علم با الهام از پوست پرتقال، چه کارهایی می‌تواند انجام دهد.

پوست پرتقال
 با مطالعه‌ی مکانیزم فشرده کردن پرتقال و پوست چند لایه‌ی منحصربه‌فردشان، دانشمندان ممکن است بتوانند، با دقت بیشتری عملکردی را پیش‌بینی کرده و یا روش‌های نوینی برای فرآیند دارورسانی، ارائه کنند. در تحقیق جدیدی که در نشریه‌ی National Academy of Sciences، منتشر شده، دانشمندان دانشگاه فلوریدای مرکزی مکانیزم منافذ کوچک پوست پرتقال را مشخص کرده‌اند. زمانی که منافذ پرتقال فشرده می‌شود، بوی بسیار مطبوع روغن آن خارج می‌شود. ویژگی‌ای که پیش‌تر مورد پسند آشپزها و فروشندگان بود و حالا دانشمندان را نیز به خود علاقمند ساخته است.
«اندرو دیکرسن» استاد دانشگاه مهندسی در مرکز UCF در نشستی خبری عنوان داشت: «ما قصد داریم با مطالعه‌ی سیستم‌های طبیعی با محاسبات ریاضی، به ساختار خلقت پی‌ ببریم. علیرغم فراوانی در مصرف مرکبات، منافذ موجود در این میوه‌ها، هرگز پیش از این مورد مطالعه قرار نگرفته‌ بودند. طبیعت بزرگترین منبع الهام ما برای حل مسائل موجود در جهان واقعی است.»
پرتقال به وسیله‌ی لایه‌ی بیرونی براقی محافظت می‌شود و در زیر این لایه، لایه‌ی اسفنجی نرم‌تری قرار دارد. درون لایه‌ی انتهایی، محفظه‌های میکروسکوپی حاوی روغن وجود دارد. زمانی که پرتقالی را می‌فشاریم، لایه‌ی اسفنجی انرژی را جذب می‌کند. در آستانه‌ی بحرانی، زمانی که انرژی به میزان کافی جذب شد، فشار وارده به محفظه‌های روغن، باعث می‌شود، منافذ ریز موجود در لایه‌ی بیرونی باز شده و روغن از آن‌ها خارج شود.
با فشاری به پوست پرتقال، این روغن با سرعت ۹.۸ متر بر ثانیه و با نیروی ۵۰۰۰Gs از منافذ پوست خارج می‌شود. این نیرو ۱۰۰۰ برابر نیرویی است که فضاپیماها برای بلند شدن از سطح زمین به آن نیاز دارند. «نیکلاس اسمیت» دانشجوی فارغ التحصیل، می‌گوید: «در این مورد چندین کارکرد بالقوه وجود دارد.» دانشمندان معتقد هستند یک حامل می‌تواند چنین مکانیزمی داشته باشد. حامل می‌تواند به شکلی طراحی شود که وقتی مواد داخل آن به آستانه‌ی بحرانی رسیدند، تغییر رنگ در آن‌ها رخ دهد. دیکرسون اضافه می‌کند: «حامل می‌تواند مکانیزمی مشابه پوست پرتقال داشته باشد. به شکلی که در زمان نزدیک شدن به عملکرد نادرست مواد، هشداری پیش‌گیرانه دریافت شود.»
محققان می‌گویند، مکانیزم پوست پرتقال می‌تواند الهام بخش روش‌های نوین در فرآیند دارورسانی نیز باشد. اسمیت اظهار داشت: «درخصوص بیماری آسم، می‌توانید مقدار کوچکی از ماده‌ای را که داروی اورژانسی گران‌قیمتی بوده و استفاده‌های چند کاره دارد، اسپری کنید. این روش هزینه‌ی کمتری داشته و در طبیعت نیز، تجزیه‌پذیر است.»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud