مقدمه ای در باره نظریه فضانوردان باستانی

حتماً تا بحال شب هنگام به آسمان نگاه کرده اید، انسان با دیدن ستارگان بیشمار آسمان احساس حقارت و کوچکی میکند، مخصوصاً اگر در یک شب غیر مهتابی و دور از شهر به آسمان بنگرید با دیدن انبوه ستارگان و کهکشان راه شیری که مانند ابر سفید  کمرنگی در آسمان خودنمایی میکند احساس عجیبی به انسان دست میدهد. در یک شب صاف با چشم غیر مسلح حدود ۴۵۰۰ ستاره را میتوانیم در آسمان ببینیم و با یک تلسکوپ کوچک نزدیک به یک میلیون ستاره را میتوان دید. ستاره شناسان تعداد ستاره های کهکشان راه شیری را بیش از صد میلیارد عدد برآورد میکنند و کهکشان ما تنها یک کهکشان کوچک از حداقل صد میلیارد کهکشان جهان هستی است. فاصله ما تا نزدیکترین ستاره به منظومه شمسی ۴٫۳ سال نوری یعنی حدود ۲۸۲۵۱۰ برابر فاصله زمین تا خورشید است. نزدیکترین کهکشان به کهکشان راه شیری کهکشان Canis Major Dwarf Galaxy است که ۲۵۰۰۰۰ سال نوری با مرکز کهکشان راه شیری فاصله دارد و دورترین نقطه شناخته شده از جهان حدود ۱۵ میلیارد سال نوری با ما فاصله دارد.(۱۱)حال به نظر شما در جهان به این بزرگی آیا امکان دارد که تنها کره قابل سکونت و دارای حیات زمین ما باشد؟ در چنین صورتی آیا تقریباً همه جهان هستی بیهوده آفریده نشده است؟ به نظر شما آیا آفریننده این جهان کار بیهوده انجام میدهد؟

sumerian_statues

امروزه حتی سختگیرترین دانشمندان هم احتمال وجود موجودات باهوش در کرات دیگر را مردود نمیدانند و حتی تلاشهای بسیار زیادی برای شناسایی تمدنهای احتمالی دیگر از سوی سازمان فضایی ناسا و سازمانهای فضایی کشورهای اروپایی در جریان است.در نوامبر سال ۱۹۶۱ در رصدخانه علمی ستاره شناسی پرتویی در (گرین بانک) جلسه ای محرمانه با حضور دانشمندان سرشناسی چون  دکتر(گیوسپ کوکونی) Giuseppe Cocconi ، دکتر (سوشو هوانگ) Su Shu Huang ، دکتر(فیلیپ موریسون) Philip Morrison و دکتر(کارل ساگان) Carl Sagan برگزار شد. در پایان این جلسه فرمولی که به نام (دریک)  Drake  معروف شد، ارائه شد. بر طبق این فرمول در هر لحظه ای از زمان حداقل ۴۰ و حداکثر ۵۰ میلیون تمدن در کهکشان ما وجود دارند که سعی دارند با ما تماس بگیرند و یا منتظر دریافت علائمی از ما هستند.(۲)

45007686-8405068292

تا اینجای کار میبینیم که نه تنها احتمال وجود موجودات متمدن در سایر کرات کهکشان وجود دارد، بلکه اکثر دانشمندان معتقدند که چنین تمدنهایی وجود داشته و حتی تعداد تقریبی آنها را هم در کهکشان ما حساب کرده اند.قدم بعدی ما این است که بدانیم آیا این موجودات باهوش غیر زمینی آیا تا به حال به کره زمین مسافرت کرده اند و با انسانهای زمینی برخورد داشته اند یا خیر؟ از اینجا است که اختلافات بین محققان مختلف در این زمینه به وجود می آید. در این مورد سه گروه وجود دارند دسته اول را دانشمندانی تشکیل میدهند که احتمال مسافرتهای بین ستاره ای را به علت فاصله بسیار زیاد ستارگان از یکدیگر و محدودیت سرعت قابل دسترسی جهت سفرهای فضایی به سرعت نور،منتفی میدانند و بدین ترتیب امکان سفر موجودات هوشمند از کرات دیگر به زمین را غیرممکن میدانند و تنها شانس برای یافتن اثری از تمدنهای دیگر را جستجوی امواج ارسالی از آن تمدنها در فضا توسط رادیو تلسکوپها میدانند.مخالفان این گروه معتقدند که سرعت نور را نمیتوان به طور قطع بالاترین سرعت قابل دسترسی دانست و ممکن است با پیشرفت دانش بشر قوانین علمی جدیدی کشف شود که امکان دست یافتن به سرعتهای بالاتر از سرعت نور را امکان پذیر سازند. جالب است بدانید که سازندگان اولین قطارها شدیداً اعتقاد داشتند که هیچ قطاری با سرعت بالاتر از ۳۰ کیلومتر در ساعت نمیتواند حرکت کند چون در سرعتهای بالاتر از ۳۰ کیلومتر در ساعت هوای داخل قطار به بیرون از قطار کشیده شده و مسافران خفه میشوند!! همینطور برادران رایت مخترع هواپیما اعتقاد داشتند که بدنه هواپیما نمیتواند از فلز ساخته شود. نکته دیگری که وجود دارد این است حتی با در نظر گرفتن سرعت نور به عنوان بالاترین سرعت قابل دستیابی باز هم امکان سفرهای بین ستاره ای وجود دارد، اگر تمدنهایی در سیارات ستارگان نزدیک ما که از ۳٫۴ تا ۱۵ سال نوری با ما فاصله دارند، وجود داشته باشند که از هزاران سال قبل دارای دانش بسیار پیشرفته باشند و دارای سفینه هایی باشند که با سرعتی نزدیک به سرعت نور حرکت کنند امکان سفر این موجودات به منظومه شمسی وجود داشته و دارد. فرض کنیم در یکی از سیارات یک ستاره که ۱۰ سال نوری با منظومه شمسی فاصله دارد، موجودات متمدنی زندگی میکنند که از هزاران سال پیش دارای تکنولوژی پیشرفته ساخت سفینه های فضایی هستند که با ۹۹% سرعت نور حرکت میکند. حال اگر این موجودات یک سفینه فضایی برای تحقیق در مورد منظومه شمسی بفرستند این سفینه بعد از مدت زمان کمی بیش از ده سال به منظومه شمسی میرسد و اگر یک سال هم برای تحقیقات در نظر بگیریم و مدت زمان بازگشت را هم به اندازه مدت زمان رسیدن در نظر بگیریم اگر فضانوردان این سفینه در شروع حرکت ۲۵ ساله باشند، بعد از بازگشت به سیاره شان سن آنها حداکثر ۴۷ سال میشود که حتی اگر متوسط عمر این موجودات ۷۰ سال هم باشد میبینیم که این مسافرت بین ستاره ای کاملاً در محدوده عمر طبیعی آنها است.در ضمن در چنین مسافرتهایی به احتمال بسیار زیاد فضانوردان به خواب مصنوعی طولانی مدت یا انجماد برده میشوند و به این ترتیب در طول مدت چنین سفری به عمر آنها حتی یک ثانیه هم اضافه نمیشود! به هر حال میبینیم که با قوانین علمی فعلی هم از نظر تئوری امکان مسافرتهای بین ستاره ای وجود دارد.

دسته دوم هم یوفولوژیست ها هستند که ادعا میکنند موجودات بیگانه امروزه با بشقاب پرنده های خود که هر از چند گاهی در مناطق مختلف کره زمین مشاهده میشوند، به زمین مسافرت میکنند.این افراد اعتقاد دارند که این موجودات بیگانه صاحب تکنولوژی بسیار پیشرفته ای هستند و سفینه های آنها با استفاده از نیروی محرکه نوعی جاذبه موسوم به جاذبه ای Gravity A فواصل بین ستاره ای را در مدت کوتاهی طی میکنند. دسته سوم هم طرفداران نظریه (فضانوردان باستانی) هستند که معتقدند موجودات بیگانه بسیار پیشرفته ای در زمانهای بسیار دور گذشته به کره زمین مسافرت کرده اند و در این سفرها با انسانهای اولیه برخورد داشته و تمدن و شهر نشینی را این موجودات به انسانهای اولیه آموخته اند. از بنیان گذاران این نظریه میتوان به (اریک فون دانیکن) Erich Von Daviken اشاره کرد که با کتاب (ارابه های خدایان) Chariots of Gods که در سال ۱۹۶۸ پر فروش ترین کتاب سال ایالات متحده و بسیاری از کشورهای اروپایی شد، مشهور شد. از این نویسنده کتابهای زیادی از جمله (ارابه های خدایان)، (چشمان ابوالهول) ، (طلای خدایان) و (خدایان آن سوی فضا) و … در ایران چاپ شده است. از دیگر طرفداران سرسخت نظریه فضانوردان باستانی میتوان به (زکریا سیتچین)Zecharia Sitchin  ، محقق روس تبار اشاره کرد. (سیتچین) از معدود افرادی است که قادر به درک و ترجمه خط میخی (سومری) است و آثار او غالباً از ترجمه متون (سومری) منشا میگیرند. مشهورترین آثار این نویسنده سری کتابهای (سرگذشت زمین) و(سیاره ایکس) است. البته کتابهای بسیار دیگری هم در دفاع از این نظریه نوشته شده است که میتوان به کتابهای (موجودات بیگانه) نوشته (ریچارد ال. تامسون)  Richard L. Thompson  ، (خدایان باستانی و اسرار آنها) نوشته (رابرت برینگر)  Robert Berringer   ، (آتلانتیس، برخورد با بیگانگان و دستکاری ژنتیک) نوشته (میشل ساریون)  Michael Tsarion ، (راسول چینی، رویارویی با بشقاب پرنده ها در آسیای دور از گذشته تا حال) نوشته (هارتویگ هاسدورف) Hartwig Hausdorf  ، (لوله آزمایش جهانی- برخورد با موجودات غیر زمینی ، نظریات و شواهد) نوشته (رندال فیتزژرالد)  Randall Fitzgerald  ، (آئین خدایان بیگانه) نوشته (جیسون کلاویتو)  Jason Colavito  ، (اسرار مردگان) نوشته (جاناتان گری)  Jonathan Gray  ، (تاریخ ممنوعه- دخالت موجودات غیر زمینی، تکنولوژیهای ماقبل تاریخ) نوشته (ج. داگلاس کنیون)  J. Douglas Kenyon  ، (موی بیگانه- دی ان ای و دیگر شواهد دادگاهی ربوده شدگان ) نوشته (بیل چالکر)  Bill Chalker  ، (تاریخ پنهان- تمدنهای گمشده، دانش سری و معماهای باستانی ) نوشته (برین هوگتون) Brian Haughton ، (تاریخ بعلبک) نوشته (میشل م. الوف) Michel M. Alouf ، (منشا غیرزمینی نوع بشر) نوشته (دیوید هورن) David Horn  ، (سرزمین های گمشده و اسرار زیرزمین شرق دور) نوشته (م. پائول دیر) M. Paul Dare ، (نوع بشر- فرزند ستارگان) نوشته (مکس اچ. فلیند) و(اتو او.بایندر)Max H. Flindt and Otto O. Binder  و بسیاری کتابهای دیگر اشاره کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *