ویلارد بویل فیزیکدان سرشناس کانادایی آمریکایی

ویلارد استرلینگ بویلویلارد استرلینگ بویل

ویلارد استرلینگ بویل در تاریخ ۱۹ آگوست سال ۱۹۲۴ میلادی متولد شد. پدر ویلارد پزشک بود و خانواده‌اش به خاطر شغل وی به شهر کبک در کانادا نقل مکان کردند. تا سن چهارده سالگی تحصیلات ویلارد زیر نظر مادر و در خانه آن‌ها پیگیری شد سپس با قبولی در امتحانات ورودی، ویلارد وارد کالج  لووِر کانادا شد که در واقع یک دبیرستان خصوصی بود. او بعد از پایان دوره دبیرستان وارد دانشگاه مک گیل شد؛ اما تحصیلاتش در سال ۱۹۴۳ و به‌واسطه جنگ جهانی دوم با وقفه مواجه شد و ویلارد به خدمت نیروی دریایی کانادا درآمد.
ویلارد پس از پایان جنگ تحصیلات خود را ادامه داد و در سال ۱۹۴۷ کارشناسی و سال ۱۹۴۸ کارشناسی ارشد و سپس سال ۱۹۵۰ دکترای خود را در رشته‌ی فیزیک کاربردی از دانشگاه مک گیل کسب کرد. بعد از پایان دوره‌ی دکترا، ویلارد بویل حدود یک سال در لابراتوار تشعشعات کانادا سپری کرد و به مدت ۲ سال به تدریس فیزیک در کالج نظامی سلطنتی کانادا پرداخت. سال ۱۹۵۳، ویلارد بویل دعوت به کار آزمایشگاه بل را پذیرفت و در آنجا اولین لیزر سرخ متوالی را همراه دان نلسون در سال ۱۹۶۲ اختراع کرد. همچنین نام او در بین اولین کسانی که حق اختراع دستگاه لیزر تزریق نیمه‌رسانا را ثبت کرده‌اند، به چشم می‌خورد. وی در سال ۱۹۶۲ به‌ عنوان سرپرست تیم تحقیقات فضایی آزمایشگاه بل نیز انتخاب شد و نقشی کلیدی در برنامه فضایی آپولو ایفا کرد.
دکتر ویلارد بویل در سال ۱۹۶۴ بعد از پایان مأموریت در تیم تحقیقات فضایی مجددا به آزمایشگاه بل بازگشت و تحقیقات خود را در خصوص مدار مجتمع آغاز کرد. تحقیقات دکتر بویل سرانجام در سال ۱۹۶۹ منجر به اختراع دستگاه بار جفت‌شده (Charged-Coupled device) شد که یک حسگر تصویربرداری برای ثبت تصاویری باکیفیت و رزولوشن بالا است و آن را دستگاه رنگ ‌بردار (Color-Capture Device) هم می‌نامند. در آن دوران، ناسا یا اداره ملی هوانوردی و فضایی آمریکا از این دستگاه برای عکس‌برداری در پروژه‌های فضایی خود و ارسال عکس‌های شفاف و دقیق به زمین استفاده کرد و به‌مرور در صنعت تصویربرداری مورد استفاده قرار گرفت. CCD قلب دوربین‌های نظارت تصویری و یک تکنولوژی دیجیتال است که تصاویری بسیار شفاف با رزولوشن بالا ارائه می‌دهد و در نور کم هم تصاویر بسیار خوبی نمایش می‌دهد. دکتر ویلارد بویل به خاطر این اختراع همراه با دکتر جورج اسمیت در سال ۲۰۰۹ جایزه نوبل فیزیک را دریافت کرد. دکتر ویلارد بویل در تاریخ ۷ می سال ۲۰۱۱ میلادی دیده از جهان فروبست.
از دیگر اتفاقات مهم تاریخ ۷ می (۱۷ اردیبهشت) می‌توان به زادروز ادوین اچ لند، دانشمند و مخترع آمریکایی در سال ۱۹۰۹ اشاره کرد که شرکت پولاروید را تأسیس کرده است. جودیث دوناث دیگر دانشمند آمریکایی حوزه‌ی علوم کامپیوتر است که در این روز و در سال ۱۹۶۲ متولد شده است. از بازیگران مشهوری که در این روز متولد شده‌اند نیز می‌توان به گری کوپر، بازیگر سرشناس آمریکایی اشاره کرد.
شرکت سونی نیز در سال ۱۹۴۶ و در این روز تأسیس شده است. البته نام ابتدایی این شرکت، Tokyo Telecommunications Engineering بود که با حدود ۲۰ کارمند شروع به کار کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *