راهنمای خرید: کامپیوتر شخصی با پردازنده Sandy Bridge

همانطور که پیش تر در مقاله ” نکاتی که در مورد مشکل معماری Sandy Bridge باید بدانید” اعلام کردیم مشکل بوجود آمده در Sandy Bridge مربوط به تراشه مادربردهای این سری بوده است و ارتباطی به CPU های این خانواده نداشته است. مشکل مربوط به SATA در مادربردهای جدید Sandy Bridge مرتفع شده است و دیگر نگرانی برای خرید این پردازنده ها وجود ندارد.

قرار بود AMD نیز پردازنده های Bulldozer خود را این ماه عرضه کند ولی زمان ورود این پردازنده ها تا ماه سپتامبر به تعویق افتاده است. در حال حاضر عنوان سریعترین پردازنده های بازار از آن Sandy Bridge اینتل است. ما دراین مقاله سه کامپیوتر با پردازنده های Sandy Bridge اینتل را معرفی و پیشنهاد می کنیم. اما اگر قصد خرید پردازنده براساس بودجه خود را دارید و نمی خواهید انتخاب خود را به اینتل محدود کنید می توانید به “راهنمای خرید CPU براساس قیمت” مراجعه نمایید.

ما در این راهنمای خرید سه کامپیوتر با لیست کامل قطعات را به شما معرفی می کنیم تا بهترین انتخاب در بازه های قیمتی متفاوت داشته باشید. گروه اینفو برای تهیه این راهنمای خرید زمان زیادی را صرف تحقیق و بررسی سخت افزارهای موجود در بازار تهران کرده است. برای انتخاب سخت افزارها نیز از جداول مقایسه و بررسی های دو وب سایت مطرح سخت افزار یعنی Toms Hardware و Anandtech استفاده شده است. در این راهنمای خرید علاوه بر معرفی سه سیستم پیشنهادی، سخت افزارهای قابل جایگزین نیز معرفی شده اند. همچنین برای افرادی که با نسل جدید پردازنده های اینتل، Sandy Bridge آشنایی ندارند، توضیحات کاملی در مورد پردازنده (CPU) و تراشه (Chipset) های این خانواده ارائه کرده ایم.

در حال حاضر مادربردهای Sandy Bridge از سوکت LGA 1155 استفاده می کنند و LGA 2011 نیز تا اواخر سال جاری وارد بازار نخواهد شد. از طرفی مادربردهای LGA 2011 با اسلات PCIe 3 عرضه خواهند شد که هیچ کدام از کارت های گرافیک فعلی نمی توانند از تمام توان آن استفاده کنند نکته قابل توجه در نسل آینده پردازنده های اینتل پشتیبانی طبیعی یا داخلی از USB 3.0 است در حال حاضر تراشه های Sandy Bridge از USB 3.0 پشتیبانی نمی کنند. البته بسیاری از مادربردهای Sandy Bridge کنترل کننده های جداگانه USB 3.0 دارند علاوه بر این، کارت های کنترلر USB 3.0 بصورت جداگانه با قیمت های نسبتا مناسب در بازار وجود دارند و به راحتی می توان مادربردهای USB 2.0 را به پورت USB 3.0 مجهز کرد. به هر حال اگر قصد خرید کامپیوتر جدید را دارید با توجه به فاصله ۶ ماهه تا عرضه نسل آینده مادربردهای Sandy Bridge، حال زمان مناسبی برای خرید کامپیوتر با مادربرد LGA 1155 است.

در ابتدای این راهنمای خرید یک نمای کلی از پردازنده و تراشه های Sandy Bridge اینتل ارائه خواهیم کرد تا با انواع مختلف CPU و Chipset های این خانواده آشنا شوید سپس هر کامپیوتر را در یک صفحه با مشخصات کامل فنی و قیمت تک تک قطعات معرفی خواهیم کرد. همچنین قطعات قابل جایگزین را نیز اعلام خواهیم کرد تا در صورت تمایل از گزینه های دیگر استفاده کنید.

[div4 class=”alert2″ class2=”module-icon”]قیمت های ارائه شده در این مقاله آخرین بار در تاریخ ۱۵ تیرماه ۱۳۹۰ بروزرسانی شده اند.[/div4]


نمای کلی از پردازنده و تراشه های Sandy Bridge

پردازنده های Pentium, Core i3, Core i5 و Core i7

پردازنده های ارزان قیمت Sandy Bridge با نام Pentium عرضه می شوند. Pentium ها با سرعت های ۲٫۶GHz (در Pentium G620) و ۲٫۸GHz (در Pentium G840) و ۲٫۹GHz (در Pentium G850) و پردازنده کم مصرف ۲٫۲GHz (در Pentium G620T) عرضه شده اند. پردازنده های Pentium خانواده Sandy Bridge تشابه زیادی به پردازنده های Core i3 دارند همه این پردازنده ها دو هسته ایی هستند و با فناوری ۳۲ نانومتری ساخته شده اند. پردازنده های (Pentium و Core i3) دارای ۳MB حافظه L3 Cache هستند و Turbo Boost ندارند و همگی با یک GPU اینتل یکپارچه شده اند. یعنی زمانی که یک پردازنده Sandy Bridge خریداری می کنید همراه آن یک واحد پردازش گرافیکی (GPU) نیز خواهید داشت. البته پردازنده های Core i3 با گرافیک Intel HD 2000 و Pentium ها با Intel HD ضعیف تر مجتمع شده اند. همچنین GPU پردازنده های Pentium برخلاف Core i3 از فناوری Quick Sync Video و RAM DDR3-1333 پشتیبانی نمی کنند و علاوه بر این Pentium ها Hyper-Threading نیز ندارند. بعنوان مثال G620 از خانواده Pentium مناسب استفاده های اداری، مرور صفحات وب و امور روزمره است. بازده این پردازنده در حد Core 2 Duo E8400 و یا AMD Athlon II X2 260 می باشد.

در خانواده Core i3 چهار پردازنده دو هسته ایی وجود دارد که از Hyper-Threading و Quick Sync پشتیبانی کرده و دارای گرافیک Intel HD 2000 (بجز Core i3-2105) هستند. این چهار پردازنده عبارتند از: Core i3-2100 با سرعت ۳٫۱GHz و Core i3-2100T با سرعت ۲٫۵GHz و Core i3-2105 با فرکانس ۳٫۱GHz و گرافیک HD 3000 و Core i3-2120 با سرعت ۳٫۳GHz.

هیچ کدام از پردازنده های Core i3 از Turbo Boost پشتیبانی نمی کنند و هیچ کدام به حرف K ختم نمی شوند پردازنده های Sandy Bridge ایی که مدل آنها به حرف K ختم می شود به راحتی اورکلاک می شوند البته شایعاتی مبنی بر امکان Unlock کردن i3 ها و اورکلاک شدن آنها نیز منتشر شده است اما در حال حاضر تنها پردازنده هایی که به حرف K ختم می شوند قابل اورکلاک شدن می باشند.

پردازنده های نسل دوم Core i5 (بجز یک مورد) همگی چهار هسته ایی بوده و از Quick Sync و Turbo Boost بدون Hyper-Threading پشتیبانی می کنند تمام پردازنده های Core i5 با ۶MB حافظه Cache L3 عرضه می شوند. گرافیک مجتمع شده با اکثر پردازنده Core i5 – Sandy Bridge، اینتل HD 2000 است. پردازنده Core i5 2500K بصورت Unlocked عرضه می شود تا کاربر بتواند به راحتی آن را اورکلاک کند. گرافیک Intel HD 3000 بکار رفته در ۲۵۰۰K از باقی پردازند های Core i5 قوی تر است. پردازنده هایی که نام آنها به حرف S ختم می شوند مصرف کم تری (۶۵وات) نسبت به باقی دارند البته یک استثناء نیز وجود دارد و آن پردازنده i5-2390T است که از پردازنده های S کمتر مصرف می کند این پردازنده دو هسته ایی با سرعت ۲٫۷GHz کار می کند و با Turbo Boost می تواند به سرعت ۳٫۵GHz برسد مصرف این پردازنده ۳۵W TDP است و ۳MB حافظه L3 Cache دارد. بازه قیمتی پردازنده های Core i5 از ۱۷۵$ تا ۲۲۵$ است یعنی اختلاف قیمت ضعیف ترین تا قوی ترین پردازنده Core i5 تنها ۵۰ دلار است.

در حال حاضر از خانواده Core i7 Sandy Bridge سه CPU مختلف عرضه می شود: Core i7-2600 و مدل Unlocked شده آن Core i7-2600K و مدل کم مصرف آن Core i7-2600S

پردازنده Core i7-2600K در حال حاضر عنوان سریعترین پردازنده کامپیوترهای رومیزی را در دست دارد این پردازنده که بصورت Unlocked عرضه می شود به راحتی اورکلاک می گردد. سرعت آن نیز ۳٫۴GHz است که می تواند به کمک Turbo Boost تا ۳٫۸GHz افزایش یابد. i7-2600K با گرافیگ Intel HD 3000 مجتمع شده و ۸MB حافظه L3 Cache دارد مصرف آن نیز ۹۵ وات TDP است. Core i7 2600 تمام این موارد را دارد با این تفاوت که Unlocked نیست و در واقع اورکلاک نمی شود البته گرافیک مجتمع شده با آن نیز HD 2000 است. اما i7-2600S با فرکانس ۲٫۸GHz کار می کند و با کمک Turbo Boost سرعت آن به ۳٫۸GHz افزایش می یابد. گرافیک مجتمع شده با i7-2600S نیز Intel HD 2000 است و مصرف آن ۶۵ وات TDP می باشد یعنی ۳۰ وات کمتر از i7-2600K مصرف می کند.

برای آشنای بیشتر به “راهنمای خرید پردازنده براساس” قیمت مراجعه کنید.

تراشه های H61, P67, H67 و Z68 – مادربردهای Sandy Bridge

تراشه های Sandy Bridge را می توان از ارزان ترین تا گران ترین به این ترتیب مرتب کرد: H61 و H67 و P67 و Z68

تراشه H61 از CPU Multiplier Overclocking پشتیبانی نمی کند یعنی نمی توان پردازنده را با مادربردی که این تراشه را دارد اورکلاکینک کرد و پورت Sata 6.0Gps ندارد و پورت های USB آن نیز کمتر (۱۰ پورت) است. H61 قادر نیست GPU را اورکلاک کند. تراشته H67 نیز از اورکلاک کردن CPU پشتیبانی نمی کند اما از اورکلاک کردن GPU پشتیبانی می کند. H67 همچنین دارای دو پورت Sata 6.0Gps می باشد. هر دو تراشه H61 و H67 از فناوری Quick Sync پشتیبانی می کنند. تراشه P67 برعکس H67 است و برای کاربران حرفه ایی طراحی شده است. P67 از CPU Multiplier و اورکلاکینگ CPU پشتیبانی می کند و دارای دو پورت Sata 6.0 Gps است. متاسفانه P67 نمی تواند از GPU مجتمع شده با CPU استفاده کند و این بدین معناست که از QuickSync نیز پشتیبانی نمی کند.

پس P67 و H67 تقریبا امکانات یکسانی دارند اما یکی از Quick Sync و دیگر از اورکلاکینگ پشتیبانی می کند. Z68 این فاصله را پر کرده و هر دو قابلیت را دارد یعنی از Quick Sync و CPU Multiplier پشتیبانی می کند علاوه بر آن دو پورت SATA 6.0 Gps نیز دارد. Z68 از فناوری Virtu نیز پشتیبانی می کند این فناوری نحوه استفاده از GPU اصلی سیستم یعنی کارت گرافیک و GPU مجتمع شده CPU را مدیریت می کند یعنی زمانی که امور عادی در حال انجام است پردازش گرافیکی توسط GPU مجتمع شده با CPU صورت می پذیرد و زمانی که امور سنگین و گرافیکی در حال انجام است از GPU مستقل کارت گرافیک استفاده می شود. این امر باعث صرفه جویی به میزان قابل ملاحظه ایی در انرژی الکتریسته می شود. در نهایت نیز اینتل فناوری Smart Response Technology را در Z68 قرار داده است. این فناوری در واقع یک نرم افزار است که می تواند با تراشه های مختلف کار کند اما در حال حاضر این فناوری تنها با Z68 بصورت انحصاری فعال است. این فناوری باعث تسریع عملکرد SSD ها می شود.

[div4 class=”approved2″ class2=”module-icon”]پس تراشه های سری H اینتل امکان اورکلاک کردن CPU را نمی دهند ولی GPU را می تواند اورکلاک کنند. پردازنده های سری P امکان اورکلاک کردن CPU را دارند ولی نمی توانند از گرافیک مجتمع شده با CPU های Sandy Bridge استفاده کنند و حتما کاربر می بایست کارت گرافیک مستقل خریداری کند. اما با پردازنده Z68 می توان از تمام قدرتSandy Bridge استفاده کرد. پس اگر قصد دارید پردازنده Sandy Bridge خریداری کنید و حتما تمایل دارید آن را اورکلاک کنید می بایست مادربرد با تراشه سری P یا Z خریداری کنید همچنین در نظر داشته باشید پردازنده ایی که قصد خرید آن را دارید باید از سری K باشد یعنی نام آن می بایست به حرف K ختم شود.[/div4]

اما اگر قصد اورکلاکینگ را ندارید می توانید پردازنده های ارزان تر Sandy Bridge را با مادربرد های مجهز به تراشه های سری H استفاده کنید.

حال که اطلاعات کلی در مورد پردازنده و تراشه های Sandy Bridge بدست آوردید می توانید به صفحه های بعدی مراجعه نموده و کامیپوترهای پیشنهادی اینفو را مشاهده نمایید و براساس بودجه خود یکی را انتخاب کنید. کامپیوتر اول با پردازنده Core i3 و با قیمت پایین تر از ۵۰۰ هزار تومان، کامپیوتر دوم با پردازنده Core i5 و با قیمت حدود یک میلیون و سیصد هزار تومان (بدون حافظه SSD حدود یک میلیون یکصد هزار تومان) و کامپیوتر سوم نیز با پردازنده Core i7 و قیمت حدود ۲ میلیون تومان معرفی شده اند.

کامپیوتر دوم و سوم با دو درایو برای ذخیره سازی اطلاعات معرفی می شوند. یک SSD برای اجرای سیستم عامل و نرم افزارهای پرکاربرد و یک HDD برای ذخیره سازی اطلاعات پیشنهاد شده است. SSD ها در حال حاضر قیمت بسیار بالایی دارند و حذف آنها باعث کاهش قیمت سیستم بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان می گردد. اما سرعت سیستم را به میزان قابل ملاحظه ایی افزایش می دهند.

[div class=”attention” class2=”typo-icon”]نکته دیگر اینکه کامپیوترهای معرفی شده بدون مانیتور، ماوس، کی برد و اسپیکر و لوازم جانبی دیگر هستند یعنی هزینه خرید این موارد به هزینه سیستم، اضافه خواهد شد.[/div]


کامپیوتر Sandy Bridge با قیمت زیر ۵۰۰ هزار تومان

پردازنده های Pentium G620 پلتفرم Sandy Bridge بازده تقریبا یکسانی با Core 2 Du E8400 و یا AMD Athlon X2 260 در امور روزمره مانند مرور صفحات وب، امور اداری، بازی های سبک مانند Starcraft II یا Left for Dead 2 و انجام چند دستور بصورت همزمان دارند. گرافیک HD 2000 مجتمع شده با آن نیز معادل Radeon HD 4250 است که برروی بسیاری از مادربردهای AMD AM3 یافت می شود. این کارت گرافیک قادر به اجرای بازی های کامپیوتری امروزی نیست ولی می توان با آن فیلم های HD را پخش کرد و یا از قالب Aero ویندوز ۷ استفاده کرد البته بازی های سبکی مانند Angry Bird و یا Planets vs Zombies نیز با این GPU ها قابل اجراست. ما پردازنده های Pentium – Sandy Bridge را پیشنهاد نمی کنیم و برای این بازه قیمتی پردازنده های Phenom و Athlon ای ام دی بازده و قیمت مناسب تری دارند.

در ادامه مشخصات و قیمت سیستم پیشنهادی ارزان قیمت Sandy Bridge را مشاهده خواهید کرد:

کامپیوتر Core i3-2100 با قیمت مناسب
قطعاتتوضیحاتقیمت (تومان)
ProcessorIntel Core i3-2100 – Sandy Bridge۱۵۳,۰۰۰
MotherboardMSI H61M-E33 (B3) LGA 1155۱۰۵,۰۰۰
MemoryPatriot 4GB (2x2GB) PSD34G1333K۶۵,۰۰۰
StorageWestern Digital Caviar Blue WD5000AAKS 500GB HDD۵۳,۰۰۰
OpticalLG DVD Burner۲۴,۰۰۰
Power SupplyGreen GP380A۴۱,۰۰۰
CaseGreen Black 1۴۲,۰۰۰
قیمت سیستم بدون کارت گرافیک مستقل۴۸۳,۰۰۰
GraphicsMSI – ATI Radeon R5570 1GB۹۵,۰۰۰
قیمت سیستم با کارت گرافیک مستقل
۵۷۸,۰۰۰

بازده Intel Core i3-2100 با AMD Phenom II X4 955 یکسان است قیمت جهانی i3-2100 حدود ۵ دلار گران تر از پردازنده X4 955 است اما در ایران قیمت ها کاملا متفاوت است براساس آخرین قیمتی که ما از بازار تهران جمع آوری کردیم Core i3-2100 با قیمت ۱۵۵ هزار تومان و Phenom II X4 955 با قیمت ۱۶۵ هزار تومان به فروش می رسند.

برای آشنایی با پردازنده های این بازه قیمتی به راهنمای خرید CPU براساس قیمت مراجعه نمایید.

سیستم Sandy Bridge معرفی شده دارای یک GPU یکپارچه با CPU است. HD 2000 قادر به اجرای بازی های امروزی نیست ولی از پس پخش ویدیو با کیفیت ۱۰۸۰p و رابط کاربر Aero ویندوز ۷ و WebGL صفحات وب برمی آید. اما اگر بخواهید گرافیک بهتری داشته باشید و برخی از بازی های کامپیوتری را نیز با آن اجرا کنید می توانید از یک کارت گرافیک Radeon HD 5570 از برند MSI استفاده کنید این کارت گرافیک در حال حاضر با قیمت ۹۵ هزار تومان در بازار تهران بفروش می رسد. اگر کارت گرافیک بهتر و قوی تری نیاز دارید به “راهنمای خرید کارت گرافیک براساس قیمت” مراجعه نمایید. دلیل انتخاب برند MSI قیمت مناسب آن نسبت به برند های دیگر است. در واقع ما معتقدیم که نباید نسبت به برند و Board کارت گرافیک تعصب به خرج داد چون در واقع اختلاف بازده آنها تنها حدود ۵% است اما سیستم خنک کننده را قبل از انتخاب در نظر بگیرید و سعی کنید کارت گرافیک با گارانتی معتبر خریداری کنید.

Core_i3_moboمادربرد MSI H61M ارزان ترین مادربرد Sandy Bridge است متاسفانه این مادربرد در بازار کشور به سختی یافت می شود ولی انتظار می رود شرکت های وارد کننده آن به زودی محصول را وارد بازار کنند قیمت جهانی این مادربرد ۷۰ دلار است و انتظار می رود این مادربرد با قیمت ارزان تر از ۱۰۵,۰۰۰ تومان به فروش برسد گزینه مناسب جایگزین این مادربرد Asrock H61M است این مادربرد در بازار کشور به قیمت ۱۰۴,۰۰۰ تومان به فروش می رسد. گزینه جایگزین دیگر، GIGABYTE – H61M-D2P-B3 است که قیمت آن کمی بالاتر می باشد ولی در بازار کشور به راحتی با قیمت حدود ۱۵۳,۰۰۰ تومان یافت می شود. البته قیمت این مادربرد نیز اختلاف قابل ملاحظه ایی با قیمت جهانی آن دارد Gigabyte H61M در بازار جهانی به قیمت ۸۵ دلار به فروش می رسد.

براساس تحقیقاتی که ما از بازار مادربردهای کشور انجام دادیم متوجه شدیم تنها مادربردی که قیمت آن در کشور با قیمت جهانی برابری می کند مادربردهای برند Asrock است. مادربردهای Asrock کیفیت ساخت خوبی داشته و خرید آنها مرقوم به صرفه است. اکثر مادربردهای Asrock مجهز به قطعات ژاپنی هستند و دوام نسبتا خوبی نیز دارند.

کیس و پاور انتخاب شده برای این کامپیوتر ساخت شرکت داخلی Green است شما می توانید کیس های ارزان تر با حدود ۲۵ هزار تومان را انتخاب کنید تا هزینه کامپیوتر کاهش یابد و یا کیس گرانتری را انتخاب کنید. به هر حال انتخاب کیس یک امر سلیقه ایی است ولی در انتخاب آن دقت کنید تا کیفیت ساخت داخل کیس خوب باشد و قطعات به راحتی در آن جای گیرند.


کامپیوتر Sandy Bridge با قیمت حدود یک میلیون و یکصد هزار تومان

کامپیوتر Mid-Range پیشنهادی ما با پردازنده های Sandy Bridge حدود یک میلیون و یکصد هزار تومان هزینه خواهد داشت این کامپیوتر بیشتر از دو برابر کامپیوتر قبلی سرعت و بازده دارد و از پس کلیه امور به خوبی بر می آید. این کامپیوتر مجهز به دو درایو ذخیره سازی است یک SSD به عنوان حافظه اصلی و برای اجرای سیستم عامل و نرم افزارهای پر کاربرد و یک هارد دیسک یک ترابایتی برای ذخیره سازی اطلاعات، در نظر گرفته شده است.

سیستم پیشنهادی ما با قیمت حدود یک میلیون و یک صد هزار تومان با پردازنده Sandy Bridge به شرح زیر است:

کامپیوتر Core i5-2500K
قطعاتتوضیحاتقیمت (تومان)
ProcessorIntel Core i5-2500K – Sandy Bridge۲۸۵,۰۰۰
MotherboardAsus P8P67
۲۲۸,۰۰۰
MemoryA-DATA 2x4GB – 8GB BUS 1600
۱۴۸,۰۰۰
GraphicsَSaphire HD 6850 1GB یا EVGA Geforce 460 1GB
۲۴۰,۰۰۰
Primary StorageA-DATA 40GB SSD
۱۹۸,۰۰۰
Secondary StorageWD 1TB Caviar Green 64MB Buffer
۷۵,۰۰۰
OpticalLITE-ON 24X 
۲۸,۰۰۰
Power SupplyGreen GP530  / Thermaltake 500W 
۷۷,۰۰۰
CaseGreen Black 1
۴۱,۰۰۰
جمع کل با حافظه SSD۱,۳۲۰,۰۰۰
جمع کل بدون حافظه SSD۱,۱۲۲,۰۰۰

اگر قصد ندارید پردازنده خود را اورکلاک کنید می توانید Core i5-2500k را با Core i5-2500 جایگزین کنید و به این ترتیب حدود ۲۰ هزار تومان از هزینه سیستم کاسته خواهد شد. همچنین اگر اهل بازی های کامپیوتری نیستید می توانید از کارت گرافیک ارزان تری استفاده کنید. علاوه بر این ها، می توانید با حذف SSD حدود ۲۰۰ هزار تومان از هزینه سیستم بکاهید ولی وجود SSD تاثیر بسیار قابل ملاحظه ایی در سرعت کامپیوتر خواهد داشت.

اگر پردازنده Core i5-2500K را انتخاب کنید می توانید آن را تا فرکانس ۴٫۴GHz اورکلاک کنید و از سرعت و بازده کم نظیر آن لذت ببرید. این کامپیوتر به راحتی از پس تمام بازی ها در وضوح تصویر ۱۶۰۰×۱۲۰۰ بر می آید و بسیاری از بازی ها را نیز بدون مشکل در وضوح تصویر ۱۰۸۰p اجرا می کند. اگر تمرکز اصلی شما بر بازی است و قصد دارید بازده بالاتری داشته باشید تنها کافی است کارت گرافیک قوی تری انتخاب کنید .

P_500

مادربرد انتخاب شده برای این کامپیوتر Asus P8P67 است. مشخصات دقیق فنی این مادربرد را در وب سایت ASUS مشاهده کنید. این مادربرد به لطف تراشه P67 اینتل دارای دو پورت پرسرعت SATA 6Gbps و چهار پورت SATA 3Gbps است. با وجود عدم پشتیبانی P67 از USB 3.0 بصورت طبیعی، اسوس کنترلر USB 3.0 را به این مادربرد اضافه کرده و این مادربرد دارای دو پورت پرسرعت USB 3.0 نیز می باشد.

اینفو برای این کامپیوتر ۸GB حافظه RAM از نوع DDR3 با سرعت BUS 1600 در نظر گرفته است تا سرعت اجرای برنامه ها و چند دستور بصورت همزمان افزایش یابد. فراموش نکنید شما می بایست نسخه ۶۴ بیتی ویندوز ۷ را نصب کنید تا بتوانید از تمام ظرفیت حافظه خود استفاده کنید.

هر دو کارت گرافیک پیشنهاد شده یعنی Geforce 460 و Radeon 6850 تقریبا بازده یکسانی دارند و هردو بخوبی از پس اجرای اکثر بازی ها با وضوح تصویر ۱۹۲۰×۱۲۰۰ یا FULL HD برمی آیند.

کاهش هزینه خرید سیستم Core i5-2500 تا ۹۸۰ هزار تومان

مادربرد Asus P8P67 مجهز به تراشه Intel P67 است و از اورکلاک پردازنده پشتیبانی می کند اما اگر قصد اورکلاک کامپیوتر خود را ندارید می توانید قیمت سیستم را با انتخاب یکی از مادربردهای پیشنهاد شده H61 تعویض کنید به این ترتیب حدود ۱۱۰,۰۰۰ تومان صرفه جویی خواهید کرد. توجه داشته باشید در اینصورت نباید پردازنده ۲۵۰۰K را انتخاب کنید چون تنها برتری ۲۵۰۰K به ۲۵۰۰ در Unlocked بودن و قابلیت اورکلاک شدن آن است.


کامپیوتر Sandy Bridge با قیمت حدود ۲ میلیون تومان

دو کامپیوتر معرفی شده در بخش های قبل، برای انجام اغلب امور مناسب و کافی هستند ولی اگر بدنبال حداکثر بازده هستید و یا قصد اجرای نرم افزارهای سنگین گرافیکی و محاسباتی را دارید می توانید کامپیوتر پیشنهادی ما با پردازنده Core i7 اینتل را انتخاب کنید. این کامپیوتر علاوه بر سرعت و بازده بسیار بالا، قیمت گرانی نیز دارد.

مشخصات و قیمت قطعات کامپیوتر Sandy Bridge با پردازنده Core i7-2600K را مشاهده کنید:

High-End Core i7-2600K System
قطعاتتوضیحاتقیمت (تومان)
ProcessorIntel Core i7-2600K Sandy Bridge۳۹۵,۰۰۰
MotherboardASUS P8Z68-V PRO LGA 1155۳۴۹,۰۰۰
MemoryA-DATA 2x4GB BUS 1600
۱۴۸,۰۰۰
GraphicsSaphire Radeon HD 6950 2GB
۳۷۰,۰۰۰
Primary StorageA-DATA SSD 64GB 
۲۵۰,۰۰۰
Secondary StorageWD 1TB Caviar Black – 64MB Buffer
۱۲۰,۰۰۰
OpticalLITE-ON 24X
۲۸,۰۰۰
Power SupplyCooler Master
۱۷۵,۰۰۰
CaseThermaltake VL9000۱۳۵,۰۰۰
CPU HeatsinkCooler Master Hyper 212 Plus RR-B10-212P-G1 CPU cooler۶۰,۰۰۰
جمع کل۲,۰۳۰,۰۰۰

Core i7-2600k حدود ۱۱۰ هزار تومان از Core i5-2500k گران تر است هرچند فرکانس ۲۶۰۰K از ۲۵۰۰K تنها ۱۰۰MHz بیشتر می باشد و تعداد هسته های یکسان دارد اما پردازنده Core i7-2600K اینتل، ۲MB حافظه L3 Cache بیشتر دارد و از Hyper-Threading نیز پشتیبانی می کند. به این ترتیب اجرای نرم افزارهای multithreaded مانند تبدیل فایل های ویدیوی، رندر انیمیشن و فشرده سازی فایل ها با سرعت بسیار بیشتری انجام می پذیرد. مشخصا در نرم افزارهای عادی مانند آفیس، مرور صفحات وب، پخش ویدیو وموسیقی تفاوتی بین Core i5-2500K و Core i7-2600K احساس نخواهید کرد. نکته دیگر در مورد این دو پردازنده مربوط به مصرف آنها است. مصرف Core i7-2600K تقریبا با Core i5-2500K یکسان است و در بسیاری از امور راندمان بهتری داشته و مصرف کمتری دارد.

Asus Z68مادربرد ASUS P8Z68-V Pro یکی از بهترین مادربردهای Sandy Bridge موجود در بازار است. تراشه آن Z68 اینتل است و این بدین معناست که به راحتی می توان GPU و CPU را با آن اورکلاک کرد. این تراشه دو پورت SATA 6.0 Gbps را نیز به مادربرد اضافه کرده است. این مادربرد دارای دو پورت USB 3.0 پرسرعت است و علاوه براین پورت های USB 2.0 و Firewire نیز دارد. P8Z68-V Pro مانند بسیاری از مادربردهای Z68 از SLI و CrossFire پشتیبانی می کند و در صورت انتخاب این مادربرد شما می توانید هر زمان که تمایل داشتید از دو یا چند کارت گرافیک بصورت SLI یا CrossFire استفاده کنید. برند های دیگر نیز مادربردهای Z68 تولید کرده اند ولی به سختی می توان آنها را در بازار کشور پیدا کرد.

برای ذخیره سازی اطلاعات در این کامپیوتر از دو درایو SSD و HDD استفاده شده است. حافظه پرسرعت SSD برای اجرای سیستم عامل و برنامه های پرکاربرد و از HDD 1TB برای ذخیره اطلاعات پیشنهاد شده است. حافظه های SSD با سرعت فوق العاده بالایی که در خواندن و نوشتن اطلاعات دارند باعث افزایش چشم گیر سیستم می شوند. ما با بررسی حافظه های SSD موجود در بازار و کیفیت، گارانتی و قیمت آنها، A-DATA را پیشنهاد کردیم ولی اگر SSD ساخت Intel یا OCZ را با قیمت مناسب پیدا کردید سعی کنید از آنها استفاده کنید. متاسفانه هنوز اختلاف قیمت SSD در ایران با قیمت جهانی تفاوت نسبتا زیادی دارد و انتخاب ها نیز محدود است.

کارت گرافیک انتخاب شده برای این سیستم Radeon HD 6950 با ۲GB حافظه RAM است اما اگر قصد خرید کارت گرافیک های قوی تر را دارید می توانید یکی از گزینه های زیر را انتخاب کنید:

 • EVGA Geforce 580 با قیمت ۶۸۷,۰۰۰ تومان
 • ASUS Geforce 580 با قیمت ۷۳۵,۰۰۰ تومان
 • Saphire Radeon HD 6990 با قیمت ۹۵۰,۰۰۰ تومان

جهت مشاهده انتخاب های بیشتر به “راهنمای خرید کارت گرافیک براساس قیمت” مراجعه نمایید.

کیس و پاور انتخاب شده برای این کامپیوتر قیمت نسبتا بالایی دارند در مورد پاور انتخاب های زیادی ندارید چون به هر حال می بایست پاور قدرتمند و گران قیمتی تهیه کنید تا نیاز پردازنده و کارت گرافیک این سیستم را برآورده کند اما در مورد کیس می توانید هزینه کیس را تا حدود ۲۵ هزار تومان کاهش دهید یعنی حدود ۱۰۰ هزار تومان از قیمت سیستم را کم کنید و یا از کیس های کم یاب و گران قیمت Cooler Master استفاده کنید. به هر حال انتخاب کیس یک امر سلیقه ای است و بهتر است برای انتخاب آن حتما خودتان از نزدیک کیس های متنوع بازار را مشاهده نموده و سپس انتخاب کنید.

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم:

گروه اینفو برای تهیه این راهنمای خرید زمان زیادی را صرف تحقیق و بررسی سخت افزارهای موجود در بازار تهران کرده است. برای انتخاب سخت افزارها نیز از جداول مقایسه و بررسی های دو وب سایت مطرح سخت افزار یعنی Toms Hardware و Anandtech استفاده شده است.

حال اگر سئوال و یا مشکلی در انتخاب هر کدام از قطعات کامپیوتر خود دارید در بخش نظرات در انتهای همین صفحه مطرح نمایید.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

 1. میلاد گفت:

  سلام . ۱- من سیستمم مادربورد:gigabyte p61-usb3-b3 \ پردازنده: intel core i3 2100 \ رم: دوتا ۲gb یعنی ۴gb ddr3 corsair \ گرافیک: nvidia geforse gt 430 1 gb ddr3 الان چند میشه فروخت؟
  ۲- یه سیستم عالی گیمینگ که بازی های حال و آینده رو مدیوم اجرا کنه حداکثر ۸ میلیون معرفی کنید
  ۳- آیا از قطعات فعلی میشه با سیستم جدید بست؟
  ۴-کلا چندتا فن برای سیستم نیازه و آیا فن ها روی خود قطعات هست یا باید جدا خرید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *