چگونه افکت بارش برف به عکس ها بدهیم؟

همان طور که می دانید عکس های در حال بارش برف، عکس هایی بسیار زیبا هستند که می تواند هر بیننده ای را به خود خیره کند. لازم به ذکر است که عکس گرفتن زمانی که برف در حال باریدن است، کار سختی است. سرمای هوا آزار دهنده است و ممکن است تجهیزات عکاسی خیس شوند و خراب شوند. فتوشاپ می تواند کمک بزرگی برای گرفتن عکس های در حال بارش برف باشد. بنابراین با کمک فتوشاپ می توانید به راحتی عکس در حال بارش برف تهیه کنید. در ادامه ی این مطلب قصد داریم به شما آموزش دهیم چگونه افکت بارش برف به عکس های خود بدهید. با ما همراه باشید.

نحوه ی افکت بارش برف

مرحله ی اول: تصویر مورد نظر را برگزینید

بهتر است بدانید که اضافه کردن افکت بارش برف به عکسی که ساحل آفتابی دارد و نور خورشید همه جا را روشن کرده است، به هیچ عنوان طبیعی جلوه نمی کند. به همین ترتیب عکسی را انتخاب کنید که وجود برف با منظره ی اطراف هماهنگ باشد. به طور مثال عکس هایی که در روز برفی گرفته شده باشد می تواند انتخاب خوبی باشد. عکس هایی که در آن رنگ های تیره و سرد باشد باریدن برف قابل باور تر است.

مرحله ی دوم: مقدمات اولیه

پس از انتخاب عکس مورد نظر آن را در فتوشاپ باز کنید. به طور مثال از برنامه فتوشاپ CC۱۸ استفاده کنید. لازم به ذکر است که از نرم افزار دیگری نظیر GIMP نیز می توانید استفاده نمایید تا آموزش های این مطلب به کار گرفته شود.
وارد تب Layer > New Layer شوید، یا اینکه از میانبر Ctrl+Shift+N روی کیبورد در ویندوز (و Command+Shift+N در مک) برای ساخت یک لایه جدید استفاده نمایید. لایه ی snow را تایپ کنید و کلیک کنید.
در قدم بعدی وارد Edit > Fill شوید و پس از آن، قسمت contents را به black تغییر دهید. سپس Blending Mode را به نرمال، و Opacity را به ۱۰۰ درصد تغییر داده و در نهایت روی OK کلیک کنید. پس از آن لایه ای تماما مشکی خواهید دید. جالب است بدانید که از این تصویر قرار است افکت بارش برف در فتوشاپ بسازید.

مرحله ی سوم: اضافه کردن نویز

این مراحل را طی کنید: Filter > Noise > Add Noise . میزان را روی ۲۰۰ درصد تنظیم کنید. پس از آن نوع distribution را روی Gaussian قرار دهید و مطمئن شوید که monochromatic تیک بخورد. در آخر کلیک کنید. سپس به Filter > Blur > Gaussian Blur بروید. حال می بایست radius را بین ۲ تا ۷ فیکس کنید. هر قدر که این عدد کم تر باشد، دانه های برف کوچک تر می شوند.

مرحله ی چهارم: ساخته دانه های برفی

در این مرحله می بایست وارد Image > Adjustments > Threshold شوید. تنظیم Threshold می‌تواند تمام پیکسل‌های بالاتر از یک مقدار مشخص را به رنگ سفید و پایین‌تر از آن را به رنگ سیاه درآورد. فلش موجود روی نمودار را به سمت راست بکشید تا دانه های برف خود را روی صفحه نشان دهد. زمانی که مقدار را روی ۱۲۴ تنظیم کنید، دانه ها برف خود را نشان می دهند. در حوالی این رقم می شما نیز می توانید دانه های برف را ببینید. در قدم بعدی وارد پنل layers شوید و لایه ی snow را برگزینید. این لایه را به screen تغییر دهید. این عمل موجب می شود، سیاهی های صفحه از بین برود و تنها دانه های برف باقی بمانند.

مرحله ی پنجم: افکت وزش باد را به دانه های برف اضافه نمایید

چیزی که در این لحظه می بینید، دانه های برف است که روی تصویر نشسته اند ولی در عمق عکس نیستند. اگر مقداری وزش باد به دانه های برفتان اضافه کنید، طبیعی تر جلوه می کند. برای انجام این کار به Filter > Blur > Motion Blur وارد شوید.
تنظیمات motion blur را در دست بگیرید تا به نتیجه ی دلخواه برسید. با تغییر دادن مقدار angle و distance می توانید نتیجه ی ایده آل و طبیعی بگیرید. به طور مثال زاویه -۵۱ و میزان ۱۳ پیکسل رقم خوبی است. در قدم بعدی به Layer > Layer Mask > Reveal All بروید و آیکن layer mask را برگزینید تا به لایه ی snow ماسکی سفید رنگ اضافه کنید.
ابزار brush را بردارید و (با کلید میان‌بر B) و سپس D را بزنید که رنگ‌های فتوشاپ، به رنگ‌های پیش‌فرض که سیاه و سفید هستند تغییر داده شود. سپس X را بزنید تا سیاه به عنوان رنگ منظره جلوی عکس انتخاب شود. وارد brush tools شوید و گزینه ی soft round را برگزینید. این سایز را عددی بزرگ انتخاب کنید، به طور مثال ۶۰۰ عدد خوبی است. در آخر Opacity را روی ۱۰۰ و Flow را روی ۲۰ قرار دهید. با انجام این عملیات دانه های برف به صورت مایل رو به بارش هستند.
می توانید ابزار brush را بردارید و به وسیله ی آن نقاطی را که می خواهید دانه ها برف کم تری داشته باشد را کلیک کنید.

مرحله ی ششم: به دانه های برفتان اضافه کنید

اگر مایل باشید می توانید دانه های برف بیشتری به عکستان اضافه نمایید. با ایجاد لایه های جدید می توانید و مراحل گفته شده را از اول تکرار کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *