برای استخدام فریلنسرها به چه مواردی توجه کنیم؟

به عنوان صاحبان کسب و کار کوچک، ما اغلب مجبور به انجام آن به تنهایی هستیم، اما اگر لازم به استخدام فریلنسرها داشته باشیم، چه مواردی را باید مد نظر قرار دهیم؟ کسب و کار تبدیل به یک همنوازی بزرگ ارکستر شده و ناگهان خواستار کمک اضافی هستیم و به استخدام یک یا بیشتر فرد که با دورکاری به تیم اضافه شوند، نیاز پیدا می کنیم. این چیزی شبیه به تقلب به نظر می رسد، درست است؟

نه خیلی در واقع، درخواست کمک تنها یکی از ساده ترین راه های جلوگیری از فرسودگی نیست؛ این نیز یکی از بهترین راه ها برای ادامه رشد کامل کسب و کار شماست. اگر کسب و کار یک بازی است، پس هنر هیئت مدیره یکی از بهترین قدرت یو پی اس در دسترس خواهد بود.

در حقیقت، این اشتباه است که در هنگام نیاز به کمک های بیرونی، به بهترین شکل آن را برآورده نسازیم!

اما، هرچند که شما قبل از اینکه به استخدام روی بیاورید، به هیچ عنوان نمی دانسته اید که باید چه چیزی را دنبال کنید.

استخدام یک فریلنسر آزاد و یا گروهی از فریلنسرهای آزاد برای مراقبت از کسب و کار خود – برای انجام وظایف که شما نمی توانید و یا نمی خواهید انجام دهید – می تواند یک روند پیچیده و اضطراب آور و در عین حال تعالی دهنده با خود همراه داشته باشد. با این حال، زمانی که می دانید چه چیزی باید دنبال کنید، این فرایند می تواند باعث کم شدن اضطراب شما گردد.

۷ سوال در مورد استخدام یک فریلنسر آزاد

۱- آیا وی از پس کار برمی آید؟

صحبت کردن درباره ی این که توانایی انجام یک کار را داریم بسیار آسان است. اما زمانی که می خواهید یک فریلنسر را استخدام کنید، تردید درباره ی این که آیا وی از پس مسئولیت برخواهد آمد یا نه؟ اضطراب آور خواهد بود.

با توجه به اینکه متقاضی ها تک تک ادعا می کنند که می توانند پروژه ی برونسپاری شده ی شما را به خوبی انجام دهند، باید توجه کافی به سوابق آن ها داشته باشید. آیا این کار به نویسنده ها مربوط است؟ شما یک نویسنده وبلاگ می خواهید یا قصد استخدام طراح سایت حرفه ای دارید؟ اگر این طور است فریلنسرها باید بتوانند ادعای خود را ثابت کنند. این کار می تواند با دادن نمونه کار به انجام برسد.
در وب سایت های استخدام دورکاری قالبا نمونه کارهای فریلنسرها قرار داده شده است.

۲- آنها چگونه ترجیح می دهند ارتباط برقرار کنند؟

ارتباطات عامل مهمی برای هر رابطه ی کاری است. حتی شایسته ترین فریلنسر می تواند ناامید شود اگر خط ارتباطی روشن از مشتری (شما) ارا.ئه نشده باشد.

هر فریلنسر آزاد دارای روش ترجیحی ارتباطات است. اما، اکثر آن ها روش های پشتیبان گیری را دوست دارند که در صورت نیاز مورد استفاده قرار می گیرند. یک فریلنسر آزاد به طور معمول از طریق پست الکترونیک، اسکایپ و یا تلفن همراه خود را در صورتی که مشتری هم مایل باشد، ارتباطات کاری اش را شکل می دهد. فقط لازم است که این را بخواهید.

با این حال، نیروی آزاد را مجبور نکنید با شما از طریق خاصی ارتباط برقرار کند. اگر ترجیح می دهید همه ی کسب و کارتان را از طریق یاهو مسنجر انجام دهید، خوب است؛ اما اصرار نداشته باشید که هر کسی که با شما کار می کند، این برنامه را نیز دانلود کند.

ارتباط خیابانی دو طرفه است. انعطاف پذیری از سوی شما نیز لازم خواهد بود.

۳- چقدر هزینه می کنند؟

در حالی که این بهترین ایده برای ارزان ترین فریلنسر آزاد در بازار نیست – پس از همه، شما آنچه را برای شما پرداخت می کنید! – به این معنا نیست که شما نمی توانید کسی را پیدا کنید که کار مناسب را با قیمت مناسب انجام دهد . اما چگونه در این وضعیت هزینه ی “معقول” تعریف می شود؟ به سادگی می توان گفت: این چیزی است که شما آماده ی پرداخت آن هستید!

شما نمی خواهید زمان و یا منابع خود را هدر دهید. نترسید و برای پروژه های کوچکتر جلو بروید. پروژه های بزرگتر ممکن است نیاز به یک درصد بالاتر از پرداخت داشته باشند. هر دو حالت کاملا طبیعی و قابل قبول است.
به طور کلی رایج است که دستمزد فریلنسرها در پایان کار پرداخت شود، اما این به توافق میان طرفین نیز کاملا بستگی دارد. قابل درک است که یک فریلنسر نیز نیاز به اعتماد به مشتری خود دارد. و اعتماد جزء مهمی برای کسب و کار است.

۴- آیا خدمات مورد نیاز شما را ارائه می دهند؟

این ممکن است شبیه به یک سوال بی مورد باشد، اما شما شگفت زده خواهید شد از این که بدانید تعداد زیادی از صاحبان کسب و کار افراد اشتباه را برای کار مورد نظر خود استخدام کرده اند. یک نویسنده را به عنوان طراح وب یا یک تصویرگر کتاب کودکان برای انجام جستجوگرها!
هرگز افراد با سابقه ی کاری متفاوت را برای پروژه ی دیگری استخدام نکنید، مگر این که آن ها ثابت کرده باشند که قابلیت انجام دو کار متفاوت را دارند.

۵- به میزان رضایت و شکایت مشتری های قبلی توجه کنید.

آیا مشتریان سابق از کارهایی که انجام شده؛ راضی بوده اند؟ مهم تر از آن آیا مشتری های قبلی باز هم مایل به همکاری مجدد با این فریلنسر هستند و یا ترجیح داده اند که پروژه های برونسپاری شده ی خود را با شخص دیگری پیش ببرند. علت نارضایتی چه بوده است؟
اگر فریلنسر آزاد هیچ گونه توصیفاتی در وب سایت خود نداشته باشد، لزوما به این معنی نیست که آنها هرگز مشتری نداشته اند. برخی از محدودیت های قراردادها ممکن است آن ها را ملزم به این کرده باشد که نمونه کارهای خود را در وب سایت و فضای عمومی به اشتراک نگذارند و یا نام مشتری های خود را فاش نسازند. این موضوع را فراموش نکرده و از پیش داوری جلوگیری نمایید.
البته همیشه این امکان وجود دارد که فریلنسری که قصد استخدام وی را دارید، کاملا تازه کار بود و شما نخستین مشتری وی باشید. به خاطر داشته باشید که این هرگز به معنای آن نیست که کار شما به خوبی انجام نخواهد شد. اتفاقا بعضا استخدام فریلنسرهای تازه کار با دقت بالا و ظرافت کامل در انجام پروژه همراه خواهد شد. آن ها می خواهند خود را ثابت کرده و رزومه ی قوی برجای بگذارند، پس تمام تلاش خود برای ارائه ی بهترین را خواهند کرد.

۶- آیا آن ها مایل به یادگیری هستند؟

اگر فریلنسری که برای پروژه خود در نظر می گیرید تلاش می کند در این زمینه شکست نخورد، شما ممکن است اولین مشتری وی باشید.همان طور که گفتیم لزوما این بدان معنا نیست که آنها نمی دانند که چه کار می کنند. هرکس باید از جایی شروع کند.

تمایل به یادگیری نیز مهم است. اگر شما یک روش خاص برای انجام کارهای خود دارید که با “هنجارهای” سنتی در تضاد است، این فریلنسر باید علاقه مند به یادگیری و طی آن باشد. حتی اگر وی سال ها تجربه داشته باشد، باید دارای این انعطاف پذیری باشد که با یادگیری چیزی که شما به عنوان مشتری می خواهید به این سمت شیفت پیدا کند.

۷- آیا آن ها برای شما وقت دارند؟

حتی سریع ترین فریلنسرهای آزاد فقط چند ساعت وقت آزاد در روز برای شما خواهند داشت. به یاد داشته باشید که فریلنسرهای قوی و حرفه ای به سرعت پروژه های متعددی دریافت می کنند و زمان کمی را آزاد خواهند داشت. شما به عنوان کارفرما می خواهید فریلنسر استخدام شده به حد کافی وقت برایتان داشته باشد. این چیزی ست که باید جستجو کرده و به پاسخ آن برسید. البته نوع پرداختی تان نیز در این زمینه تاثیرگذار خواهد بود. ببینید که آیا به حد کافی منصفانه دستمزد او را پرداخت می کنید که آن قدرها عطش برای قبول پروژه های بیشتر نداشته باشد و یا خیر؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *