چاکرای ششم و خصوصیات آن

چاکرا

چاکرا

چگونه چاکرای چشم ششم را پاکسازی کنیم؟

چاکرای ششم یا پیشانی یا چشم سوم –آجنا ( (Brow chakra – Ajna – third eye – Bindu) به چاکرای چشم خرد یا چاکرای چشم درون و یا چاکرای فرمان نیز نامیده می شود.

چاکرای ششم و خصوصیات مربوط به آن

رنگ: نیلی و همچنین زرد یا بنفش

حس: تمام حس ها، از جمله ادراک فراحسی

سمبل: لوتوس ۹۶ پر

اصل اساسی: دانش وجود

بخش های وابسته بدن: صورت، چشم ها، گوش ها، بینی، سینوس ها، مخچه و دستگاه اعصاب مرکزی.

غده وابسته: پینه آل

اثر پینه آل از نظر علمی به طور قاطع مشخص نشده است. به احتمال زیاد بر روی تمام ارگانیسم بدن تاثیر دارد. نتیجه اختلال این غده بلوغ زودرس جنسی است.

تاثیرات: این چاکرا با درونی‌ترین قسمت وجودی انسان (به عقیده غربیهای باستان مربوط به ناخودآگاه می‌باشد) که روح نام دارد و همچنین معنویت مرتبط است. این مکانی است که محرک ما و میزانی از آگاهی که فعالیت‌ها و در واقع زندگی ما را هدایت می‌کند در آن قرار دارد.

جایگاه چاکرای ششم در فاصله یک انگشت بالای پل بینی در وسط پیشانی قراردارد و رو به جلو باز می شود.

 

اگر چاکرای ششم هماهنگ باشد

امروزه افراد کمی یافت می شوند که چشم سوم شان باز باشد و همواره از آگاهی بالایی برخوردار باشند. پیگیری کل نگرانه تحقیق علمی و یا شناخت حقایق فیلسوفانه دور از دسترس می تواند نشانه ای از گشایش نسبی و عملکرد هماهنگ چاکرای چشم سوم باشد.

این افراد احتمالا ً توانایی رشدیافته ای برای تجسم و توانایی درک خیلی از چیزها را به طور حسی دارند. ذهن کنترل شده است و در عین حال بر روی حقایق اسرارآمیز باز است. درک از آن چه دنیای مادی به شما نشان می دهد خیلی بیشتر است، اما یک تمثیل، یک نماد از یک اصل روحانی در سطح فیزیکی متجلی شده است. هرچقدر چاکرای چشم سوم رشد بیشتری داشته باشد، افکار شما بیشتر بر اساس آگاهی درونی از حقیقت است.

اگر چاکرای ششم هماهنگ نباشد

پیامد عملکرد ناهماهنگ چاکرای ششم عدم تعادل است، به طور مثال: پافشاری بیش از حد روی حوزه عقل . تصمیمات زندگی فردمنحصراً با عقل و منطق صورت می گیرد. از آن جایی که سعی می کند تمام امور زندگی را با روش عقلانی سازمان دهی کند، فقط آنچه را که با ذهن منطقی درک می کند قبول دارد. ممکن است به آسانی قربانی تفکر روشنفکر خود شود. عملکرد ناهماهنگ دیگر این است که فرد با قدرت ذهنش سعی میکند بر روی دیگران و رویدادها تاثیر بگذارد.

در موارد حاد ممکن است به راحتی در شرایط دشوار کنترل خود را از دست بدهد. افکارپریشان و آشفته شود و تصمیمات کاملاً بر اساس احساسات سرکوب شده باشد.

اگر چاکرای ششم ضعیف و جریان انرژی در آن راکد باشد،به علت کمبود انرژی در آن قدرت خلاقیت فرد متوقف می گردد،یا آن افکار خلاق هرگز محقق نمی گردد. همراه با این وضعیت عذر و بهانه ای دائمی وجود خواهد داشت که بر اساس آن جهان خارجی به سبب نقائض خود مورد سرزنش قرار می گیرد.

اغلب اوقات ، رویاهای صادقانه دلیلی بر آمادگی خوب و کارکرد این چاکرا می باشد و کابوسها علامت در حال تخریب شدن می باشد.

اگر چشم سوم متعادل باشد:

گفتیم که تعداد کسانی که چاکرای ششم کاملا باز داشته باشند کم است ، زیرا جلوه آن فقط در صورت تکامل پیشرفته است ؛ اما اگر این چاکرا نیمه باز هم باشد متعادل عمل میکند

– خودآگاهی بیشتر
– درک عمیق تر از مرگ و زندگی
– توانایی جدیدی برای کنترل آینده
– احساس آرامش و سعادت
– درکی گسترده
– تقویت ظرفیت درونی برای بهبود خود
– کاهش استرس
– آرامش و وضوح
– کشف احساساتی تازه
– دل کندن از مادیات و عدم وابستگی به کالاهای دنیوی
– اعتماد به خرد درون برای دانستن نادانسته ها
– سازگاری با احساسات و نیروهای نهفته
– کنترل کامل ذهن
– هماهنگی با توانایی شهودی در استدلال و دسترسی به آن
– دید مثبت و واقع گرایانه به آینده و تصویر آن
– تصورات بلندپروازانه
– دید ماوراءطبیعی و ارتباط با توانایی های شهودی
– ادراکات عمیق فلسفی و پیشرفت علمی
– درک این واقعیت که شکل ظاهری هر چیزی در دنیای مادی، سمبل و شبیه سازی شده اصل روحانی آن در دنیای غیر مادی است
– خوابهای صادقه
– انعکاس بعد روحی در خود آگاه
– احترام و ادب به آفرینش

این موارد گوشه هایی از کرامات فعالیت چشم سوم است که می توان به آنها دست یافت.

چشم سوم

اگر چشم سوم نامتعادل باشد:

• عدم توانایی دیدن تصویر کل و بسته بودن ذهن
• ناتوانی در تمایز بین واقعیت و خیال
• ضعف در استدلال،حافظه، تفکر روشن و قضاوت
• پذیرش وقایع فقط با استدلال منطقی و علمی
• میل به انزوا
• اوهام به دلیل روشن نبودن ادراکات شهودی
• عدم لذت از ارتباط دو نفره
• نقص این چاکرا به همراه نقص شبکه خورشیدی و گلو و تاج میل به سلطه گری و نفوذ بر دیگران را افزایش می دهد.
• پافشاری بیش از حد بر عقل و منطق
• سرزنش جهان بیرون

بیماریهای جسمی وابسته:

سردرد، میگرن، سینوزیت، تومورهای مغزی، سکته مغزی، نابینایی، مشکلات بصری، اختلال یادگیری،سنگینی سر، صرع، ناراحتی اعصاب، فلج صورت، ناراحتی های چشم از جمله آب مروارید، التهاب چشم، زخم قرنیه مزمن، جوشهای پلک، سر گیجه، ناراحتیهای گوش و بینی مثل: کری، گوش درد، از دست دادن حس بویایی، خونریزی بینی، تشنج کودکان، بیهوشی.

بیماریهای روانی یا شخصیتی وابسته:

کابوس و حالات عصبی، حس مالکیت، خرید بیش از حد، رفتارهای فرقه گرایانه و نژاد پرستی. گیجی، تفکرات غبارآلود، بی هدفی، تحجر، کاهش قوای ذهنی، مالیخولیا، وهم بینی، هذیان گویی، وسواس، ضعف اعصاب.

فعالیتهای سودمند برای تعادل این چاکرا:

یادداشت کردن رویاها در دفترچه ای و بررسی هوشیارانه رویدادهای تصادفی، مراقبه، هوشیاری آگاهانه به همزمانی ها، وقایع و شانس های بی نظیر و غیر مترقبه.

تمرین مفید: یک روز نسبت به وقایع هوشیار باشید و از رسیدن کمک های غیر منتظره تشکر کنید.

تذکر مهم: هیچ وقت قبل از پاکسازی کامل هفت چاکرا ها اقدام به فعالسازی و تمرین بر روی چاکرایی خاص را نکنید. چون اگر از چاکرای اول شروع به پاکسازی نکنید ، اختلالات زیادی در کارکرد چاکراها ایجاد می شود و ممکن است دچار مشکلات زیادی شوید. مانند لیوانی پر از آب و گل، شما فقط با فعالسازی چاکرا آب را بیشتر از حد گل آلود میکنید و تاثیری در سلامت چاکراها ایجاد نمی کنید و برعکس کارکرد آن ها را دچار اختلال می کنید.

 

پاکسازی و فعال کردن چاکرای ششم

لذت بردن از طبیعت

چشم سوم با تماشای آسمان آبی پررنگ و پرستاره ی شب فعال می شود . این تجربه ی طبیعت ذهن شما را برروی پهنه ی بی حد و مرز همه ی آنچه درفرم های مختلف متجلی شده است باز می کند . از مرزی های لطیف ، ساختارهای آنها و قوانین شان که درپس دنیای قابل رویت حیات وجود دارد که رقص بدنهای ملکوتی درفضای لاینتاهی را نشان می دهد آگاهتان می سازد.

موسیقی درمانی

از هر صدایی که به شما آرامش می دهد و ذهن تان را باز و تصورات و احساسات ابعاد کیهانی را برانگیخته می کند، می توانید برای متعادل کردن چاکرای ششم استفاده کنید.

رنگ درمانی

بنفش روشن اثر پاک کننده و بازکننده بر روی چاکرای ششم دارد. به ذهن آرامش درونی، روشنی و عمق می دهد و حواس را تقویت کرده و بهبود می بخشد. همین طور آنها را بر روی سطوح لطیف ادراک باز می کند.

سنگ درمانی

سنگ لاجورد و یاقوت آبی- بنفش برای متعادل کردن چاکرای چشم سوم توصیه می شود.

رایحه درمانی

می توانید از رایحه نشاط آور نعنا و یا یاسمن استفاده کنید. با دستگاه تبخیر کننده بشکل بخار در محیط پخش شود یا توسط شمع ، یا بشکل عود سوزانده شود و یا بر روی بدن بمالید و یا در وان بریزید و حمام کنید.

تغذیه درمانی

هر ماده خوراکی نیلی رنگی به عملکرد چشم سوم کمک می‌کند. موادی مانند تمشک، شاتوت، آلو و انگور بنفش، همگی به متعادل کردن چاکرای ششم کمک می‌کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *