چطور علائم سرطان واژن را تشخیص دهیم؟

پیشگیری سرطان

وقتی مشکلی در واژن خود دارید، معمولا به بدترین چیز ممکن فکر می‌کنید. آیا آن توده که در واژن شما دیده می‌شود، بالقوه سرطانی است؟ بدون انجام بیوپسی، هیچ راهی برای اطلاع دقیق وجود ندارد.

خبر خوب این است که سرطان ناحیه‌ی تناسلی واقعاً نادر است و معمولاً به راحتی قابل درمان است، به خصوص اگر زود تشخیص داده شود. این مقاله را بخوانید تا در مورد واژن خود و نحوه تشخیص ناهنجاری‌هایی که ممکن است علائم سرطان باشند، اطلاعات بیشتر دریافت کنید. بنابراین می‌توانید در اسرع وقت از پزشک خود بخواهید آنها را بررسی کند.
چیزهایی که باید بدانید

• ناحیه‌ی تناسلی خود را به طور منظم بررسی کنید تا بتوانید به راحتی مشکلات احتمالی را شناسایی کنید.

• خارش، درد یا خونریزی که به نظر می‌رسد دلیل دیگری نداشته باشد و پس از یک یا دو هفته از بین نرود، می‌تواند از علائم سرطان باشد.

• اگر ناهنجاری وجود دارد که شما را نگران می‌کند، در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید. اگر مشکل را زود تشخیص دهید، درمان‌ها موثرتر هستند.

• اگر سیگاری هستید، ۶۰ تا ۷۵ ساله هستید، آلوده به HPV یا HIV هستید، یا سابقه خانوادگی سرطان پوست دارید، ممکن است کمی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان واژن باشید.

ناحیه‌ی تناسلی شامل چه قسمت‌هایی است؟

اغلب، وقتی مردم در مورد «واژن» صحبت می‌کنند، در واقع در مورد قسمت بیرونی واژن یا همان مهبل یا فرج صحبت می‌کنند. در حالی که فرج همه افراد کمی متفاوت به نظر می‌رسد، همه فرج‌ها از قسمت‌های اساسی یکسانی تشکیل شده‌اند: لب‌های واژن داخلی و خارجی (لابیا)، منافذ مجرای ادرار و واژن، و کلیتوریس.

• سرطان واژن اغلب در لب‌های خارجی واژن (لب‌های بزرگ) رخ می‌دهد، اما می‌تواند در لب‌های داخلی یا کلیتوریس نیز ظاهر شود.

علائم سرطان واژن

خارشی که از بین نمی‌رود

خارش یکی از علائم رایج بسیاری از بیماری‌های دیگر است که کمتر جدی هستند. اما اگر خارش شدیدی دارید که بدون توجه به هر کاری که انجام می‌دهید ادامه دارد، یک قرار ملاقات بگذارید تا پزشکتان آن را بررسی کند.

درد یا حساسیت غیر قابل توضیح

این درد یا حساسیت مداوم است که ممکن است کاهش یابد و یا بدتر شود، اما هرگز به طور کامل از بین نمی‌رود. درد ممکن است هنگام رابطه جنسی یا رفتن به دستشویی بدتر شود.

خونریزی غیر از قاعدگی

اگر هنوز پریود هستید، مطمئن شوید که خونریزی مربوط به چرخه قاعدگی شما نیست. سپس، در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید – این یک علامت پیشرفته‌تر سرطان واژن و همچنین برخی دیگر از سرطان‌های تناسلی است.

ترشح بیش از حد که به چرخه قاعدگی شما مرتبط نیست

فقط شما می‌دانید چه ترشحی برای شما طبیعی است. اگر ترشحات شما در رنگ، قوام یا حجم تغییر می‌کند و چیزی وجود ندارد که این تغییر را توضیح دهد، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

تغییر در رنگ یا ضخامت واژن

تغییرات در قسمت‌های ظاهری واژن یکی از شایع‌ترین علائم سرطان واژن است. به طور معمول، پوست شما قرمزتر یا سفیدتر از آنچه برای شما معمول است خواهد بود. همچنین ممکن است بافت خشن‌تری نسبت به حالت عادی داشته باشد.

یک توده یا زخم باز روی واژن یا اطراف آن

این می‌تواند یک توده منفرد یا گروهی از توده‌های کوچک باشد که شبیه زگیل تناسلی هستند. اگر زخم باز دارید که ظرف چند هفته تا یک ماه بهبود نمی‌یابد، می‌تواند نشانه سرطان واژن باشد.

تغییرات در خال‌های موجود

خال‌ها معمولاً دلیلی برای نگرانی نیستند، اما اگر شکل یا اندازه آنها تغییر کند، می‌تواند نشان دهنده وجود سرطان باشد. موارد زیر را برای تشخیص سرطانی بودن خال دنبال کنید:

• عدم تقارن: یک نیمه با نیمه دیگر مطابقت ندارد

• بی‌نظمی حاشیه: لبه‌ها ناهموار هستند

• رنگ: یکنواخت نیست. می‌تواند شامل سایه‌های مایل به قهوه‌ای، قهوه‌ای یا سیاه یا تکه‌هایی از قرمز، آبی یا سفید باشد

• قطر: پهن‌تر از ۶ میلی‌متر

• در حال تکامل: تغییر در اندازه، شکل یا رنگ

درد لگن هنگام ادرار کردن یا رابطه جنسی

این نشانه، نه تنها مربوط به سرطان واژن بلکه سایر سرطان‌های تناسلی و لگن است. این همچنین نشانه بسیاری از بیماری‌های دیگر است که به اندازه سرطان جدی نیستند، اما همچنان یک علامت جدی است. در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید و یک قرار ملاقات تعیین کنید تا بتواند وضعیت شما را ارزیابی کند.

تشخیص و درمان

ناحیه‌ی تناسلی خود را به طور منظم از نظر ناهنجاری بررسی کنید

آشنایی با این قسمت از بدن بسیار مهم است. از دست‌ها و چشمان خود برای کاوش و بررسی ناحیه‌ی تناسلی خود استفاده کنید. به آرامی قسمت‌های بیرونی واژن را برای توده‌ها یا سایر بی‌نظمی‌ها بررسی کنید. یک آینه دستی می‌تواند به شما کمک کند جزئیات را واضح‌تر ببینید.

• به یاد داشته باشید: هیچ چیز بد یا شرم‌آور در مورد شناخت بدن خود وجود ندارد. بسیاری از علائم شامل چیزی است که برای شما طبیعی نیست، به این معنی که باید بدانید چه چیزی برای شما طبیعی است.

علائم احتمالی را به پزشک مراقبت‌های اولیه یا متخصص زنان خود ذکر کنید

اگر علائمی دارید که به مدت ۲ هفته یا بیشتر ادامه دارد، یک قرار ملاقات بگذارید تا آن را بررسی کنید. علائم خود را با جزئیات شرح دهید، از جمله مدت زمانی که به آن مبتلا بوده‌اید و هر کاری که برای درمان خود انجام داده‌اید.

• پزشک معاینه کامل لگن را انجام می‌دهد و همچنین در مورد سابقه پزشکی شما با شما صحبت می‌کند. این به آنها کمک می‌کند تا خطر ابتلا به سرطان واژن را تعیین کنند.

برای تعیین وجود سرطان، بیوپسی انجام دهید.

بیوپسی شامل این است که پزشک شما یک قطعه کوچک از بافت آسیب دیده را بریده و آن را زیر میکروسکوپ برای علائم سرطان بررسی می‌کند. بیوپسی تنها راه تشخیص سرطان واژن است. همچنین تنها راه برای رد قطعی سرطان است.

• در مورد گزینه‌های درمانی بر اساس نتایج بیوپسی خود بحث کنید.

• اگر بیوپسی شما برای سرطان منفی باشد، احتمالاً همچنان می‌خواهید علائم خود را درمان کنید. پزشک شما با شما همکاری خواهد کرد تا برنامه‌ای را ارائه دهد که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت داشته باشد.

• پزشک شما ممکن است برداشتن هرگونه توده یا رشد را با جراحی توصیه کند، حتی اگر سرطانی نباشد.

• اگر بیوپسی سرطان را نشان دهد، احتمالاً آزمایش‌های دیگری برای تعیین اینکه آیا سرطان به سایر قسمت‌های بدن شما گسترش یافته است یا خیر انجام خواهد داد.

عوامل خطر

سن

اکثر افراد مبتلا به سرطان واژن ۶۵ تا ۷۵ ساله هستند. اما در عین حال، می‌تواند در افراد زیر ۴۰ سال نیز ایجاد شود. سرطان فرج اغلب سال‌ها طول می‌کشد تا ایجاد شود، که بخشی از دلیل آن است که سن یک عامل خطر مهم است.

عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

HPV یک عفونت مقاربتی (STI) است که با سرطان واژن و همچنین سرطان دهانه رحم و سایر سرطان‌های تناسلی مرتبط است. قرار گرفتن در معرض HPV، و همچنین سایر بیماری‌های مقاربتی، می‌تواند خطر ابتلا به سرطان واژن را افزایش دهد.

عفونت HIV

اچ‌آی‌وی سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف می‌کند، که شما را مستعد ابتلا به بسیاری از عفونت‌ها و شرایط دیگر می‌کند. همچنین می‌تواند خطر ابتلا به سرطان واژن را افزایش دهد.

سابقه خانوادگی ملانوم

شایع‌ترین انواع سرطان واژن، سرطان‌های پوست هستند. سابقه خانوادگی سرطان پوست شما را در معرض افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست از جمله سرطان واژن قرار می‌دهد. اگر قبلاً در جای دیگری از بدنتان سرطان پوست داشته‌اید، این خطر حتی بیشتر است.

نئوپلازی داخل اپیتلیال ولوار (VIN)

VIN یک بیماری پیش سرطانی در نظر گرفته می‌شود، اگرچه اکثریت قریب به اتفاق افرادی که با VIN تشخیص داده می‌شوند هرگز به سرطان واژن مبتلا نمی‌شوند. درمان VIN به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان واژن را کاهش می‌دهد.

سایر سرطان‌های دستگاه تناسلی یا شرایط پیش سرطانی

لیکن اسکلروزوس پوستاطراف واژن را نازک و خارش‌دار می‌کند. حدود ۴ درصد از افراد مبتلا به لیکن اسکلروزوس به سرطان فرج مبتلا می‌شوند.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن یا بخار کردن تنباکو می‌تواند خطر ابتلا به سرطان واژن و سایر سرطان‌ها را افزایش دهد. اگر سیگار می‌کشید، برای ترک آن برنامه‌ریزی کنید.

پیشگیری از بیماری

رابطه جنسی را تا اواخر نوجوانی یا بالاتر به تعویق بیندازید

بین داشتن رابطه جنسی زودتر و رابطه جنسی با چندین شریک جنسی و ابتلا به سرطان واژن رابطه‌ی مستقیمی وجود دارد. بخشی از این رابطه ممکن است به دلیل افزایش قرار گرفتن در معرض بیماری‌های مقاربتی باشد. صرف نظر از این، تصمیم به صبر کردن تا سنین بالا برای داشتن رابطه جنسی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان واژن را در آینده کاهش دهد.

هر بار که رابطه جنسی دارید از کاندوم استفاده کنید

قرار گرفتن در معرض بیماری‌های مقاربتی ممکن است خطر ابتلا به سرطان واژن و سایر سرطان‌های دستگاه تناسلی را افزایش دهد. از کاندوم به عنوان مانع برای محافظت از خود در برابر آن خطر استفاده کنید.

• اگر شما و شریک زندگی‌تان می‌خواهید استفاده از کاندوم را با یکدیگر متوقف کنید، ابتدا مطمئن شوید که هر دوی شما برای بیماری‌های مقاربتی آزمایش می‌شوید.

اگر کمتر از ۴۵ سال سن دارید، واکسن HPV را دریافت کنید.

واکسن HPV برای همه افراد از ۱۲ تا ۴۵ سال تایید شده است. اکثر افراد این واکسن را در سنین ۱۲ تا ۱۵ سالگی دریافت می‌کنند، اما اگر آن را فراموش کرده باشید، هنوز هم می‌توانید آن را در سنین بالاتر دریافت کنید.

• نوجوانان و بزرگسالان مسن‌تر ممکن است برای دریافت همان سطح محافظتی که نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ ساله واکسن مصرف می‌کنند به چندین دوز واکسن نیاز داشته باشند.

سالیانه یا طبق توصیه پزشک معاینه لگن داشته باشید.

اگر شما در معرض خطر بالاتری هستید یا اگر یک بیماری پیش سرطانی دارید، ممکن است پزشک بخواهد شما را بیشتر ملاقات کند. صرف نظر از این، اگر علائمی دارید که شما را آزار می‌دهد، در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید. به یاد داشته باشید: اگر زودتر تشخیص داده شود، درمان هر سرطانی آسان‌تر است. هرچه بیشتر منتظر بمانید، درمان بیشتر خواهد بود.

از عوامل خطری که بر آنها کنترل دارید اجتناب کنید

برای برخی از عوامل خطر، مانند افزایش سن، نمی‌توانید کاری انجام دهید. اما شما می‌توانید فعالیت جنسی و سلامت عمومی خود را کنترل کنید. تصمیمات خوبی بگیرید که سلامت و رفاه شما را ارتقا می‌دهد و می‌توانید به محدود کردن خطر ابتلا به سرطان واژن یا سایر سرطان‌ها کمک کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *