استاندارد ایزو چطور به وجود می آید؟

گواهینامه ایزو 9001

شاید بدون اطلاع از راهنمای ایزو، در خصوص شکل گیری استانداردهای گوناگون ایزو متصور باشید که ایزو جهانی به صورت منفعل به تولید و تدوین استانداردهای گوناگون می پردازد.

در حالی که واقعیت کاملا وارونه می باشد. در حقیقت این صنایع و بازار هدف هستند که با حرکت خود خواستار تدوین و شکل گیری گواهینامه ی ایزو در زمینه های مختلف می شوند.

در صنایع مختلف انتظار مصرف کنندگان و دامنه ی رقابتی، به یک موج عمومی برای شکل گیری استانداردی در آن حوزه ی خاص تبدیل شده و در نتیجه ی آن هیاتی از کارشناسان جهانی برای ایجاد پیش نویس گواهینامه ی ایزو اقدام می کنند.

این پیش نویس بر اساس چندین سال تحقیق و تفحص ایجاد شده و پس از شکل گیری اولیه، وارد فاز بحث و چالش های بعدی خواهد شد.
پیش نویس اولیه ی استاندارد ایزو مورد آزمون های مختلف قرار گرفته و از تمامی وجوه بررسی خواهد شد.

پس از آن نیز این پیش نویس در یک کمیته ی نظارتی و بزرگ تر مورد بحث قرار می گیرد. در صورتی که پیش نویس استاندارد ایزو مورد موافقت قرار گرفته و به اجماع کمیته برسد، مراحل بعدی را برای تبدیل شدن به گواهینامه ی ایزو طی کرده و در نهایت با گذراندن آخرین مرحله به تصویب ایزو رسیده و در فهرست گواهینامه های رسمی جای می گیرد.

از آن پس سازمان های مرتبط با این استاندارد یک به یک برای دریافت آن اقدام کرده و الزاماتی که در شکل گیری این گواهینامه مورد لحاظ قرار گرفته اند به عنوان فاکتورهای ممیزی نقش خود را در محک زنی بازار رقابتی آغاز خواهند کرد.

سازمان هایی که واجد شرایط دریافت گواهینامه ی ایزو مزبور باشند، و یا خود را با الزامات آن وفق دهند، پس از ممیزی نهایی نائل به دریافت گواهینامه ی ایزو می شوند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *