ساخت کود گیاهی از پسماندهای میوه و سبزیجات در خانه

چگونه کود گیاهی در خانه بسازیم

یکی از مهمترین مسئله ها در نگهداری از گیاهان خانگی استفاده از کود گیاهی است. بسیاری از ما در منازل خود دارای باغچه یا گلدان هستیم و سعی می کنیم که در هر حال با رسیدگی به این گل ها از آن ها مراقبت کنیم. اگر می خواهید در فصل بهار گلدان و یا باغچه هایی شاداب داشته باشید باید از همین امروز در فکر بوده و نسبت به آماده کردن شرایط لازم اقدام نمایید. انواع کودهای شیمیایی امروزه در بازار موجود است که در بسیاری از موارد برای انواع گل ها، گیاهان و یا درختان به کار می رود. در بسیاری از اوقات این کودها گران قیمت بوده و ممکن است که دارای اثرات جانبی باشد.کود گیاهی

کود گیاهی

داشتن باغچه ای سرحال با گل های رنگارنگ یا گلدان هایی که گوشه و کنار اتاق، راهرو و فضاهای مختلف خانه را زینت می بخشند، نه تنها ایده ای خارق العاده برای زیباتر شدن نمای محل زندگی یا دفتر کار شماست، بلکه انرژی مثبت زیادی را به فضای سکونت تان هم وارد می کند؛ به ویژه اگر همت کنید و آستین هایتان را بالا بزنید تا برای آنها کود خانگی هم تهیه کنید؛ چون این کار هم حس بهتری دارد و هم در نمودار دخل و خرج خانه شما تغییرات به صرفه ای را ایجاد می کند. با ما همراه باشید تا به شما آموزش دهیم چگونه در منزل کود خانگی بسازیم ؟ و استفاده کنیم.

ساخت کود گیاهی در خانه با استفاده از پسماندهای میوه و سبزیجات

ساخت کود گیاهی در خانه با استفاده از پسماندهای میوه و سبزیجات

برای این کار فقط کافی است سراغ پسماندهای میوه، سبزیجات و برخی از پسماندهای خانه بروید تا کود گیاهی و به عبارتی خانگی تهیه کنید.

ساخت کود گیاهی در خانه :

با پسماندها مهربان تر باشید
همین الان بلند شوید و سراغ باقیمانده های میوه، سبزیجات یا غذاهای گیاهی دیگر بروید که تصمیم دارید بخشی از آنها را که به نظرتان قابل مصرف نیست، دور بریزید؛ البته دور پسماندهای گوشتی را خط بکشید و بی خیال آنها برای تهیه کود شوید. باقیمانده سبزیجات و میوه ها را درون سطل بزرگی بریزید و با خود به حیاط خانه ببرید.

محدوده ای از باغچه را علامت گذاری کرده و چاله کم عمقی در آن حفر کنید. سنگ های درشت، شاخه ها و برگ های آفت زده را از اطراف چاله دور کنید. محتویات سطلی را که با خود همراه آورده اید، درون فضایی بریزید که آماده کرده اید.

اکنون روی آن را با لایه نازکی از خاک بپوشانید. شما به یک ماه زمان نیاز دارید تا بتوانید از کود خانگی ای که آماده کرده اید، استفاده کنید. یادتان باشد مدتی طول می کشد تا قطعات میوه و سبزی تجزیه و تبدیل به کود شود؛ البته توصیه می کنم هر پنج یا شش روز یک بار خاک روی چاله را کنار زده و با بیلچه کوچکی محتویات داخل آن را هم بزنید. بعد از ۳۰ روز می توانید گل های باغچه یا گلدان های تان را با این کود خانگی تغذیه کنید. (عکس یک)

پسماندهای میوه و سبزیجات

پسماندهای میوه و سبزیجات

باقیمانده سبزیجات و میوه ها را درون سطل بزرگی بریزید و با خود به حیاط خانه ببرید

تهیه طلای باغبانی با سطل فلزی دردار
عجله نکنید. اگر از آن دسته افرادی هستید که باغچه در دسترس ندارید اما علاقه دارید خودتان برای گیاهان آپارتمانی تان کود تهیه کنید، برای شما هم پیشنهاد خوبی داریم تا بتوانید طلای باغبانی را آماده کنید. فقط یک نکته را باید بدانید؛ اینکه در باغبانی به مواردی مانند برگ، نی و چوب خشک، مواد قهوه ای و به مواد طبیعی با رنگ سبز و تازه از جمله علف تازه و برخی پسماندهای آشپزخانه ها مواد سبز گفته می شود.

مهم این است که مخلوط کردن مواد مختلف از این دست می تواند کودهای کمپوستی با درصدهای متفاوتی از مواد مغذی تولید کند. حال که این دانش را کسب کردید، سطل فلزی درداری تهیه کنید و آن را در محلی دنج مانند بالکن خانه تان بگذارید. در روزهای مختلف زباله های خانگی یا همان مواد سبز را درون آن بریزید و روی آنها را با حدود ۱۵سانتی متر مواد قهوه ای مانند برگ های خشک بپوشانید. یادتان باشد هرچه قطعات پسماند شما کوچک تر باشد، فاصله زمانی تولید کود کوتاه تر خواهد بود.

در اینجا یک راز را هم می خواهم در گوشی با شما در میان بگذارم؛ اینکه استفاده از برگ های سوزنی کاج در اسیدی کردن خاک به شما کمک زیادی می کند. پس اگر خاکی که در باغچه یا گلدان ها به کار برده اید، قلیایی است، با این ترفند قادر خواهید بود جنس خاک را ارتقا دهید.

دیگر اینکه ساکنان مناطق سردسیر باید سطل بازیافت خود را در معرض تابش نور خورشید قرار دهند تا موادشان زودتر تجزیه شود. اهالی مناطق گرمسیر و خشک هم نباید از کارکرد سایه غافل شوند؛ زیرا سرعت تبخیر آب موجود در مواد کاهش می یابد. اما یک هشدار جدی اینکه گوشت و مواد گوشتی، مواد لبنی و چرب مثل سس سالاد و کره بادام زمینی برای تولید کود دردسرآفرین است.

ضایعات گوشت در کمپوست باعث ایجاد بوی بد و جذب حشرات موذی می شود. پوست تخم مرغ هم ماده اولیه خوبی برای کود کمپوست است اما به کندی تجزیه خواهد شد و اگر کمی عجول هستید، بهتر است بی خیال این ماده اولیه تهیه کود خانگی شوید.

کمی تخصصی تر عمل کنید
یادتان باشد اگر عزم تان را جزم کرده اید تا خود غذای گیاهان تان را آماده کنید، بهتر است این کار را در فصل بهار و اوایل تابستان انجام دهید. یک راه تخصصی تر اینکه با تیرک های چوبی محدوده مشخصی را در باغچه تعیین کرده و سپس دست به بیل شوید و با پشت آن به خوبی خاک را بکوبید تا سفت شود.

حالا با توری مرغی دور این محدوده را بپوشانید. اینگونه هوا هم به خوبی در لابه لای مواد شما جریان پیدا خواهد کرد. تکه های برگ و چوب درختان را در کف این به اصطلاح سطل بچینید. با چند قطره آب مواد خشکی را که به این سطل توری دار اضافه می کنید، مرطوب نگه دارید. هر روز پسماندهای خانگی را با توجه به مواردی که پیش تر گفتیم به آن اضافه کنید تا به تدریج محتویات موجود شروع به تجزیه شدن کنند.

حدود دو تا سه هفته بعد آنها را با کمک چنگال باغبانی به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید. گرمای هوا و این زیر و رو کردن ها کمک خواهد کرد کود شما زودتر آماده شود. این را هم بگویم که در این روش شما به سه تا پنج ماه زمان نیاز دارید. اگر به نظرتان زمان طولانی است، ترفند استفاده از مواد نیتروژنی بیشتر به عبارتی علف های کنده شده، برگ و شاخه های هرس شده حتی ضایعات چای را به کار بگیرید؛ البته مخلوط و مرطوب کردن این مواد به صورت مستمر را نیز فراموش نکنید.

تخم مرغ هم ماده اولیه خوبی برای کود کمپوست است اما به کندی تجزیه خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *