رابطه بین رادیکال های آزاد، پیری و التهاب

پیری

وقتی صحبت از پیری به میان می آید منظور دشمن درباره یک انسان گذشت زمان نیست بلکه مولکول های فعال کوچکی مسئولند که رادیکال های آزاد نام دارند. سلول های بدن برای تولید انرژی، اکسیژن مصرف می کنند. در این فرایند رادیکال های آزاد تولید می شوند- مولکول های اکسیژن ناپایداری که در طی اعمال متابولیک ساده ای مثل گردش خون و هضم غذا ایجاد می شوند.

رادیکال های آزاد همچنین در اثر آفتاب و سم هایی نظیر سموم دفع آفات، دود سیگار و آلودگی هوا به وجود می آیند. آنها در بدن به حرکت در می آیند و به اتم ها و مولکول های دیگر می چسبند.

چه بخواهیم چه نخواهیم خلاص شدن از دست آن ها غیر ممکن است چون آنها محصول جانبی و اجباری روزمره زندگی هستند. رادیکال های آزاد به نظر تهاجمی می رسند اما در حقیقت به دنبال یک همراه می گردند.

همان طور که می دانید همه مولکول ها به دنبال تکمیل کردن آخرین لایه الکترونی شان هستند تا به حالت پایدار برسند. اغلب رادیکال های آزاد برای تکمیل کردن آخرین لایه الکترونی هنگام مواجه شدن با مولکول های اکسیژن خاصیت واکنش پذیری شان افزایش می یابد و در مقابل هر مولکول برای مثال اکسیژن که در آخرین لایه خود الکترون کم دارد و بی ثبات است برای تکمیل آخرین لایه الکترونی خود خواهان پیوستن به مولکول های آزاد دیگر می باشد.

متاسفانه مانند افرادی که کنترل خود را از دست داده اند و روابط ناسالم دارند و در این روابط به عده ای افراد سالم و یاران خود آسیب می رسانند رادیکال های آزاد هم در روابط ناسالم به جفت های سالم یعنی مولکول ها و اتم های دیگر آسیب های زیادی می رسانند.

رادیکال های آزاد می توانند به قسمت های مختلف سلول نظیر هسته سلول که محل استقرار DNA- تنها نسخه ژنی بدن- است یورش ببرند و به آن آسیب برسانند.

رادیکال های آزاد همچنین می توانند به سلول های چربی آسیب برسانند. در واقع خیلی از دانشمندان معتقدند که آسیب های وارده از طرف رادیکال های آزاد اولین دلیل پیری پوست و بیماری های مرتبط با آن نظیر سرطان، ناراحتی های قلبی، الزایمر و آرتروز است. هنگامی که رادیکال های آزاد، الکترون مورد نیازشان را از کلاژن پوست بگیرند به آن آسیب می رسانند و وقتی کلاژن آسیب دید پوست بد رنگ و خشن می شود و قابلیت انعطاف پذیری اش را از دست می دهد. در نهایت رادیکال های آزاد در واقع شیره پوست را می مکند و باعث از بین رفتن شادابی و جوانی پوست می شوند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud