چگونه زندگی‌مان را از یکنواختی در بیاوریم؟

روانپزشک

اگر متوجه می‌شوید که اغلب حوصله‌تان سر می‌رود یا نگران هستید که ممکن است دیگران شما را کسل‌کننده بدانند، وقت آن است که روال خود را تغییر دهید.

یادگیری چیزهای جدید و معاشرت، علاوه بر اینکه به طور کلی لذت بخش است، باعث بهبود احساس کلی آسایش و رفاه شما می‌شود. فرصت‌هایی برای تجربه چیزهای جدید و ملاقات با افراد جدید، برای افزودن هیجان به زندگی خود بیابید. خوشبختانه، راه‌های زیادی برای افزودن شور و شوق به زندگی وجود دارد.

ملاقات با افراد جدید

برای یک هدف داوطلب شوید

وقت خود را با انجام یک کار خوب برای دیگران مشغول کنید. این به شما کمک می‌کند تا با داوطلبانی که علایق مشترک شما را دارند ارتباط برقرار کنید. داوطلب شدن برای یک هدف همچنین می‌تواند به شما در یافتن هدف کمک کند و حتی ممکن است باعث شود احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید.

• شما می‌توانید فرصت‌های داوطلبانه محلی را به صورت آنلاین پیدا کنید.

به یک باشگاه محلی بپیوندید

باشگاه‌ها و گروه‌های اجتماعی در بسیاری از جوامع محبوب هستند. یکی را پیدا کنید که به یکی از علایق شما نزدیک باشد تا با افراد همفکر با خودتان ملاقات کنید. معمولاً می‌توانید اطلاعات باشگاه را در مراکز اجتماعی یا به صورت آنلاین پیدا کنید.

• پیوستن به یک باشگاه کتاب یک راه واقعا عالی برای فراهم کردن فرصت‌های اجتماعی و همچنین گنجاندن لذت مطالعه در زندگی شما است.

یک مهمانی برپا کنید

تعامل با افراد جالب شما را مجذوب می‌کند و احتمالاً باعث می‌شود خودتان جذاب‌تر شوید. اگر برایتان سخت است که با افراد جدید ملاقات کنید، مهمانی ترتیب دهید و از دوستانتان بخواهید که با خودشان مهمان بیاورند. این فرصتی را ایجاد می‌کند که شبکه خود را گسترش دهید و دوستان شما در کنار شما خواهند بود تا به شما کمک کنند احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

کاوش در مکان‌های جدید

با دوستان و یا تنهایی سفر کنید

جهان را کاوش کنید تا فرهنگ‌ها و مناظر جدیدی برای تجربه پیدا کنید. سفر کردن فقط یک روش برای پر کردن و گذراندن وقت نیست. گزارش‌ها نشان می‌دهد که افراد بعد از سفر کردن، سالم‌تر و شادتر با دیگران تعامل می‌کنند. با دوستان، خانواده یا یک گروه مسافرتی سفر کنید تا تعامل اجتماعی را در حین سفر افزایش دهید. اگر دیگران نمی‌توانند شما را همراهی کنند، به تنهایی سفر کنید. مسافران تنها ممکن است سفرهای انعکاسی و آرامش‌بخش بیشتری را تجربه کنند.

• بسیاری از مردم به سفر علاقه‌مند هستند، بنابراین بازگو کردن برخی از خاطرات سفر، فرصتی را فراهم می‌کند که به جای گفتگوهای خسته کننده، حرف‌های جذاب برای گفتن داشته باشید.
از جاذبه‌های محلی دیدن کنید

جاذبه‌های شهر و اطراف خود را پیدا کنید و با دوستان و خانواده خود به این مکان‌ها بروید. این کار مقرون به صرفه‌تر از سفر است، اما شما همچنان از کشف مکان‌های جدید لذت خواهید برد. قبل از بازدید از جاذبه‌های محلی به صورت آنلاین تحقیق کنید و از یک دوست دعوت کنید تا با شما آنها را کاوش کند.

• ممکن است از نوشتن نظرات آنلاین درباره همه مکان‌هایی که بازدید می‌کنید لذت ببرید.

• حتی تغییرات ساده نیز می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. مثلاً سعی کنید غروب خورشید را در مکانی زیبا در فضای باز تماشا کنید یا کافه‌ای را امتحان کنید که قبلاً هرگز به آن نرفته‌اید.

به جای رانندگی پیاده روی کنید

ممکن است وقتی بفهمید که چه چیزهایی را در طول رفت و آمد منظم خود از دست می‌دهید، شگفت‌زده شوید. پیاده‌روی فرصتی برای تعامل با محیط خود به روشی جدید فراهم می‌کند. همچنین ممکن است دریابید که گذراندن وقت اضافی در بیرون از خانه، به بهبود خلق و خو و سلامت جسمانی شما کمک می‌کند.

• برای جالب نگه داشتن چیزها در هنگام پیاده‌روی، سعی کنید از چیزهایی که با آنها برخورد می‌کنید عکس بگیرید. این شما را مجبور می‌کند تا سرعت خود را کاهش دهید و زمانی برای تأمل ایجاد کنید.
• اگر خیلی دور از محل کار زندگی می‌کنید و نمی‌توانید پیاده‌روی کنید، سعی کنید مسیری متفاوت از حالت عادی را انتخاب کنید تا اوضاع را تغییر دهید.

به گردش بروید تا خودتان را به چالش بکشید

اگر پیاده‌روی برای شما به اندازه کافی هیجان انگیز نیست، ممکن است گردش همان چیزی باشد که به دنبال آن هستید. گردش چالش فیزیکی و فرصتی برای کشف مکان‌های جدید فراهم می‌کند. می‌توانید نقشه‌ها و اطلاعات مسیرهای محلی را به صورت آنلاین پیدا کنید.

• اگر در گردش تازه کار هستید، با مسیرهای آسان شروع کنید. بهترین کار این است که با پیاده‌روی دشوار شروع نکنید و توانایی خود را تا زمانی که چاشنی آن را تجربه نکنید، دست کم بگیرید.

• با دوستان خود به گردش بروید تا فرصت‌های بیشتری برای معاشرت و ایمن ماندن ایجاد کنید.

تلاش برای چیزهای جدید

به یک کلاس بروید

در یک سرگرمی جدید غرق شوید یا مهارت جدیدی را توسعه دهید. علاوه بر ارائه یک چیز جالب دیگر برای به اشتراک گذاشتن با دیگران، کسانی که مادام العمر در حال یادگیری هستند تمایل دارند که شادتر و سالم‌تر باشند. می‌توانید کلاس‌های محلی و کم هزینه را در مراکز اجتماعی، مراکز خیریه و آنلاین پیدا کنید.

• نمونه‌هایی از کلاس‌های محبوب عبارتند از، زبان‌های خارجی، رقص، و هنر.

ماجراجویانه غذا بخورید

یاد بگیرید که چیز جدیدی بپزید. تهیه و خوردن غذاهای جدید می‌تواند هیجان انگیز باشد و غذا خوردن ماجراجویانه ممکن است با سبک زندگی سالم‌تر مرتبط باشد. اگر اهل آشپزی نیستید، متعهد شوید که همه رستوران‌های منطقه خود را امتحان کنید.

• نگران این نباشید که غذا را دوست نداشته باشید. اگر آن را دوست ندارید، حداقل چیز جدیدی در مورد خودتان یاد گرفته‌اید و یک چیز دیگر برای صحبت کردن دارید.

داوطلب مخاطب باشید

هنگامی که چیز جدیدی یاد می‌گیرید، به طور کامل تجربه را در آغوش بگیرید. وقتی در کلاس‌ها یا نمایش‌ها حضور دارید، وقتی معلمان یا مجری‌ها درخواست می‌کنند، داوطلب شوید. تعامل مستقیم با تظاهر کننده به شما کمک می‌کند تا در لحظه حضور داشته باشید و به طور کامل کار جدید را بپذیرید.

• اگر خجالتی هستید یا اضطراب اجتماعی دارید، ممکن است برای داوطلب شدن در مقابل دیگران راحت نباشید. ممکن است سعی کنید بعد از کلاس بمانید و سؤال بپرسید یا درخواست کمک فردی کنید.

انجام کارهای خلاقانه

کاردستی را شروع کنید

ساخت کاردستی به شما این امکان را می‌دهد که چیز جالبی برای به اشتراک گذاشتن با دیگران ایجاد کنید. این کار هم وقت شما را اشغال می‌کند و هم موضوعات گفتگو را فراهم می‌کند. می‌توانید دستورالعمل‌های دقیق و نمایش‌های ویدئویی برای اکثر صنایع دستی را به صورت آنلاین پیدا کنید.

• ساخت کاردستی علاوه بر جلب علاقه شما و جذاب‌تر کردن شما، ممکن است خلق و خو را نیز بهبود بخشد.

باغبانی کنید

باغبانی راهی سالم برای صرف وقت شماست و به نگهداری از خانه شما کمک می‌کند. علاوه بر ایجاد فرصت‌هایی برای یادگیری گیاهان و تکنیک‌های جدید، از مزایای سلامتی بیشتری بهره‌مند خواهید شد.

• می‌توانید با پرورش سبزیجات و/یا میوه‌هایی که قبلاً امتحان نکرده‌اید، از تجربیات غذایی جالب استفاده کنید.

یک وبلاگ راه‌اندازی کنید

تمام تجربیات جالب خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. شما می‌توانید یک وبلاگ برای شرح ماجراهای خود، به اشتراک گذاری خلاقیت‌های هنری، یا بیان تمام افکار جالب خود ایجاد کنید.

• شما می‌توانید وبلاگ‌ها یا وب سایت‌ها را به صورت آنلاین و به صورت رایگان راه‌اندازی کنید.

 

تغییر عادات خسته کننده

خودگویی منفی را به چالش بکشید

خودگویی، در واقع گفتگوی درونی شما با خودتان است. خودگویی منفی با متقاعد کردن شما به اینکه فقط شکست خواهید خورد، شما را از امتحان کردن چیزهای جدید منصرف می‌کند. اگر به این خودگفتاری منفی گوش دهید، ممکن است متوجه شوید که دچار مشکل شده‌اید و از هر چیز جدید و هیجان انگیز اجتناب می‌کنید. نوعی از تفکر را به چالش بکشید که با وجود داشتن شک و تردید، تصمیم به ماجراجویی بگیرید.

• وقتی متوجه شدید که درگیر خودگویی منفی هستید، از خود بپرسید: «آیا فکر کردن به این موضوع به من کمک می‌کند احساس خوبی داشته باشم یا به اهدافم برسم؟» اگر پاسخ منفی است، به جای آن، گفتگوی درونی خود را مجدداً بر روی مزایای بالقوه انجام کاری جدید متمرکز کنید.

• اجازه ندهید ترس شما را از امتحان چیزهای جدید باز دارد. به عنوان مثال، اگر واقعاً می‌خواهید سفر کنید، اما در مورد آن احساس اضطراب می‌کنید، باید بر این ترس غلبه کنید تا بتوانید رویای خود را دنبال کنید.

از قضاوت شدن نترسید

ترس از قضاوت شدن بسیار قدرتمند است، اما واقعیت این است که شما در هر صورت قضاوت خواهید شد. قضاوت شدن به عنوان فردی که سعی در انجام کاری شگفت انگیز داشته و شکست خورده است، ممکن است بهتر از قضاوت شدن به عنوان فردی باشد که هرگز سعی در انجام کار جالبی نداشته است.

کنترل موقعیت خود را در دست بگیرید

کسالت ممکن است ناشی از احساس عدم کنترل محیط شما باشد. شاید باید در اتاق انتظار یا صف منتظر بمانید. با آماده شدن با حمل پازل یا بازی‌های دستی با خود، کنترل را در دست بگیرید.

• به جای تمرکز بر محیط، خود را در فعالیتی که از آن لذت می‌برید غرق کنید. سعی کنید چند بازی را در تلفن هوشمند خود دانلود کنید یا هر جا که می‌روید یک کتاب با خود حمل کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *