بیماری زایی موقعیت غیر عادی معده و روده

علایم گوارشی

چرخش لوله معده و اثنی عشر مستقل از چرخش لوله روده انجام می گیرد. این چرخش ممکن است در جهت مشترک یا متضاد اتفاق افتد. حتی تکامل وضع هر یک از قسمتهای روده نیز مستقلا به وقوع می پیوندد به طوری که ممکن است چرخش اثنی عشر مستقل از چرخش معده انجام گیرد.

سه ساز و کار در به وجود آمدن حالت غیر عادی در چرخش لوله معده و روده نقش دارند ولی در موارد انفرادی اغلب هر سه مکانیسم در کنار یکدیگر آشکار می شوند که عبارتند از:

۱- اختلال در چرخش جنینی روده

۲- اختلال رشد در خود هر یک از قسمتها مثلا کمبود در رشد قولون بالا رونده که نتیجه اش بالا ماندن روده کور است و یا مارپیچ غیر عادی در ناحیه کولون

۳- چسبندگی ناکامل قولون میانه مثلا قولون میانه مشترک خلفی

قانونمندی چرخشها در تکامل لوله گوارش

۱- چرخش لوله معده و اثنی عشر مستقل از چرخش لوله روده انجام می گیرد. این چرخش ممکن است در جهت مشترک یا متضاد اتفاق افتد. حتی تکامل وضع هر یک از قسمتهای روده نیز مستقلا به وقوع می پیوندد به طوری که مکن است چرخش اثنی عشر مستقل از چرخش معده انجام گیرد. به عنوان مثال می توان مواردی را ذکر کرد که چرخش معده طبیعی است ولی چرخش اثنی عشر به طوری مرضی در جهت عکس طبیعی آن است.

۲- موقعیت قولون پایین رونده نشان می دهد که در مرحله اول چرخش ۹۰ درجه چرخش حلقه لوله گوارش به کدام سمت بوده است. اگر قولون پایین رونده در قسمت چپ باشد دال بر طبیعی بودن نخستین چرخش ۹۰ درجه و اگر در ست راست باشد گواه بر معکوس بودن آن یعنی چرخش است.

۳- کولون پروکسیمال (سکوم و قولون بالا رونده) اغلب با چرخشهای ثانوی و یا جابه جا شدن به موقعیت طبیعی خود در سمت راست می رسد آن هم مستقل از موقعیت بخش روده باریک یا چرخشهای جنینی که قبلا انجام گرفته بوده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud