تغییر دادن احساسات گذشته از طریق فعالیت بدنی

گاهی می‌خواهم تنها باشمشما می توانید از طریق انواع فعالیت های سرگرم کننده ی فیزیکی- نظیر حرکت، حرکات موزون و هنرهای رزمی- خاطرات زخم های احساسی گذشته را از بدنتان خارج کنید. فعالیت بدنی، بدن شما را با حرکات کاملا درگیر می کند تا احساساتی را که ممکن است کماکان در بدن نگه داشته اید پاک کند. فعالیت بدنی می تواند منفعل و یا فعال باشد و سرگرمی هایی مانند یوگا و هنرهای رزمی را در برگیرد.

تنظیم حالت اندام و رها سازی سپر دفاعی بدن:

شما می توانید وضعیت احساسی خود را با دگرگون کردن وضعیت بدنتان تغییر دهید ممکن است در نتیجه ی نگه داشتن احساست منفی مانند افسردگی، اضطراب یا خشم، حالت دفاعی یا انعطاف ناپذیری را در بدن خود پرورش داده باشید.

به فیزیولوژی بدن خود در موقعیت های گوناگون توجه کنید مثلا نشستن پشت کامپیوتر، پذیرش نظر رئیس، مورد انتقاد قرار گرفتن از طرف همسر یا والدین، یا رفتن به خانه پس از کار. علامت های حالت دفاعی یا انعطاف ناپذیر بدن شامل موارد زیر می شوند:

 • نگاه کردن به زمین به جای نگاه کردن به روبه رو
 • سستی شانه ها
 • انداختن دست ها و احتمالا پاها روی هم
 • سفت کردن مفاصل فک، شانه ها، دست ها و پشت
 • تکان دادن سر و گردن با حرکاتی محکم و کوتاه
 • خمیده کردن بدن و پیچ و تاب دادن آن به جای نگه داشتن آن در وضع متعادل و صاف

خوشبختانه می توان بدن را مجددا آموزش داد تا آرام شده و اضطراب و درد را رها کند. فقط با صاف تر ایستادن به گونه ای که شانه ها عقب تر و سر صاف تر باشد می توان کاری کرد تا از نظر فیزیکی و احساسی احساس قدرت بیشتری کنید. در آینه نگاهی به خودتان بیندازید تا تفاوت ها را دریابید و خود را هنگامی که عمدا وضعیت دفاعی و سپس وضعیتی مطمئن، آزاد و قوی به خود می گیرید مشاهده کنید. چنانچه در اثر تنش گذشته، ترس، افسردگی یا خشم به نوع ایستادن تان عادت کرده باشید شاید لازم باشد وضعیت دوم را بارها تمرین کنید.

تسکین بدن و ذهن از طریق حرکت:

ورزش های فیزیکی متمرکز مانند تکنیک الکساندر، پیلاتس، تای چی و یوگا ثبات درونی شما را بهبود می بخشند. این ثبات به ارتباط ماهیچه های بین دیواره های شکمی، دیافراگم، لگن خاصره و قسمت پایینی پشت مربوط است. ثبات درونی موجب آزادی حرکت، تعادل و هماهنگی می گردد. این ورزش های خاص به رهاسازی احساسات مربوط هستند چرا که حرکاتی را در خود دارند که اضطراب را کاهش می دهد و نیازمند کنترل هماهنگ ذهن و بدن است. این ورزش ها هم چنین شما را قادر می سازند تا افکار و احسسات منفی را در طول فعالیت از خود دور نگه دارید. در مدت ورزش فیزیکی هدف دار می توانید توجه تان را معطوف خود حرکت کنید و در این تجربه کاملا حضور داشته باشید. این تمرکز، زمینه ای برای رهاسازی احساسات دشوار فراهم می کند.

روحیه گرفتن از طریق حرکات موزون:

حرکات موزون در تمامی دنیا به عنوان شکلی از ابراز احساسات به طور رسمی یا غیر رسمی انجام می شود. بعضی از گونه های حرکات موزون پر انرژی هستند و همانند سطوح ورزش ایروبیک می باشند:

 • حرکات موزون امریکای جنوبی
 • برخی از حرکات موزون باله، مانند گام های تند و فاکس ترات
 • حرکات موزون اسکاتلندی و حرکات موزون محلی
 • حرکات موزون پنچه و پاشنه
 • حرکات موزون سوینگ و پر انرژی
 • حرکات موزون آزادانه بسته به انتخاب شما حتی اگر قدم های صحیح را نمی دانید باز هم می توانید به انجام حرکات موزون بپردازید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *