ولادیمیر دمیخوف، دکتر اعضا!

دکتر ولادیمیر دمیخوف پدر جراحی پیوند اعضا در دنیاست، او که متولد شوروی بود اقدام به انجام ازمایشاتی بسیار عجیب و جالب کرد، از امکان پیوند سر و مغز تا انجام این کار، او همچنین در مورد امکان زنده کردن مردگان نیز کارهایی انجام داد! دمیتری دمیخوف یکی از دوستان نزدیک منگله تا قبل از جنگ بود و هردو علاقه ی شدیدی به امکان ایجاد جهش و انسانی برتر داشتند…

ولادیمیر دمیخوف، پدر پیوند اعضا در دنیا! او یکی از برترین دانشمندان دهه ی ۵۰-۸۰ بود که به انجام ازمایشات بسیار عجیبی دست زد، دمیخوف در سال ۱۹۶۷ اولین عمل پیوند قلب در دنیا را انجام دادو دو سال پس ازان  نیز به عمل پیوند ریه اقدام کرد، این نابغه ی بزرگ در سال ۱۹۳۷ طرح اولین قلب مصنوعی دنیا را داده بود، در سال۱۹۴۵ اولین عمل نمادین از پیوند قلب را انجام داد، در سال ۱۹۴۶ مراحل پیوند ریه را مشخص کرد و در سال ۱۹۴۸ اولین عمل پیوند کبد را اجرا کرد اما طرح عجیب او مربوط به سال ۱۹۵۱ و انجام عمل پیوند سر بود!

طرح او که بسیار دقیق و جالب بود در نهایت به علت مسائلی پذیرفته نشد، اما او در اقدامی عجیب شروع به انجام این کار بر روی حیوانات کرد دمیخوف در طول ۱۹ سال بیش از ۱۵ سگ و ۸ میمون را تحت عمل پیوند سر قرار داد، اولین عمل او مربوط به سال ۱۹۵۴  بود که در ان او سر توله سگی را به یک سگ بالغ ژرمن شپرد پیوند زد، این دو سگ پس از ۵ روز از بین رفتند.

او در ازمایشی دیگر همین کار را با دوسگ بالغ انجام داد، یکی پس از ۲و دیگری پس از ۶ روز مردند اما به نظر میرسید او موفق به انجام این عمل شده است، در ازمایشات او مشخص شد که با وجود دو سربودن جانوران اگر تنها یک سر غذا مصرف کند برای کل بدن کاملا کافیست، او در سال ۱۹۶۶ و در مقاله ای عنوان کرد میتوان سر انسانی را به انسان دیگر پیوند زد به طوری که تمام اطلاعات مغزی ان شخص در بدن فرد دیگر منتقل شود!

او همچنین عنوان کرد با توجه به اینه مغز انسان ساعت ها پس از مرگ همچنان زنده است، میتوان با پیوند مغز فردی را که مرده به زندگی بازگرداند چرا که مفهوم یک شخص و در واقع تمام زندگی او مغز است و بدن تنها نقش یک حمال را دارد، اما طرح های او به خاطر عجیب بودن و خصوصا ماهیت غریبشان به طور کامل رد شدند.

هرچند او همین ازمایشات را برروی حیوانات انجام داد، در سال ۱۹۷۰ او سر یک سگ را که یک دقیقه از مرگ ان میگذشت به سگ دیگری پیوند زد! این سگ به مدت ۱۸ روز زنده ماند و ازمایش او کاملا موفقیت امیز بود و در نهایت به علت بیماری دیگری مرد.

دمیخوف که لقب دکتر فرانکنستاین را یدک میکشید در سال ۱۹۳۵ در ازمایشی مشترک با دکتر منگله ی معروف اقدام به دستکاری رنگ چشم و اعضای یک میمون کرده بودند! این میمون که لارا نام داشت دارای چشمانی ابی و دستان میمونی از نوع دیگر را دارا بود و در نهایت به علت مشکلات خونی مرد اما او و دکتر منگله همکاری های خود را شروع جنگ ادامه دادند، دمیخوف، ارزوی زنده کردن مردگان را داشت و به نظر میرسد حداقل دررابطه با حیوانات موفق به این کار شده بود، دمیخوف در سال ۱۹۵۰ با ارسال نامه ای به استالین از او درخواست کرده بود که به او اجازه ی پیوند سر در انسان را بدهد، هرچند دمیخوف میگفت که استالین اجاز ه ای این این کاررا نداده اما به عقیده ی بسیاری او این ازمایش را بر روی انسان نیز انجام داده بود.
دمیخوف  در سال ۱۹۹۸ درگذشت.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *