هاتا یوگا – آشنایی با تاریخ و فلفسه ی هاتا یوگا و مزایای این ورزش

هاتا یوگا

هاتا یوگا

هاتا یوگا چیست؟

هاتا یوگا شاخه ای از یوگا است. کلمه haṭha به معنای “نیرو” است و به این ترتیب به یک سیستم از تکنیک های فیزیکی اشاره می کنه. در قرن بیستم، یوگا هاتا، به ویژه موقعیت های فیزیکی در سراسر جهان به عنوان یک فرم فیزیکی تبدیل شده است و اکنون به معنای “یوگا” به معنای آن است.

اکثر اشکال یوگا در غرب رو میشه به عنوان هاتا یوگا طبقه بندی کرد. هاتا به سادگی به تمرینات یوگا فیزیکی اشاره می کنه، به این معنی که کلاس های اوشتانا، وینیاسا، Iyengar و قدرت یوگا همه یوگا هاتا هستن.

کلمه “هاتا” رو میشه از دو راه ترجمه کرد: به عنوان “اذکار” یا “نیرومند” و به عنوان “خورشید” (هکتار) و “ماه” (تی). شیوه های هاتا برای این طراحی شدن تا بدن، ذهن و روح رو در آماده سازی برای مدیتیشن هماهنگ و آرام کنن.

یوگا هاتا در مورد یافتن تعادله. از طریق کار با بدن فیزیکی، تضعیف و آسیب های موجود در بدن رو آزاد کنید و از طریق آن فضا و تعادل، فرصت رشد روحی رو خواهید داشت.

تاریخ و ریشه:

هاتا یوگا، امروزه به عنوان یوگا برای بدن فیزیکی شناخته شده است. اصطلاح سانسکریت haṭha به “نیرومند” یا “قوی” اشاره دارد. این به تکنیک های تحول قدرتمند هاتا و نتایج اون بستگی داره.

ریشه های هاتا ترکیبی از سنت های مختلف پیشینه، اگرچه تاریخ دقیق ناشناخته است، اما اولین ارجاعات متفاوتی از یوگا Hatha تاریخ ۱۱۰۰ سال پیش برمی گرده، اما برخی از تکنیک های اون حداقل یک هزار سال مسن تر هم هستن.

در قرن ۱۵، بر اساس مجموعه ای از هشت کتاب مقدس، ترکیبی از سنت های مختلف و روش های این متود بررسی شد، بر خلاف باور عمومی، یوگا هاتا بر اهمیت مدیتیشن تأکید می کنه، مدیتیشن با موقعیت، تکنیک های تنفس و قفل های انرژی، ترکیب شده است.

فلسفه و اصول:

یک اصل مهم برای درک فلسفه هاتا این که مقدس برای مقدسات نفوذ می کنه. اگر چه در حال حاضر یوگا به عنوان فعالیتی فیزیکی شناخته می شه، اما یک اصل مهم Hatha اینکه بدن فیزیکی شامل مادی بودن و ذهنیته.

این دومین ماهیت ظریفتر یا ظریفتر از قبله. یوگا هاتا با هدف تبدیل پیچیدگی ذهن به منظور دستیابی به توانایی های فراطبیعی و آزادی است.

تمرین هاتا در سال های اخیر:

هاتا امروزه در یک کلاس آرام برگزار مشه؛ شما زمان و فضا رو برای آشنا شدن با روش های یوگا و آرامش در این کلاس ها می بینید. به احتمال زیاد کلاس هاتا یوگا شامل آسیان، تکنیک های تنفس و مدیتیشنه.

تمرین Hatha از لحاظ تاریخی، برای آماده سازی بدن برای مدیتیشن شدید و طولانی استفاده میشه، بنابراین طوری طراحی شده تا تنش و استرس رو از ذهن و بدن آزاد کند.

هاتا یوگا اساس همه یوگا های معاصر و فیزیکیه.

مزایای تمرین یوگا هاتا:

  1. بدن رو قوی تر و انعطاف پذیرتر می کنه.
  2. کشش و تروما در بدن ذخیره میشه.
  3. ذهن رو آرام می کنه.
  4. فضای مثبت رو در بدن و ذهن ایجاد می کنه و در اون فضا تعادل و فرصت برای رشد معنوی پیدا می کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *