ضرر و زیان مصرف بیش از اندازه سبزی و میوه

سبزیجات بهاری

زیاده روی در مصرف هر نوع غذا و مواد غذایی حتی آن دسته از املاح و ویتامین های ضروری می تواند مشکلاتی را بوجود آورد. یک شخص سالم بالغ روزی حدود ۳۰ گرم فیبر و سلولز احتیاج دارد که از طریق رژیم غذایی و مصرف سبزی و میوه و غلات و حبوبات تامین می گردد.

حال اگر این مقدار بشدت افزایش یابد در جذب املاح معدنی رژیم غذایی لطمه ای وارد می شود. بعضی از فیبرهای غیر محلول مانند فیبر آرد گندم اگر بیش از حد مصرف شود بیشتر در جذب املاح در مقایسه با فیبر حبوبات و میوه ها که محلول در آب یا Soluble هستند دخالت خواهد داشت.

در ضمن دو ماده ای به نام Phytate , Oxalate که در سبوس غلات و حبوبات هستند اگر زیاد مصرف شوند در جذب آهن و کلسیم و برخی دیگر از املاح در روده تاثیر گذاشته و در درازمدت باعث بروز عوارضی مانند کم خونی و پوکی استخوان می گردند.

توصیه می شود که شخص نباید در رژیم غذایی روزانه فقط از یک نوع فیبر تغذیه کند بلکه رژیم غذایی شخص باید از نظر سبزی و میوه و غلات و حبوبات متنوع باشد تا مشکلی را بوجود نیاورد.

در ضمن باید از مصرف فیبرهای مصنوعی بصورت پودر و کپسول و غیره برای حل مشکل یبوست و غیره دوری کرد چون اگر به مقدار زیاد و مرتب خورده شود باعث جلوگیری جذب بعضی از املاح معدنی خواهد شد و دردسرهای را بوجود خواهد آورد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *