نکات روانشناسی مرتبط با سلامت کلیه

داشتن روحیه ای شاد و افکار مثبت بر سلامت کلیه ها تاثیر بسیار زیادی می گذارد . افرادی که در اکثر مواقع شاد هستند نسبت به افرادی که همیشه استرس دارند ، کمتر به بیماری هایی نظیر : دیابت ، فشار خون و نارسایی کلیه مبتلا می شوند و از توانایی ذهنی بهتری برخوردار می باشند .

یک متخصص ارولوژی گفت: شادی و روحیه مثبت می تواند علاوه بر تاثیر روی سلامت روان، بر سلامت جسم از جمله کلیه ها نیز تاثیرگذار باشد.

 شادی و نشاط بر روی عملکرد زندگی افراد و سلامت جسمی آنان تاثیر بسزایی دارد و اشخاصی که روحیه شادتری دارند از توانایی و عملکرد ذهنی بالاتری برخوردار هستند.

 طبق بررسی های انجام گرفته هسته آمیگدال مغزی در افراد شاد آرامتر است، همچنین استرس و اضطراب در بروز بیماری های جسمی گوناگون مانند دیابت، سرطان و فشارخون نقش زیادی دارد.

این متخصص ارولوژی با بیان اینکه فشارخون و دیابت از علل مرگ خاموش کلیه محسوب می شوند، عنوان کرد: بیماری فشار خون می تواند به مرور زمان سبب آسیب رساندن به کلیه و نارسایی آن شود که در برخی مواقع به دیالیز منجر می شود.

وی افزود: طبق مطالعه صورت گرفته بر روی ۲۱ هزار پرستار در یکی از ایالت های آمریکا، احتمال ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان و دیابت در افرادی که از شغلشان راضی بودند نسبت به افرادی که رضایت شغلی نداشتند بسیار کم بود.

 افراد با روحیه شاد حدود ۱۰ درصد نسبت به اشخاص غمگین و افسرده از طول عمر بیشتری برخوردار هستند، طبق تحقیقات صورت گرفته افراد شاد سیستم ایمنی قوی تری نسبت به اشخاص ناراحت دارند.

وی یاد آور شد: در مطالعه ای در سال ۲۰۱۵ افرادی که از موفقیت و شادی بیشتری در زندگی برخوردار هستند، احتمال شکست درمان در آنها در اعمالی مانند پیوند کلیه و دیالیز کاهش پیدا می کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *