کشف دایناسوری با دندان‌های عجیب

 «ماجونگاساروس» یک دایناسور گوشتخوار است که حدود ۷۰ میلیون سال پیش در دوره‌ی کرتاسه در ماداگاسکار کنونی می‌زیسته است. بر اساس تحقیقات جدید، رشد دندان‌های این دایناسور بین ۲ تا ۱۳ برابر بیشتر از دیگر دایناسورهای شکارچی بوده است. دکتر «مایکل دیمیک» از دانشگاه‌های آدلفی و استونی بروک، می‌گوید: «من امیدوار هستم که این تحقیقات باعث شود که بقیه‌ی دانشمندان به مطالعه‌ی دیگر گونه‌های دایناسور بپردازند. این کار باعث می‌شود درک ما از نحوه‌ی تکامل دایناسورها بیشتر شود.»
در این مطالعه دکتر دیمیک و همکارانش نرخ شکل‌گیری و جایگزینی دندان‌های جدید در سه دایناسور ماجونگاساروس، «آلوساروس» و «سراتوساروس» را تخمین زده‌اند. آن‌ها از فسیل‌های دندان‌های این دایناسورها برای بررسی خطوط رشد میکروسکوپی دندان‌ها استفاده کرده‌اند. این خطوط رشد مانند حلقه‌های موجود در تنه‌ی درختان است، ولی برعکس درختان که هر سال یک حلقه تشکیل می‌دهند در این دایناسورها خطوط به صورت روزانه شکل می‌گیرند.
دانشمندان دریافتند که نرخ رشد و جابه‌جایی دندان‌ها در هر سه دایناسور مورد مطالعه بالا است. برای آلوساروس و سراتوساروس این نرخ ۱۰۰ روزه است، ولی برای ماجونگاساروس نرخ به‌دست آمده ۵۶ روزه بوده است.
دکتر دیمیک می‌گوید: «ماجونگاساروس تقریباً هر دو ماه یک بار دندان خود را عوض می‌کرده است. این موضوع به این معنی است که آن‌ها هر دو ماه دندان خود را از دست می‌داده‌اند. شاید دلیل این اتفاق استفاده‌ی زیاد از دندان‌ها برای گاز گرفتن استخوان شکار بوده باشد. شواهد دیگری نیز در این زمینه وجود دارد و نشان می‌دهد که در استخوان‌های فک، دندان‌ها با اندازه‌ها و فواصل مختلفی وجود دارند. برخی از حیوانات امروزی مانند جوندگان نیز از گاز گرفتن استخوان بهره می‌برند که شاید دلیل آن به‌دست آوردن مواد مغزی در استخوان شکار باشد. این کار نیازمند داشتن دندان‌های فوق‌العاده قوی است در صورتی که ماجونگاساروس از دندان‌هایی قوی برخوردار نبوده است و ما باید در آینده به دنبال این باشیم که چرا با این دندان‌های ضعیف نرخ رشد و جایگزینی دندان‌های دایناسورهای مورد مطالعه بالا بوده است. نرخ بالای رشد دندان ماجونگاساروس آن‌را در دسته‌ی کوسه‌ها و دایناسورهای عظیم‌الجثه‌ی گیاهخوار قرار می‌دهد.»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *