه بر روی فشار خون را به صورت دقیق بررسی کنند. بررسی‌ها نشان داده است که واقعاً قهوه باعث کم شدن فشار خون می‌شود. به این ترتیب، می‌توان نتیجه گرفت که قهوه در جلوگیری از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی اثر مثبتی دارد. نتایج این مطالعه را مجله‌ی Nutrients منتشر کرده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *