تولید پارچه‌های ابریشمی توسط چینی‌ها در ۸۵۰۰ سال پیش!

 اخیرا شواهدی مبنی بر تولید ابریشم با استفاده از پیله‌های کرم ابریشم توسط انسان در مقبره‌ای متعلق به ۸.۵۰۰ سال پیش، در کشور چین کشف شده است. ممکن است مردم آن زمان، در مقبره‌ها از اجسام زینتی از جنس ابریشم استفاده کرده باشند. این کشف تاریخ تولید ابریشم توسط انسان را به هزاران سال قبل‌تر از اولین حدس‌های بیان شده بر می‌گرداند.
ابریشم، کالایی زینتی و نادر در جهان باستان بود. معروفیت آن منجر به ساخت جاده‌ی ابریشم، راه ارتباط پیوسته‌ی افسانه‌ای، با هدف بازرگانی از شرق به غرب بین چین و روم  شد.
راز چگونگی ساخت ابریشم اولین بار در چین کشف شد. با توجه به افسانه‌های چینی، زمانی که یک پیله کرم ابریشم در فنجان چای همسر امپراتور افتاد، او متوجه شد که پیله می‌تواند به اندازه یک نخ یک کیلومتری باز شود.
 برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ریشه‌های ابریشم، دانشمندان خرابه‌هایی را که قدمت ۹.۰۰۰ ساله دارند، در جیاهو، در وسط استان هونان در مرکز چین، مورد بررسی قرار دادند. قبلاً در این مکان، دانشمندان فلوت‌های  استخوانی که به عنوان ابزارآلات موسیقی شناخته می‌شدند و قادر به نواختن موسیقی بودند، را کشف کردند و همچنین اولین نوشته‌های چینی را در همین منطقه پیدا کرده بودند.
«دکای گونگ»، باستان شناس در دانشگاه علوم و فناوری از چین می‌گوید: «داستان‌های قدیمی حاکی از این است، که پرورش کرم ابریشم و ابریشم‌بافی در اطراف این منطقه آغاز شده است.» علاوه بر این، اکتشافات قبلی در جیاهو نشان داده، مناطقی با آب و هوا گرم و مرطوب برای رشد درختان توت، که برگ‌های آن تنها غذای کرم ابریشم است، بسیار مناسب بوده است.
دانشمندان نمونه‌ی خاک از سه آرامگاه در جیاهو را جمع‌آوری کردند. تجزیه و تحلیل شیمیایی شواهدی مربوط به پروتئین ابریشم را در دو عدد از این سه آرامگاه کشف کردند، که یکی از آنها به  ۸.۵۰۰ سال  پیش بر می‌گردد. گونگ می‌گوید: «این اولین شواهد از ابریشم در چین باستان است.» پیش از این محققان عقیده داشتند، قدیمی‌ترین شواهد از ابریشم به ۵.۰۰۰ سال پیش در چین بر می‌گردد.
اگر چه دقیقاً نمی‌توان مشخص کرد، که چگونه ابریشم در این منطقه مورد استفاده قرار گرفته، اما محققان اظهار کردند که این افراد شاید در پارچه‌های ابریشمی دفن شده‌اند. شواهدی که این اظهارنظر را حمایت می‌کند، سوزن‌های استخوانی و ابزار بافندگی پیدا شده در این منطقه است، که بیان می‌کند ساکنان جیاهو دارای مهارت بافندگی و دوزندگی بوده‌اند. گانگ می‌گوید: «این احتمال وجود دارد، که پارچه از ابریشم ساخته شده باشد.»
گانگ اضافه کرد: «در تحقیقات آینده، دانشمندان به دنبال نشانه‌های دیگری از ابریشم در این مکان و دیگر مکان‌ها خواهند بود.» او و همکارانش یافته‌های خود را در روز ۱۲ دسامبر در مجله PLOS ONE منتشر کردند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *