جراحی شکستگی مچ پا – هر آنچه باید بدانید

 

جراحی شکستگی مچ پا

جراحی شکستگی مچ پا

به شکستگی یک یا هر دو استخوان مچ پا، شکستگی مچ پا گفته می‌شود. این شکستگی که ممکن است استخوان بیرونی مچ پا، استخوان داخلی مچ پا و یا هر دو را درگیر کند، معمولا به دلیل آسیب پیچشی ناشی از ورزش یا زمین خوردن ایجاد می‌شود و در برخی موارد به رباط‌های مچ پا نیز آسیب می‌رساند.

جراحی شکستگی مچ پا معمولا پس از شکستگی‌های بسیار جدی در مچ پا که منجر به تغییر استخوان‌ها از حالت ایده آل شده است، انجام می‌شود. در طول جراحی، بسته به میزان شکستگی، استخوان‌ها تا حد امکان به موقعیت اصلی خود بازگشته و توسط صفحه یا پیچ محکم می‌شوند.

مزایای جراحی شکستگی مچ پا

جراحی شکستگی مچ پا سبب قرار‌گیری استخوان در موقعیت مناسب خود و کاهش احتمال سفتی و آرتریت در آینده می‌شود.

آیا جایگزینی برای جراحی شکستگی مچ پا وجود دارد؟

اگر هنگام شکستگی مچ پا استخوان‌ها در موقعیت مناسبی قرار داشته باشند، ممکن است بتوان شکستگی را با استفاده از روش‌های غیر جراحی و گچ‌گیری یا چکمه واکر درمان کرد.

جراحی شکستگی مچ پا معمولا شامل چه فرآیند‌هایی می‌شود؟

جراحی شکستگی مچ پا

عمل شکستگی مچ پا معمولا ۳۰ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد و پیش از آن برای بیهوش کردن بیمار تکنیک‌های مختلف بیهوشی امکان‌پذیر است. در طول جراحی تو سط جراح مچ پا، دکتر بابک اتوکش به منظور دسترسی به استخوان‌های شکسته مچ پا یک یا چند برش بر روی پوست ایجاد کرده و پس از قرار دادن استخوان‌ها در جای مناسب، آن‌ها را با پیچ و صفحه در جای خود محکم می‌کند.

پس از جراحی شکستگی مچ پا چه عوارضی ممکن است رخ دهد؟

عوارض پس از جراحی شکستگی مچ پا معمولا شامل موارد زیر می‌شوند:

 • عفونت زخم محل جراحی
 • واکنش آلرژیک به تجهیزات، مواد یا دارو
 • لخته شدن خون در پا
 • لخته شدن خون در ریه
 • مشکل در دفع ادرار
 • عفونت قفسه سینه
 • آسیب عصبی
 • درد شدید، سفتی و از دست دادن عملکرد پا و مچ پا
 • شل شدن یا شکستن صفحه و پیچ ها
 • عفونت در استخوان
 • جوش خوردگی با تاخیر
 • درد
 • زخم ناخوشایند بر روی پوست

بعد از جراحی شکستگی مچ پا چه نتیجه‌ای را می‌توانم انتظار داشته باشیم؟

شکستگی مچ پا می‌تواند با آسیب‌های جدی همراه باشد و بهبودی آن پس از جراحی بیش از ۱۲ ماه همراه با درد و تورم طول بکشد. علت ورم مچ پا به دلیل جراحی است. به منظور دستیابی به بهترین نتیجه پس از این آسیب، بهتر است به فیزیوتراپی مراجعه کنید و برنامه توانبخشی مناسبی در خانه داشته باشید.

برنامه درمانی بعد از جراحی

پس از جراحی شکستگی مچ پا، پای بیمار در گچ قرار می‌گیرد تا از آن به خوبی محافظت شود. سپس پزشک متخصص بیمار را برای راه رفتن و تحمل وزن راهنمایی می‌کند و از او می‌خواهد که از عصا یا واکر برای راه رفتن استفاده کند. تقریبا دو هفته پس از عمل جراحی، پزشک یک قرار ملاقات با بیمار تعیین می‌کند تا از وضعیت بهبود زخم‌ها اطمینان حاصل کند.

در دو هفته اول پس از جراحی، درد و تورم بدتر می‌شود. در طول این مدت لازم است بیماران پای خود را تا حد امکان بالا بیاورند و در صورت نیاز از دارو‌های ضد درد استفاده کنند. این درد و تورم گاهی تا ۶ الی ۹ ماه پس از آسیب دیدگی نیز باقی می‌ماند و بیماران همواره باید از آن مراقبت کنند.

زمانی که پای بیماران در گچ است، دکتر بابک اتوکش توصیه‌های لازم برای جلوگیری از لخته شدن خون یا ترومبوز وریدی عمیق را بیان کرده و آن‌ها را تشویق می‌کند تا انگشتان پا را حرکت دهند و زانوی خود را به آرامی خم کنند.

بیماران با همراه داشتن گچ روی مچ پا باید از خیس شدن و شکسته شدن آن جلوگیری کنند. زیرا در غیر این صورت ممکن است زخم محل جراحی دچار عفونت شدید شود.

پس از برداشتن گچ چگونه از زخم خود مراقبت کنیم؟

جراحی شکستگی مچ پا

جراحی شکستگی مچ پا

پس از برداشتن گچ، بیماران نباید به زخم خود دست بزنند و نواحی اطراف آن را بکشند. آن‌ها باید اجازه دهند تا زخم به طور طبیعی روند بهبودی خود را طی کند. اگر زخم قرمز و متورم است و بیمار در آن احساس خارش می‌کند، باید سریعا با پزشک تماس بگیرد.

تمرینات اولیه پس از خارج شدن پا از گچ شامل چه چیز‌هایی می‌شود؟

ورزش‌ها و تمرینات اولیه معمولا با هدف بازگردانی دامنه حرکتی و افزایش انعطاف پذیری و قدرت مچ پا انجام می‌شود. بیماران برای رسیدن به بهترین نتیجه، باید تمرینات زیر را ۳ الی ۴ بار در روز انجام دهند:

پنجه و انگشتان پای خود را یکبار به سمت بالا و یکبار به سمت پایین بکشید و این کار را ۱۰ بار تکرار کنید.

مچ پا را یکبار در جهت عقربه ساعت و یکبار در خلاف جهت عقربه ساعت به صورت دایره‌ای بچرخانید و این کار را ۱۰ بار تکرار کنید.

مچ پای خود را مانند برف پاک کن ماشین از سمت راست به سمت چپ و سپس از سمت چپ به سمت راست حرکت دهید و این کار را ۱۰ بار تکرار کنید.

روی صندلی بنشینید، حوله‌ای را در قسمت سینه کف پا قرار داده و دو طرف حوله را با دست بکشید تا جایی که در ساق پا احساس کشیدگی کنید. ۳۰ ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید. این کار را ۳ مرتبه تکرار کنید.

بهبودی پس از جراحی شکستگی مچ پا چقدر طول می‌کشد؟

بیماران معمولا همان روز جراحی یا فردای آن به خانه باز می‌گردند.

در ۲ هفته اول پای خود را روی بالش قرار می‌دهند تا ورم کاهش یابد.

مچ پا معمولا ۶ هفته در گچ باقی می‌ماند تا استخوان‌ها به خوبی بهبود یابند.

بازگشت به فعالیت‌های عادی ممکن است چندین ماه طول بکشد.

بیماران باید با راهنمایی پزشک و فیزیوتراپیست به آرامی ورزش و نرمش مناسب را شروع کنند.

با توجه به این که اکثر افراد پس از جراحی به خوبی بهبود می‌یابند، اما در برخی موارد نیز ممکن است مچ پا هرگز به اندازه قبل از آسیب دیدگی قوی نباشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *