رها کردن منتقد درونی

درمان ترس و اضطراب

احتمالا بزرگ ترین عامل محدود کننده ی خلاقیت و در نتیجه توانایی شما در حرکت به پیش، صدای منتقد درونی تان است. همه ی انسان ها این صدای درونی را دارند. احتمالا شما صدای منتقد درونی تان را هنگام رشد و طبق روشی که والدین، معلمین، مظاهر قدرت و رؤسا شما را در امور گوناگون مورد انتقاد قرار داده اند پرورش داده اید. اگر می خواهید مجددا لذت خلاقیت و بازی را کشف کنید باید منتقد درونی خود را بشناسید و کنترل آن را به دست گیرید.

تفکر تحلیلی و انتقادی می تواند مفید باشد و به شما کم ککند معادلات ریاضی را حل کنید یا زاویه ی مناسب هنگام ساخت یک دیوار را به دست آورید. جنبه های خاصی از زندگی حالت بی طرفانه و راه حل درست دارند اما می توان گفت که بخش عمده ی زندگی، شخصی است و راه حل های ممکن بسیاری را در بر می گیرد.

پرورش هنرمند درونی

بهبود احساسی می تواند از طریق ابراز خلاق نظیر نقاشی، طراحی، موسیقی، سرودن شعر و نوشتن خاطرات روزانه روی دهد. بازده این فعالیت های خلاق می تواند بینشی در مورد وضع احساسی تان به شما بدهد. هنر و موسیقی درمانی از خلاقیت برای تفسیر و رفع مشکلات احساسی استفاده می کنند. در طول فرایند نقاشی یا سرودن شعر ممکن است نمادها و استعاره هایی را کشف کنید که به شما کمک می کند آشفتگی های احساسی را درک، رفع و رها کنید.

با پرسش های زیر با هنرمند درونی خود ارتباط برقرار کنید:

همیشه دوست داشتم چه کاری را انجام دهم؟ شاید همیشه می خواستید یک کتاب بنویسید یا گیتار یا طبل بنوازید.
در سنین رشد از چه فعالیت های خلاقانه ای لذت می بردم؟ شاید از سفالگری، مجسمه سازی، نجاری، کاشی سازی یا شیشه گری لذت می بردید.

به روش های زیر با هنرمند درونی خود ارتباط برقرار کنید:

کاغذ، رنگ و مداد بخرید یا قرض بگیرید و در ماه چند بار به مدت یک یا دو ساعت زمانی را معین کنید که کسی مزاحمتان نشود.
درباره ی تصویر کلی که می خواهید بکشید تصمیم بگیرید.
البته شما می توانید هر چه را که دوست دارید طراحی کنید و بکشید اما داشتن یک طرح کلی در ذهن می تواند مفید باشد.

پیش از شروع نقاشی یا طراحی، بدن و ذهنتان را کاملا آرام کنید.
افکارتان را آرام و نگرانی ها و دلواپسی هایتان را ساکت کنید. هر ترسی را که ممکن است از این تمرین داشته باشید خاموش کنید.

شانه ها و گردنتان را آرام کنید انعطاف پذیری بدن از جمله پاها، زانوها، ران ها، بازوها، مچ ها و دستهایتان را احساس کنید. سه بار نفس بکشید و با شماره ی چهار هوا را به درون ببرید و با شماره شش آن را خارج کنید. به خود اجازه دهید هنگام آخرین بازدم آه بکشید.

نقاشی یا طراحی کنید.
به هر شکلی که پیش می آید خود را ابراز کنید. قرار نیست یک شاهکار هنری خلق کنید بلکه باید خود را به شیوه ی خاص خودتان ابراز کنید که شخصیت شما را منعکس می کند.

به مدت حداقل سی دقیقه بدون مزاحمت کسی به نقاشی یا طراحی ادامه دهید.
به خودتان اعتماد کنید که کار را زمانی که آماده هستید تمام می کنید. برای استراحت، قدم زدن یا نوشیدن وقت بگذارید. سپس در صورتی که دوست داشتید به نقاشی ادامه دهید.

هنگامی که کارتان تمام شد خود را نوازش کنید و توجه کنید که چه احساسی دارید.
زندگی کردن با احساسات بهبود یافته

تنظیم بدن و ذهن

بدن و ذهن ارتباط پیچیده ای با هم دارند آنچه در یکی اتفاق می افتد می تواند پیامدهای چشمگیر و تاثیرگذاری بر دیگری داشته باشد. زمانی که سعی می کنید سلامتی یک قسمت را افزایش دهید بدن و ذهن هر دو بهره مند می شوند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud