۱۰ خدای واقعی هندو

ویشنو از برجسته ترین خدایان “هندو” است، بسیاری از طرفداران (به اصطلاح vaishnavas یا Vishnuists) او را به عنوان بالاترین و تنها خدای واقعی میدانند.

همانند بسیاری از خدایان هندو، ویشنو نامهای بسیاری دارد. مشهورترین آنها، ویشنا ساحسراناما،است. به معنای واقعی کلمه  ۱۰۰۰ اسم برای ویشنو وجود دارد. از جمله رایج ترین آنها Narrjjana (سانسکریت नारायण نرایانا) است. نام ویکتوریا نیز به او مربوط است.

ماموریت ویشنو

یکی از نقشهای اصلی ویشنو باید بر اساس اخلاق و دین مطابق با بودا باشد. ویشنو گاهی اوقات نیز به عنوان محافظ بودا نامبرده شده است، برای مثال در نپال حتی ویشا و بودا را برابر دانسته اند.

گفته شده است که ویشنو چندین بار به صورت یک جسم فیزیکی روی زمین ظاهر شده است، که در آن به نام آواتار شناخته شده است.

شخصیتهایی که ویشنو در قالب آنها ظاهر شده:

۱) Matsja – RYBA

ماتسا به عنوان  ترکیبی از انسان و ماهی نمایش داده میشود. ماتسا مانو، اولین مردی بود که مردم را از دوره سیل بزرگ،نجات داد. داستان او شبیه داستان نوح است.

افسانه ها می گوید با توجه به ود دنیای ما نظام مند و پدیده ای است که تخریب و تجدید می شود (وداها قدیمی ترین بخش ادبیات سانسکریت و قدیمی ترین بخش متون هندو هستند) وداها در سیل بزرگ غرق شدند. برای اینکه جهان ما دوباره بازسازی شود، ماتسا مجبور شد آنها را از دریا بیرون بیاورد. به همین دلیل است که ویشنو در اینجا به شکل ماهی است.

ویشنو و تجسم ماهی

۲) Kúrma – ژلوا

ویشنو به شکل یک لاکپشت برای تأمین امنیت کشور شکل گرفت.

این Avatary نیز با یک داستان معروف همراه است. در زمان گذشته، زمانی که خدایان و شیاطین در حال مبارزه بودند، موقعیتی وجود داشت که شیاطین آن را به شدت تحت تأثیر قرار دادند. او به  خدایان گفت که کره زمین را از اقیانوس بسازند.  بنابراین خدایان از بالای کوه ماندار به عنوان یک کره استفاده می کردند. هنگامی که کوه در حال غرق شدن بود، ویشنا به یک لاک پشت تبدیل شد تا کوه را با پوست خود محافظت کند.

۳) Varha – cancan

در این شکل ویشنو الهه مادر زمین را مستقیما نجات داد، که او  شیطان را ربوده و آن را در پایین اقیانوس مخفی کرده است. ویشنو به یک گراز تبدیل شده است، با دین مبارزه می کند تا الهه را نجات دهد و آن را به زمین برگرداند. پس از نجات او به الهه پیوست و یک زندگی را با هم خلق کردند.

۴) Narasimha – LEV

ویشنو اینجا به شکل شیر (مردی با سر شیر)، است .نمادی که از همه کسانی که به کمک او نیاز دارند محافظت می کند. Hiranjakashpu، یکی از شیاطین، برهما بود. . ویشنو در نتیجه به شکل یک مرد با سری شیر مانند درامد  و شیطان را در آستانه خانه اش از بین برد.

۵) وانما – TRPASLÍK

در این تجسم، او از Vinci King Bali (از نسل Hiranjakashipu) بازدید کرد که کنترل کل جهان را به دست گرفت.

۶) Parašráma – BOJOVNÍK

پارسورا  فرزند برهما و دانشجوی شیوا بود. در اینجا او در یک شکل کاملا انسانی تجسم می یابد.. او جاودانه بود و در طول چندین تجسم ویشنوا (از جمله کریشنا و راما) زندگی میکرد. داستان پارهاورا از زمان هایی است که جنگ بین کست کشیش و کست جنگجو تحت کنترل بود. یک پادشاه حریص گاو را می کشد که با آرزوی خود ملاقات می کند. پس از آن پسر پادشاه پرشورا پادشاه را می کشد. پس از آن پادشاه پسر پدر Parasurra، که متعلق به گاو بود، را می کشد. مبارزه طولانی خواهد بود که پاراشورا برنده خواهد شد.

گفته شده است که در شیوی پارسورا جوان به هنرهای رزمی که چندین دهه قبل به طور کامل کنترل کرده بود آموزش داده شد. این هنر رزمی نامیده  kalaripayattu می شود  (ادعا شده اولین هنر رزمی است).

۷) رام – خداوند از انگشتان دست

یکی از معروف ترین تجسم ها این است که شیطان راما، همسرش، سیتا را ربوده و او را بسیار دوست داشت. راما همراه با خدمتکار میمون هانومان، همسرش را برای نجات او ترک کرد. همچنین موفق شده است. رام یکی از خدایان پر طرفدار هندوها است. این تجسم فضایل، مانند وقف، وفاداری، حساسیت، صداقت است.

۸) Kršna – BOŽSKÝ MILENEC

کریشنا همراه با برادرش بالاراما  از مرگ خاصی نجات پیدا کرد. کریشنای کوچک در خانواده روحانی رشد کرد و اغلب به عنوان یک کودک کوچک توصیف می شود. کریشنا در قالب یک مرد زیبایی که توانایی نواختن فلوت را داشت، بزرگ شد و توانست نفس خود را از چوپانان دور کند. در طول زندگی او، کما و کالیا را شکست داد، همانطور که در نبوت گفته شد. او یک جنگنده مشهور و فیلسوف شد.

تجسم کریشنا به عنوان یکی از مهمترین تجربیات محسوب می شود و کریشنا به عنوان یک خدای جداگانه پرستش می شود.

۹) بودا – MUDR بزرگ

بودا در نپال در یک خانواده ثروتمند و تاثیرگذار متولد شد،. یک روز، دیدن وقتی پیرمرد بیماری را دید تصمیم گرفت  تمام اموال خود را ببخشد و در میان فقرا زندگی کند. او می خواست حقیقت و روشنگری را پیدا کند. پس از چند سال  در زیر درخت Bodhi توانست به آن دست یابد.

۱۰) Kalki

این تجسم به عنوان یک سوار بر روی یک اسب سفید با یک شمشیر خونین در دست نشان داده شده است. سوار باید زمانی ظاهر شود که بشریت در تاریکی گم شود و اصول اخلاقی را از دست بدهد (در انتهای Kali Yugy = زمان کنونی ما). آسمان ها از هم جدا شده اند و سوار انسان را نجات می دهد. پس از ظهور او، یک عصر طلایی باز آغاز میشود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *