آیا فریلنسرها از کارمندان سنتی خوشحال تر هستند؟

ما به عصر جدیدی وارد شده ایم که دیگر ساعات کار رسمی ۹ صبح تا ۵ عصر برای همه ثابت نیست و بسیاری با جستجوی مشاغل اینترنتی دنیای تازه ای از اشتغال را به روی خود بازکرده اند.

اما سوال این است آیا این فریلنسرهای اینترنتی خوشحال تر از کارمندان سنتی هستند؟

فریلنسرها در شاخه های متفاوتی مشغول به کار هستند. گرفته از ترجمه، برنامه نویسی، طراحی بنر، طراحی لوگو، تولید محتوا و…
مهم تر از حرفه هایی که امکان دورکاری را برای فریلنسرها ایجاد کرده است، تکنولوژی گسترده ای ست که اجازه میدهد کار از راه دور پیش رفته و فرصت های بیشتری برای کسب درآمد خلق شوند.

یکی از دلایلی که باعث می شود فریلنسرها شادتر از کارمندان سنتی باشند، امکان افزایش درآمد با قبول پروژه های بیشتر و فشرده سازی ساعات کاری ست. چیزی که هرگز برای کارمندان سنتی با حقوق و ساعات کار ثابت امکان پذیر نیست.

یک نظر سنجی در سال ۲۰۱۵ میلادی توسط اتحادیه ی Upwork Freelancers صورت گرفته و نتایجی که از آن بیرون آمده، نشان می دهد که آزادی انتخاب و انعطاف پذیری اغلب فریلنسرها را از کارمندان سنتی شادتر نگه می دارد.

در تحقیق دیگری که توسط موسسه ی MGI (موسسه ی جهانی مک کینزی) صورت گرفت، ۹۷ درصد از نیروهای کار آزاد شادتر از همتایان خود که در پای کار ثابت بودند، شادتر شناخته شدند.

اما پاسخ فریلنسرها در خصوص علت شادتر بودنشان این ها بودند:

– فرصت های توسعه شغلی و پیشرفت
– انعطاف پذیری
– به پایان رساندن چندین تعهد همزمان
– قدرت انتخاب در قبول پروژه ها
– امکان شکوفایی خلاقیت
– داشتن چندین مجرای درآمد

اما کارمندان سنتی در تقابل با این موارد ناچار به ادامه ی مسئولیت فعلی خود تا پایان قرارداد بوده و نمی توانند در زمان بندی و کاری که از آن ها خواسته می شود، اعمال سلیقه ای داشته باشند.

و در مطالعاتی که در میان افراد بیکار انجام شده، بیشتر قریب به اتفاق آن ها، این آرزو را در سر می پروراندند که به یک آزاد کار یا همان فریلنسر تبدیل شوند. عده ای می خواهند کسب و کار شخصی خود را راه بیندازند، اما تقریبا همه علاقه مند هستند که رئیس خود بوده و در زندگی کاری و شخصی انعطاف پذیری را وارد کنند.

احساس ارزشمندی

بزرگترین احساسی که فریلنسرها آن را ابراز داشته و بابت آن افتخار می کردند، احساس ارزشمندی کاری ست که انجام داده و متاسفانه در تقابل با آن بسیاری از کارمندان از یکنواختی کار و حس فرسودگی شکایت دارند.

درآمد متغیر

اما محلی که می توان کارمندان سنتی را پیش دانست، جایی ست که برای فریلنسرها درآمد متغیر می بینیم و شاید گاهی درآمدی نیز در کار نباشد. اما کارمندان سنتی نسبت به دریافت حقوق ماهیانه ی خود تا پایان مدت قرارداد در آرامش خاطر به سر می برند.

فریلنسرها می باید با درآمد متغیر خود کنار آمده و برخی نیز ممکن است گاهی به سختی دستمزد خود را دریافت کند. در حقیقت امنیت شغلی برای فریلنسرها وجود نداشته و این موضوع محلی ست که کارمندان ثابت را همیشه در آرامش بیشتری نگه می دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *