کشفی عالی بر روی مریخ

مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا توانسته مولکول‌های آلی جدیدی را بر روی مریخ کشف کند که تا کنون بر روی این سیاره شناسایی نشده بودند. این یافته‌ی جدید نشان می‌دهد که شیمی سیاره‌ی سرخ بسیار پیچیده است.

مولکول‌های آلی را می‌توان به حیات ارتباط داد، ولی نمی‌توان آن‌ها را به‌عنوان شواهد حیات محسوب کرد؛ زیرا فرآیندهای دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند باعث شکل‌گیری این نوع مولکول‌ها شوند.

کشف این مولکول‌های آلی جدید را دانشمندان ناسا در مجله‌ی Nature Astronomy گزارش کرده‌اند.

دانشمندان ناسا برای شناسایی این مولکول‌های جدید از ابزار آنالیز نمونه‌ها بر روی مریخ «SMA» نصب شده بر روی کنجکاوی استفاده کرده‌اند و آزمایش‌های شیمیایی را انجام داده‌اند و به این ترتیب توانسته‌اند ترکیبات موجود بر روی مریخ را مطالعه و از آن‌ها نمونه‌برداری کنند. هدف از این ابزار نصب شده بر روی کنجکاوی کشف ترکیبات آلی مانند آمینواسیدها بوده است که بلوک‌های سازنده‌ی حیات محسوب می‌شوند.

در این مطالعه هیچ آمینواسیدی کشف نشده است، ولی آمونیاک و بنزوئیک اسید کشف شده است. بنزوئیک اسید به صورت طبیعی در گیاهان زیادی تولید می‌شود و برای اولین بار در سال ۱۵۵۶ توسط «نوستراداموس» شناسایی شده است. اکنون ما می‌دانیم که این اسید بر روی مریخ نیز وجود دارد.

نمونه‌هایی که دانشمندان در آن‌ها توانسته‌اند مولکول‌های آلی جدید را کشف کنند، در سال ۲۰۱۷ جمع‌آوری شده بودند. ابزار SAM به صورت عادی طوری برنامه‌ریزی شده است که با حفر گودال نمونه‌برداری‌های خود را انجام دهد. این ابزار دارای ۹ ظرف حاوی مواد حلال است که به کمک آن‌ها آزمایش‌های تَر خود را انجام می‌دهد و واقعاً از دقت خوبی برخوردار است. متاسفانه کنجکاوی برای مدت مدیدی است که توانایی حفر گودال را از دست داده و به همین خاطر دانشمندان تصمیم گرفتند نمونه‌برداری خود را از شن‌های مریخ انجام دهند.

نمونه‌های شن برداشته شده از سطح مریخ به مدت میلیون‌ها سال در معرض تشعشعات یونیزه‌کننده بوده‌اند و به همین خاطر دانشمندان انتظار نداشتند در این شن‌ها مولکول‌های آلی زیادی کشف کنند. به همین خاطر کشف مولکول‌های آلی جدید در این نمونه‌ها برای دانشمندان حیرت‌انگیز بوده است.

نتایج این مطالعه برای مریخ‌نوردهای دیگر غیر از مریخ‌نوردهای ناسا نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. آژانس فضایی اروپا و همچنین روسیه قصد دارند در سال آینده مریخ‌نوردهای خود را به سمت سیاره‌ی سرخ پرتاب کنند و هر دوی آن‌ها آنالیزور مولکول‌های آلی را بر روی خود نصب دارند که به کمک آن‌ها آزمایش‌های شیمیایی تَر را بر روی مریخ انجام خواهند داد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *