معرفی استانداردهای معتبر جهانی

گواهینامه ایزو 9001احتمالا بارها در تبیلغات کالاهای مختلف شنیده اید که این محصول موفق به دریافت گواهینامه ایزو شده است. بدون شک محصولاتی که استاندارد هستند بسیار باز ارزشتر از نوع غیر استاندارد می باشند. استانداردها تنها مربوط به کالا نمی شوند، بلکه بسیاری از خدمات را نیز شامل می شوند.

باید قبول کرد هر کالا و یا هر نوع خدماتی باید در یک چارچوب مشخص ارایه شود و این چارچوب ها را می توان با استاندارد تعریف کرد. در دنیای امروزی تقریباً تمامی کشورها برای خود یک استاندارد ملی دارند.

استاندارد باعث می شود که ما با خیال راحت، کالا و خدمات مورد نیاز خود را انتخاب کنیم و بدانیم که انتخاب ما مشکلی برای ما ایجاد نمیکند. اگر استاندارد نباشد، زندگی بسیار پر خطر و حادثه آفرین خواهد شد.

اجرای استانداردهای معتبر منجمله استانداردهای ملی ایران به نفع تمام مردم و اقتصاد کشور است و باعث افزایش صادرات و فروش داخلی و تأمین ایمنی و بهداشت مصرف کنندگان و صرفه جوئی در وقت و هزینه ها و در نتیجه موجب افزایش درآمد ملی و رفاه عمومی و کاهش قیمت ها می شود.

استانداردهای معتبر بسیاری در دنیا وجود دارند که همگی هدفشان نظارت بر کیفیت خدماتو تولیدات است. در ادامه برخی از استاندارها را معرفی خواهیم کرد و از استاندارد ملی ایران شروع می کنیم.

موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران (isiri)

استاندارد ایران با تصویب قانون اوزان و مقیاسها در سال ۱۳۰۴ خورشیدی مطرح شد. بعدها و در سال ۱۳۳۲ به واسطه ضرورت تعیین ویژگی ها و نظارت بر کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی، ایجاد یک تشکیلاتی رسمی مورد توجه قرار گرفت و هسته اولیه تشکیلات سازمانی موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در اداره کل تجارت وقت شکل گرفت.

در سال ۱۳۳۹ با تصویب قانون تاسیس موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی، موسسه کار خود را در چارچوب هدف ها و مسئولیت های تعیین شده آغاز کرد. موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در سال ۱۹۶۰ به عضویت سازمان بین المللی ISO (International Organization for Standardization) درآمد.

استاندارد اروپا (CE)

این استاندارد که با عبارت مخفف CE نشان داده می شود، به منظور استانداردسازی اجباری در بسیاری از محصولات تجاری و صنعتی که در منطقه استاندارد اروپا اقتصادی اروپا تولید یا به فروش می رسند، ارایه شده است. این حروف اختصار کلمات فرانسوی Communauté Européenne است.
محصولاتی که واجد دریافت علامت CE می شوند، باید از نظر سلامت، امنیت و مضرنبودن برای جسم انسان و طبیعت مورد بررسی قرار گیرند و اگر واجد این شرایط باشند قادر به دریافت این نشانه خواهند بود.

به طور کلی و به عبارت ساده تر نشان CE گویای مطابقت محصول با مقررات جامعه اروپا درخصوص ایمنی، سلامت و حفاظت مصرف کننده و محیط زیست است. هدف اصلی استاندارد، مطابقت محصول با الزامات اساسی مقررات جامعه اروپاست و اجازه می دهد که محصولات به طور آزاد در بازار اتحادیه اروپا عرضه شوند.

استاندارد آمریکا (ANSI)

مؤسسه ملی استاندارد یا ANSI – American NationalStandards Institute یک موسسه خصوصی غیرانتفاعی است که بر نحوه استانداردهایی که برای محصولات، خدمات، روندها، سیستم ها و کار کارمندان صادر می شود، نظارت می کند. یکی دیگر از کارهای این موسسه این است که استانداردهای آمریکا را با استانداردهای بین المللی تطبیق می دهد تا از آن ها به صورت جهانی و در سطحی وسیع تر نیز بتوان استفاده کرد.

کار اصلی این موسسه این است که اعتبار استانداردهای تولید شده به وسیله نمایندگان موسسات استانداردسازی، آژانس های دولتی، گروه های مصرف کننده، شرکت ها و… را تایید می کند. این استانداردها تضمین می کنند که محصولات دارای عملکرد و ویژگی های یکسانی هستند تا مصرف کنندگان از محصولاتی با همان مشخصات استفاده کنند و به همان صورت آزمایش شوند. دفتر مرکزی این موسسه در واشنگتن و دفتر عملیاتی آن در نیویورک است.

ایزو (ISO)

ایزو مخفف سازمان بین المللی استاندارد (International Standard Organization) است.
موسسه بین المللی استانداردسازی (ایزو) یک فدراسیون استاندارد ایزو بین المللی متشکل از نهادهای ملی استاندارد است. تعداد این نهادها بیش از ۱۴۰ تاست که هر یک از آن ها متعلق به یک کشور هستند. ایزو یک سازمان غیردولتی (NGO) است که در سال۱۹۴۷ میلادی تاسیس شد. وظیفه ایزو ارتقای توسعه استانداردسازی و فعالیت های مربوط به آن در دنیاست.

تمامی این امور برای ایجاد تسهیلات در زمینه صادرات و واردات کالاها، فن آوری ها و خدمات است. مجموع فعالیت های ایزو قراردادهای بین المللی است که به عنوان استانداردهای بین المللی انتشار پیدا می کند. جالب است بدانید سیستم های مدیریتی ایزو از طریق بیش از ۴۳۰ هزار سازمان در ۱۵۸ کشور به اجرا درمی آید. حدود ۳۰۰ استاندارد ایزو به صورت عمومی در دسترس هستند. به عنوان مثال استانداردایزو ۱۴۰۰۱ استانداردی مربوط به مدیریت محیطی است.

استاندارد DIN آلمان

مؤسسه استاندارد آلمان (به آلمانی: Deutsches Institut für Normung) به اختصار دی آی اِن (در فارسی محاوره دین)، نام یک سازمان ملی آلمانی استاندارد DIN است که در راستای استانداردسازی فعالیت دارد و عضو سازمان بین المللی استانداردسازی از طرف آن کشور است.

این موسسه استاندارد قدیمی از سال ۱۹۱۷ آغاز به کار کرده است و استانداردهای آن امروزه در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و با بیش از ۳۰۰۰۰ عنوان استاندارد تقریباً تمامی جوانب تکنولوژی را در بر می گیرد.

استاندارد DIN آلمان جزو استانداردهای سخت گیرانه در دنیا می باشد که اکثر تولید کنندگان بزرگ دنیا از این استاندارد برای تولید محصولات خود استفاده می نمایند.

استاندارد TUV

یکی از معتبرترین استانداردهای دنیا متعلق به سازمانی است در آلمان که روی سلامتی کالاهای صنعتی ارایه شده از جانب شرکت های مختلف نظارت دارد تا استانداردهای ارایه شده برای سلامت انسان و محیط زیست را تامین کنند.

این سازمان به عنوان یک مشاور مستقل بر سلامت کارکرد کالاها یا محصولاتی مانند محصولات کشاورزی، دودزایی وسایل نقلیه، استاندارد ساخت موتور خودروهای سنگین و سبک و تاسیسات انرژی را نظارت دارد.

بسیاری از زیرشاخه های دارنده TÜV می توانند به عنوان سازمان دهندگان و هم چنین گسترش دهندگان مقوله انرژی و مفاهیم وابسته به آن عمل کنند و راه حل هایی برای مشکلات زیست محیطی ارایه دهند. آن ها باید خود از قوانینی که بر مبنای TÜV به آن ها اهدا می شود، تبعیت کنند و در راستای سلامت انسان و محیط گام بردارند. شایان ذکر است که استاندارد TÜV قابلیت انطباق با انواع ایزوها را دارد.

استاندارد حلال

این استاندارد مختص کشورهای اسلامی و مسلمانان جهان است. از نام این استاندارد مشخص است که بیشترین کاربرد آن برای مواد غذایی استاندارد حلال است و نشان می دهد که مسلمانان می توانند ماده غذایی را که از چنین استانداردی برخودار است، مصرف کنند. در سال ۲۰۰۴ استاندارد غذای حلال تدوین و در سال ۲۰۰۶ بنگاه توسعه صنعت حلال (HDC) برای هماهنگی و یکپارچه شدن توسعه صنعت حلال مالزی تأسیس شد.

البته در کشورهای اسلامی به دلیل آن که اکثریت جمعیت را مسلمانان تشکیل می دهند، طبیعی است که این محصولات غذایی بر طبق شریعت اسلامی حلال باشند، اما برای بسیاری از مسلمانان ساکن کشورهای غیرمسلمان داشتن چنین استانداردی بر روی موادغذایی لازم است.

باید به این نکته مهم توجه داشت که بر اساس چارچوب های وضع شده غذای حلال نه تنها باید از هرگونه ترکیب حرام بلکه از هر ناپاکی عاری باشد. در نتیجه این موضوع می تواند فراتر از خط تولید بلکه تا مرحله بسته بندی و انبار و… هم پیش برود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *