چگونه شعر حفظ کنیم؟

چگونه شعر حفظ کنیم؟

بسیاری از افراد به اجبار امور تحصیلی یا امتحانات شعر حفظ می کنند و بسیاری دیگر به حسب علاقه خود اقدام به حفظ شعر می کنند. اما گروهی در این امر موفق هستند و گروهی نیستند. البته برخی افراد هم برای شرکت در مسابقات مشاعره شعر حفظ می کنند. نکته حائز اهمیت این است که نمی توان توانایی یا ناتوانی افراد در حفظ شعر را به توانایی های ذاتی افراد نسبت داد بلکه این موضوع بیشتر به تکنیک هایی برمی گردد که افراد موفق در این حوزه به کار می برند. در ادامه بحث را در دو حالت پیش می بریم. حالت اول اینکه شما بخواهید یک شعر کامل را حفظ کنید و حالت دوم اینکه بخواهید تک بیت هایی را برای مشاعره حفظ کنید.
حالت اول: حفظ شعر کامل
نکته ای که توصیه می شود به آن توجه کنید این است که اگر شما نسبت به سبک های مختلف شعرسرایی(غزل، قصیده، مثنوی و …) آشنایی داشته باشید، وزن ها را بدانید و بتوانید معانی اشعار را درک کنید امر حفظ شعر برای شما خیلی آسان تر خواهد بود. که این موضوع با مطالعه و خواندن شعرهای بسیار زیاد به دست می آید.
فرض کنید شما می خواهید یک غزل را به صورت کامل حفظ کنید. ما یک روش ساده ولی بسیار مفید و کاربردی را به شما آموزش می دهیم. برای این کار ابتدا بیت اول را چندین بار تکرار و تمرین کنید تا ملکه ذهن شما شود. تأکید می کنیم شما باید نسبت به وزن و معنای شعر تسلط نسبی داشته باشید وگرنه کارتان خیلی سخت می شود. بعد از اینکه بیت اول را خوب یاد گرفتید، حالا به سراغ بیت دوم بروید. اما بیت دوم را به تنهایی تکرار نکنید بلکه بیت اول و دوم را با هم تکرار و مرور کنید. پس از تسلط بر دو بیت اول، به سراغ بیت سوم بروید و سه بیت اول را با هم تکرار و مرور کنید و این کار را تا پایان شعر ادامه دهید. بدین صورت می توانید به راحتی کل شعر را حفظ کنید.
حالت دوم: حفظ تک بیت
معمولا هدف از حفظ تک بیت تسلط و یادگیری برای مشاعره است. برای این کار توصیه می کنیم روز چند دقیقه کتاب های حافظ و سعدی و مولانا و یا شاعر مورد علاقه خود را ورق بزنید. سپس در اوقات بی کاری، با خودتان مشاعره بازی کنید! این روش کمی خنده دار به نظر می رسد ولی روش بسیار موثری برای یادگیری مشاعره است. ابتدا یک بیت را به طور تصادفی در ذهن خود بخوانید، سپس با واج پایانی آن بیت، بیت دیگری پیدا کنید و بخوانید و همینطور این کار را ادامه دهید و بارها تکرار کنید. به شما قول می دهیم با دو ماه تکرار و تمرین این تکنیک یک بازیکن مشاعره حرفه ای خواهید بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *